| BeT a întrebat:

Lozinca celor mai invirsta"Nu se mai poate repara nimic-Tinara generatie se comporta[catastrofal]". Eu zic ca se mai pot salva inca multi tineri dar pentru asta trebuie sa luptam noi cei mai invirsta. Voi ce zice-ti? Ce face-ti pentru acesti tineri care sint"nevinovati"?!

Răspuns Câştigător
| cornculapte a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Daca am pune noi toti astia mai in varsta mana de la mana, poate am reusi. Dar nu poti sa-i faci pe toti sa fie alaturi de tine. Majoritatea sunt neinteresati si nu vad rostul unei asemenea actiuni. Adica 'De ce sa-mi bat eu capul pentru altul cand nici altul nu-si bate capul pentru mine? Si pe langa asta, mai trebuie si eu sa supravietuiesc, deci n-am timp de prostii.'
Plus ca tinerii de azi sunt si foarte incapatanati si superficiali. Nu asculta. Se iau dupa toate tampeniile pe care le vad la tv, dupa toate parasutele, toti cocalarii si incearca sa le copieze.
Nu stiu ce speranta mai are lumea in ziua de azi, dar ne indreptam incet spre dezastru. Ar cam trebui sa facem ceva.

11 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sunt parinti extrem de ocupati cu serviciul, acesta le ocupa intreaga zi,, au bani si prefera sa creada ca daca copilul lor are tot ce ii trebuie, nu mai are nevoie de atentia lor. La polul opus, sunt familiile sarace, dezorganizate, cu parinti alcoolisti carora nu le pasa catusi de putin ce fac copiii lor, cu cine se inhaiteaza. Ce vreau sa spun este ca daca vrei sa ai un copil bun, trebuie sa-i oferi dragoste, sa te ocupi de educatia lui, pe langa a-i oferi conditii decente de trai.

Abh
| Abh a răspuns:

BeT, stii vorba aceea, "Ti l-ai facut, sa ti-l cresti?"Educatia unui copil incepe acasa, scoala doar completeaza iar societatea este nepasatoare cand vine vorba de copii cu probleme, se multumeste sa-i marginalizeze si sa-i arate cu degetul.

April
| April a răspuns:

Nu e nevoie de nicio lupta; de cand e lumea cei in varsta considera comportamentul celor tineri o catastrofa.Conflictul intre generatii este inevitabil si firesc.Fiecare generatie are o perioada in care simte nevoia sa se revolte impotriva rutinei vietii adultilor. Dar se cumintesc, devin rutinieri la randul lor si-i mustra pe cei care vin din urma. Iar generalizarile nu sunt bune deloc.Fiecare generatie are virtuosii dar si viciosii sai.La urma urmei natura umana, in esenta ei, nu se schimba.Marturisesc ca-mi place dispretul adolescentilor pentru manele, de ex., sau sinceritatea dura a copiilor care pune, cateodata lucrurile la locul lor. Mi-a fost dat sa vad o scena, undeva la tara, semnificativa zic eu.Era intr-o Santamarie si o bunica astepta preotul; isi numara banutii din batista innodata bombanind:"Nu stiu daca o fi de-ajuns 50 lei.Ca-i un hapsan popa nostru, nu se mai satura de bani.Ar trebui sa fie multumit cu 10 lei!"Preotul intra vijelios pe usa, spune in graba rugaciunea potrivita si asteapta.In timp ce bunica ii intindea cei 50 lei, se auzi glasciorul subtirel al nepoatei:"Ar trebui sa te multumesti cu 10 lei.Esti un hapsan!"Sa nu ma intrebati ce-a facut preotul; ca ar trebui sa marturisesc ca gestul nu i-a facut cinste...

| Good Cat a răspuns:

