| Ionela899000 a întrebat:

Iubitul meu m-a cerut în căsătorie, am spus da, dar e o mica problema. El are o fetiță de 2 ani din fosta lui casnicie. Fata a ramas la el pentru ca fosta lui sotie nu o îngrijea.Eu am 23 de ani, iar el 27, nunta o vom face in august. Fata s-a obisnuit cu mine, e şi ataşată de mine şi eu o iubesc.Îmi e frica ca nu voi fi mama buna, eu nu am copii.Cum pot fi o mama buna pentru ea? Dupa parerea voastră e bine sa ma casatoresc cu el, el avand un copil?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu este bine sa te casatoresti cu el daca are doar un copil, cauta unu care are cel putin vreo 2-3 laughing Mai aveti frate, oare nu cade drobu ala de sare peste voi sa va duca in prapastie laughing

Deci daca niste necunoscuti de pe net iti vor spune majoritatea ca nu-i bun, tu ce vei face? Nu te mai casatoresti cu respectivu? Frate in ce hal au ajuns romanii, sta mita in coada de soarce laughing

| ioana748 a răspuns:

Pai, o situatie minunata. Dumnezeu te a trimis in calea lor.
Esti om bun daca fetita s-a atasat de tine.
O sa i mai faceti un fratior si sa fiti sanatosi.
Iubirea este la baza relatiei mama, copil.
Felicitări, om bunhappy

| adryang78 a răspuns:

De ce să nu fie bine? Pare un bărbat responsabil, din moment ce și-a asumat răspunderea pentru creșterea fetiței. Astfel de exemplare sunt destul de rare, în plus, vă iubiți. Fetița deja ține la tine, tu o iubești, e destul de mică să se obișnuiască cu tine ca mamă, deci nu trebuie decât să-i oferi dragoste, atenție și îngrijire, ceea ce faci deja. Nu există rețetă pentru a fi părinte. happy
S-auzim de bine.

| Cipi1212 a răspuns:

Da. Fetița te poate ajuta să înveți să fii o mamă bună.

| hipotronic a răspuns:

N-aș judeca pe cineva după asta, uite din contră faptul că el și-a asumat aceasta responsabilitate poate arăta ceva constructiv în ceea ce îl privește. La tine pare să fie mai mult o teamă care nu are legătură cu el și ar fi păcat ca doar pentru asta să închei relația. Dacă aveți conexiune, potențial de a construi împreună, vă respectați reciproc și așa mai departe, nu rămâne decât să vă concentrați pe capitolele la care nu stați așa bine, de exemplu comunicarea, încarcă să discuți cu el despre cum te simți și ce ai putea face să îți fie mai ușor până te acomodezi cu noul rol pe care îl ai mai ales că nu ești mama ei biologică, iar cu timpul sunt convins că lucrurile ar putea prinde contur. Întreabă-te dacă merită pentru bărbatul ăsta să faci asta sau nu.