| anonim_4396 a întrebat:

M-am saturat sa-l aud pe tatal meu spunand:,, Au altii ce aveti voi?" De parca avem cine stie ce.Se supraapreciaza, in timp ce eu ma consinder cea mai inutila persoana de pe Pamant. Nu, nu am ceea ce imi doresc.Ma multumesc cu cat am, dar oricine si-ar dori mai mult. Mi-as dori pentru inceput sa am un dormitor asa: http://www.google.ro/......tp?/imgres r:13, s:0&biw=1280&bih=885, dar mai am de visat;))
Intotdeauna am invatat destul de bine si am avut medii bunicele(peste 9.50), dar ei(parintii) nu au apreciat niciodata asta, supunandu-mi ca nu sunt buna de nimic si ca n-o sa fac nimic in viata. Vreau sa invat in continuare pentru a putea realiza ceva in viata. Ce meserie credeti ca mi s-ar potrivi, avand in vedere ca sunt la filologie, imi place mult romana(scriu poezii, compuneri, m-am apucat de un roman), cu limbile straine stau binisor(mai putin cu >engleza:" ), imi place sa analizez oamenii, modul in care gandesc, imi place sa-i ajut, imi place sa scriu, sa visez chiar:))?
Dau fundita si vot celor mai bune raspunsuri!

9 răspunsuri:
| тєqυιℓα a răspuns:

Du-te la psihologie! Verisoara mea s-a dus si castiga super-bine.Cat despre parinti, nu-i asculta.TU esti o persoana speciala care are ceva de realizat in viata.

| motherfuckerstyle a răspuns:

Cumva avem acelasi tata? ca am auzit intrebarea,, au altii ce aveti voi?''de cel putin 4 ori pe saptamana.
In legatura cu problema ta eu cred ca ar trebu7i sa pleci urachea la sfaturile parintilor tai dar in acelasi timp sa fii indiferenta la criticile lor atunci cand iti spun ca nu vei fac nimic in viata...nu stiu cu ce se ocupa parintii tai, poate au job-uri bine platite sau nu, dar ideea este ca orice parinte vrea ca odrasla lui sa fie la fel ca ei sau sa ii depaseasca.Incearca sa vorbesti cu parintii tai, spune-le ca te straduiesti si vrei ca macar o data ei sa iti laude munca la scoala sau in alt domeniu.
Vad ca ai avut medii peste 9.50, in privinta asta ne asemanam si eu aveam medii asa de mari dar nu auzeam nici macar un,, bravo'' amarat din gura lor desi parintii colegilor mei ma felicitau si ma faceau sa ma simt mandra ca sunt printre cei mai buni elevi din clasa.In fine tot ce iti spun este sa inveti in continuare iar cand vei ajunge,, cineva in viata''sa fii mandra ca ai facut-o din proprie vointa si munca...nu prin criticile parintilor tai care in loc sa te ambitioneze te trageau in jos.

| Miha1308 a răspuns:

Chiar daca nu iti spun fii sigura ca parintii tai sunt mandri de tine iar daca ei iti spun lucrurile astea fii sigura ca vor sa reusesti cat mai mult in viata,nu te subaprecia.Tu ai spus ca ai medii bune si inveti bine, tu stii cel mai bine ce stii si faptul ca cei din jurul tau iti spun anumite lucruri nu trebuie sa te descurajeze, dimpotriva trebuie sa te ambitionezi si mai mult.In privinta a ceea ce vei urma mai departe nu te pot sfatui prea mult(eu de exemplu in liceu am avut profilul stiinte ale naturii/mate-fizica si acum sunt studenta la inginerie, asta imi place)...incearca ceva limbi moderne aplicate sau litere pe o limba straina care ti-o doresti sau pur si simplu cauta pe net ca acum sunt atatea variante si fiecare facultate isi prezinta profilele cat de detaliat se poate.Viseaza in continuare dar intr-o doza mai mica, sa poti sa aduci acele vise la realitate.Eu iti doresc mult succes in tot ceea ce iti doresti si in ceea ce vei face mai departe si nu uita, tu esti buna in ceea ce faci si nu te lasa niciodata descurajata.Mult succes :*