Trebuie sa lupte toti, inclusiv noi, tanara generatie.
Trebuie respectati in primul rand cei care au ceva in cap si nu il tin doar ca sa nu le ploua in gat, trebuie 'tratati in regim special' adica sa ii impinga profesorii, parintii etc de la spate, sa faca mai mult, pentru ca fac bine
. Sa formeze o noua patura sociala, sa treaca peste jignirile celor ' smecheri' care vad doar masini si bani in fata ochilor si care ii considera niste tocilari, ciudati etc ( chiar era azi o intrebare in genul asta, un copil destept, dar cu frica de a nu fi considerat de restul fraier ).
Educatia parintilor aduce si ea un plus la mentalitatea copilului, anturajul, prietenii inclusiv TV-ul si net-ul aduc un minus. Atata timp cat iti lasi copilul, adolescentul sa se uite la emisiuni ca ' Saracii copii bogati ', sau emisiuni in care invitati ' speciali' sunt gutza, braileanca, aia din romane nikita sau cum naiba i se zice e normal ca generatia asta se duce dracu cu pasi repezi.
Contribuie mult si bunavointa ta si interesul, dorinta de a face ceva bun, de a schimba ceva in lumea asta, nu sa stai toaaataaa ziua sa te uiti la cai verzi. Macar de ar face asta, dar nu.

Dar unde sunt acei copii talentati, care pot schimba tara? Au ajuns sa fie in adevaratul sens al cuvantului o minoritate, pentru ca majoritatea azi e compusa din pitzi mitzi, cocalari s. a. m. d

Ma zgarie pe creier cand astept la semafor si trece unu cu muzica la max in gen oooooo viata mea. Fac spume. Vad rosu in fata ochilor. Sau pe cate una, de fapt 3-4 ca umbla in card, cu posetutele gen Vuitton aninate de bratul tocmai scrantit, mergand ca niste momai dezaxate de pe orbita. Normal ai lor au bani isi permit, dar cu profesorii, doctorii, oamenii aia cu carte, ' prostii' aia care isi tarasc coatele jumate din viata prin scoala cum e? Isi bat toti joc de ei... Inclusiv presedintele.
Las-o dracu ca se mai si mira unii de ce pleaca toti?
Poate daca ne-ati crea conditii am sta si am ridica tara asta cu drag!

| BeT explică:

@Abh, sint de acord cu ideile tale-dar asta denota ca pe tine te priveste doar"pruncul"tau. Ce fac ceilalti copii care nu au parinti "normali"?! Cine sa-i ajute si pe ei sarmani?!

| BeT explică:

@GenOm, ma uimesti, si eu inca sustin ca tu nu esti ceea ce vrei sa pari-vrei sa pari un dur, dar inima ta este alta.Pe bune acum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-i separam de cei vinovati.ca sa nu-i strice si pe astia.asa i-am crescut si i-am educat.catastrofal.ca societate sau ca generatie ma refer. nu zic de cei 4 ani deacasa.ca dupa aia au plecat la gradi.tot mai buni erau cei 7 acasa. ce temelie sa pui in 4? ca acum nici 8 nu mai sunt de ajuns?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.filmeeonline.info filme online subtitrate in romana www.filmeeonline.info

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem urmarea fireasca a generatiei premergatoare. Si aceasta generatie, ''cea in varsta'', se comporta catastrofal. Daca se comporta exemplar, nu era urmata de generatia asta ''catastrofala''. Dar, asa cum voi, cei dispusi sa luptati pentru generatia tanara (cum?), sunteti in minoritate dezarmanta, mai sunt si altii, dar cu gura, asa si tinerii lucizi sunt in minoritate. Si depravatii astia, printre care ma numar, zic eu, o sa dea nastere la copii pe care ii vor educa in acelasi spirit si tot asa, pana cand cei capabili vor disparea complet si atunci n-o sa mai fie nici ce se salva si nici salvatori. Bet, ai copii presupun, educa-i astfel incat sa fie ceea ce astepti tu de la generatia urmatoare, ei sa fie reprezentativi pentru generatia pe care o doresti tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Bet
Pe bune ce?

| hoocker a răspuns:

Aici parintii sunt un factor crucial, incepand cu varsta frageda. In cazul in care nu se face nimic se poate vorbii cu ei dar pe intelesul lor si limbajul lor totusi tinandu-se cont de respectul cuvenit fata de parinti si pesoanele mai in varsta! Niciodata tineretul nu o sa fie o cauza pierduta! El trebuie educat si asta se poate face! Inca nu este prea tarziu cu toate ca mai avem putin pana la epoca haotica!