| Cazian a întrebat:

Jignire sau nu? Cum ar trebui să reacționez în această situație. Mi-au venit rezultatele de la analize alergologice si mi-a zis doctorul ca sa continui tratamentul pe care mi l-a dat pentru ca mi-a reieșit ca sunt alergic la veninul de albine ( numai dacă fac șoc anafilactic foarte puțin probabil ). Eu i-am zis mamei mele cum mi-a zis doctorul, și iubitei mele la fel. Mama mea mi-a întrebat iubita ca ce e de făcut și dacă nu ne-a recomandat ceva. Iubita mea i-a răspuns ca nu au ce să facă și nu are ele studii universitare în medicină și să facem cum ne-a zis doctorul. Mama mea a luat-o ca pe o jignire, faza și crede ca i-a vorbit răutăcios. Am văzut conversația și așa scria. Ce să fac? Eu nu consider ca e o jignire, da maică-mea mă tot pistonează la cap. I-am explicat situația și s-a mai calmat, voi ce părere aveți? E jignire sau nu?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este bine sa-ti pui iubita sa-si ceara scuze maica-tii!

| Holiday a răspuns:

Cum naiba sa fie jignire?! E realitatea.

| gabicoo a răspuns:

Nu e jignire. Zii lui maică-ta să o lase mai moale că nu are dreptate.

| Cazian explică (pentru gabicoo):

Așa i-am zis și eu...

| ioana748 a răspuns:

Nu cuvintele sunt importante, tonul face muzica.

| Cazian explică (pentru ioana748):

Era mesaj pe messanger

| ioana748 a răspuns (pentru Cazian):

Tu stii mai bine daca a fost fara intentie sau o forma de lipsa de respect.
Mama ta i-a cerut o parere, adica i-a dat putina valoare sa zic asa.
O fata educata venea cu alt raspuns.
Dar incearca sa o faci sa inteleaga ca fata aceasta te face fericit si sa mai lase de la ea.
Mamele intotdeauna lasa de la ele.
Ia niste flori mamei si spune i ca o iubesti si sa nu mai fie suparata.
Mama ta a sesizat lipsa de respect si nu a stiut cum sa se exprime.

| KovacsB a răspuns:

Iti povestesc doar o mica faza cu alergiile. Fiul meu era alergic la mai multe chestii fructe de padure,venin de albine polen,praf, etc, cu analize teste etc. se inrosea tot se scarpina pana la sange, se umplea de basici.Nu exista tratament sa te vindeci, doar chestii care amelioreaza.Medicul a prescris o reteta nu exagerez o plasa de medicamente, erau compensate dar totusi. Printre ele se afllau chestii cu cortizon si renumitul Singulair care trebuia luat a zis macar 4 ani in fiecare zi.
In momentul ala am zis ca ceva nu este in regula chiar daca n-am studii de specialitate.
Intamplarea a facut ca medicul meu de la protectia muncii sa aiba o pasiune pentru homeopatie.I-a prescris un tratament homeopatic 3 luni si nu mai este alergic la nimic.Mananca mure si zmeura cata vrea fara frica.Au trebuit respectate niste conditii, nu avea voie chestii picante, ciocolata era o lista intreaga ca sa isi poata face efectul bilutele alea. Cred "tratamentul "a costat 20 de lei de la o farmacie din oras.
De atunci cer intotdeauna si a treia si a 4-a parere si nu mai fac glume despre medicina alternativa si nu mai cred orbeste in medicina conventionala.

| KovacsB a răspuns:

Si ca sa raspund la intrebare, putin respect din partea iubitei pentru mama ta nu strica.
Putea sa se abtina sau sa o zica in alt mod.

| kalasnicov22 a răspuns:

I-a zis taci fa nu vezi ca esti proasta, dar in alt mod.

| Hshdb a răspuns:

Nu este jignire, dacă ea nu are studii nu își poate da cu părerea, încearcă să îi explici ca este iubita ta și o iubești și ar trebui să o accepte și să nu se supere din orice motiv. Ca mama este greu să vezi ca copilul tău în câțiva ani va pleca de acasă, se va căsători, va avea o familie, cred ca mama ta nu acceptă încă ca nu mai ești chiar un copil și ai propriile tale decizi pe care trebuie să le accepte