Miha

| NuConteazăCine a răspuns:

Multi parinti fac greseala pe care o fac ai tai (iti spun din proprie experienta). Dar ei nu se gandesc ca te ranesc, ca te fac sa te simti mizerabil, ei se gandesc ca asa te ambitioneaza, stimulandu-te negativ. Este o greseala deoarece daca te-ar stimula pozitiv, cu afectiune, incurajari, fara sa dramatizeze daca cumva ai luat o nota mica, ar avea mult mai mult succes. Dar mai rea decat stimularea negativa, este INDIFERENTA (greu de crezut avand in vedere ca uneori gandim: "mai bine nu mi-ar spune un cuvant si m-ar lasa in pace!" eh... nu e chiar asa!)
Chiar daca nu se comporta cum ai vrea, sunt parintii tai si sa fii sigura ca daca ai avea o problema de sanatate, sau orice problema importanta/grava, ei ar fi alaturi de tine mai mult decat oricine altcineva.
In plus deocamdata ei te sustin financiar (asa cum pot si asa cum vor...). Nu cred ca orice om de pe strada ti-ar da bani sa-ti cumperi haine sau altceva. Deci ar trebui sa-i accepti asa cum sunt, pentru ca nu alegem in ce familie sa ne nastem.
Cat despre invatat, daca inveti ca sa multumesti pe cineva gresesti, tu trebuie sa inveti strict pentru tine, pentru a ajunge cineva in viata, pentru a-i ajuta mai tarziu pe cei care te-au ajutat.
Faza cu dormitorul laughing... Poate parintii tai nu isi permit sa-ti ofere tot ce visezi tu. Orice om isi doreste luxul, insa cand o sa incepi sa muncesti o sa vezi cat de greu este sa-ti cumperi chiar si un laptop. Nu te hrani cu vise, nu te ajuta la nimic, gandeste-te la viitor dintr-o alta perspectiva! (ex: Ce slujba care sa imi placa si pentru care am aptitudini as vrea sa am?) Nimeni nu poate sa-ti spuna exact ce meserie ti se potriveste, tu stii cel mai bine in ce domenii te descurci si iti plac. Nu te gandi ca trebuie sa alegi ceva banos, satisfactiile sufletesti sunt mai importante decat cele materiale, iar daca pui pasiune in ceea ce faci, vor veni si banii. Din cum te-ai descris ai putea alege o cariera in psihologie sau jurnalism. happy
A, si despre faza cu "au altii ce aveti voi?" cam asa este, altii au MAI PUTIN ca tine, altii au MAI MULT. Trebuie totusi sa te multumesti cu cat iti ofera ei... nu ai ce face. Iar daca visezi la o casa frumoasa, asteapta sa o faci singura! Nu ai nevoie de ajutorul nimanui, nu astepta sa-ti ofere altii ce vesezi tu, indeplineste-ti singura dorintele. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti place sa analizezi oamenii? pe parintii tai i-ai analizat bine? la cum te lauzi ai inceput bun.lasa visurile mi incet si fii mai concreta.

| maria_4358 a răspuns:

Da si eu sunt la fel ca tine nu am primit niciodata ce mi-am dorit si am avut note bune dar intrebatrea mea este de ce te bcearta parinti? nu mai trimite intrebarii cand esti furioasa

| catalin6695 a răspuns:

Tatal tau nu se supraapreciaza ci doar se multumeste cu atat cat are si ai face bine sa te multumesti si tu si sa nu te superi pe tatal tau cand mai spune asta.Gandestete ca unii nu au nici cat tine.

| ViitorPsiholog a răspuns:

Daca vrei sa vorbim, iti las adresa mea de mail: viitor_psiholog@yahoo.com
Numai bine!