| Antonia345675 a întrebat:

Locuiesc cu parinţi mei am 16 ani şi voi avea un bebe sunt însărcinată ei au zis ca ma vor ajuta cu copilul au promis asta însa eu vreau sa am grija si singura de el nu stiu înca ce o sa fie bebe dar sper ca fetiţă.Cum o să pot să mă descurc cu bebe şi sa fiu o mama bună? Credeţi ca trebuie sa îmi termin şi liceul? Părinţi mei asta zic am ramas însărcinată pentru ca tatal copilului fostul iubit a zis ca daca facem neprotejat nu se poate întmpla nimc şi acum lui nu-i pasă

4 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Accepta ajutorul parintilor, studiile sunt importante. Ai noroc ca te ajuta, altii nu au parinti sau cineva sa ii ajute. Daca tatal copilului e major (peste 18 ani) poti sa faci o denuntie la politie pentru corupere de minori. Va trebui sa actionezi in judecata iar el va plati o pensie alimentara pentru copil. Trebuie sa vorbesti treburile astea cu parintii tai, iti vor binele, poate daca reusesti sa te angajezi poti beneficia si de 2 ani de maternitate si cat esti in maternitate poti sa iti continuii si studiile

| Miruna333 a răspuns:

Nu spune niciodata nu cand ti se ofera ajutor. Asta nu te face,, eroina'' cum multe femei au in minte. Nu-ti ridica nimeni statuie, doar iti rupi spatele mai tare, atat. Normal ca trebuie sa termini liceul si sa faci si o facultate, altfel bebe din ce traieste? Din alocatie? Ai grija de viitorul tau, pentru ca, viitorul lui depinde de alegerile tale

| darrio2007 a răspuns:

Si cum crezi ca te-ai descurca singură cu el?
Esti foarte naivă, să nu zic alt cuvânt, asa cum ai fost si cand te-ai „culcat" cu ghiolbanul ăla care te-a prostit.
Nu refuza ajutorul părintilor niciodată.

| mcmxl a răspuns:

Nu faci nimic fara liceu. Nu ai cum sa fii o mama buna, nu ai scoala, nu ai niciun venit si la cum scrii, nu o sa ai prea curand un loc de munca decent.