| DarkShina5566 a întrebat:

Ma deranjeaza faptul ca toate colegele si prietenele mele au un iubit,iar eu sunt,,codasa grupului" insa,am note mari si profii sunt destul de multumiti de mine. Nu ma plang,dar nu as vrea sa mai fiu eleva eminenta a grupului si singura ca un cuc. Nu vreau sa fiu rea dar nu sunt ele prea frumoasa,sincer. Stiti cum se spune: norocul prostului.
Nu prea stiu ce sa fac. De iesit,nu prea ies pentru ca relatiile s-au cam racit pe timpul verii,iar cand vom incepe cursurile eu trebuie sa le ajut,iar daca nu o fac brusc,devin colega cea rea si egoista; cum o dau nu este bine. Iar daca eu le cer ajutorul la ceva sau in ceea ce priveste baietii nu ma ajuta, toata lumea se face ca ploua.
Ce ma sfatuiti sa fac? Chiar vreau o relatie.
Fara caterinca si mistouri ieftine. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trăiești prin comparație cu ceilalți.
Ce ar fi să te debarasezi?
Chiar trebuie să fii ca acești oameni?
Ai un atuu: ai note mari, știi să rezolvi teme.
Asta e o chestie bună de folosit ca manipulare.
Și ele te manipulează (te fac să crezi că, dacă nu le mai ajuți, o să devii rea și egoistă; dar voi cum sunteți, vulpilor de va folosiți de cunoștințele ei?).
N-ar trebui să îți pese de cum o să te considere, ele știu că prin asta ești la mâna lor.
Fă-le să îți respecte munca: mai cu rație temele, mai cu ceva respect, așa se vor apropia de tine, cel puțin aparent. Atât cât să te poți integra (tu știi adevărul, dar știi că nici nu trebuie să te împrietenești sincer cu astfel de persoane).
Fii mândră de tine că faci ceva mai productiv. Înveți.
Dă-le peste nas ălora.

Dacă vrei o relație, nu te teme. Va veni. Fiind o elevă eminentă, cred că ai acces la hobby-uri mai „intelectuale" în care să găsești oameni asemenea ție.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, fa-ti o lista cu ce asteptari ai de la un baiat, si cauta-ti unul dupa asteptarile tale. Asta a functionat si la mine. Aceasta metoda functioneaza, sa nu zic 100%, dar 99, 99%, tot functioneaza.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Te deranjeaza faptul ca nu te aflii printre oile societatii stereotipice si superficiale? Ar trebui sa te simti privilegiata prin faptul ca nu esti ca ceilalti.

| kittyBast a răspuns:

Chiar ar trebui sa incepi sa socializezi... inceraca sa stai alaturi de un grup al tau si daca nimeni din grupul tau dau din prieteni tai nu vrea sa te ajute sau te ia peste picior inseamna ca nu te afli in grupul bun. dar in principiu cheia sta in socializare : fa cunostinta cu oameni noi, alaturate celor vechi... sper ca te-am ajutat

| KikiRiki98 a răspuns:

Stii ce nu inteleg?
De ce trebuie neaparat sa ai un iubit? De ce toata lumea e obsedata de relatii? Ca doar nu conteaza daca iti place baiatul respectiv sau nu, trebuie doar sa ai si tu un iubit caci altfel nu esti decat un nimeni...Cat de ciudat...
Daca tie nu iti place momentan de nimeni de ce trebuie obligatoriu sa fii intr-o relatie? Toate la timpul lor, cand iti va placea de cineva atunci vei avea o relatie.Eu zic ca asa e normal.
Si de ce sa nu fii eminenta? Foarte bine, ca doar pentru tine inveti ca sa ajungi ceva si foarte bine ca e asa.
Din cate mi-ai zis, tu nu prea te potrivesti in cercul tau de prieteni, parerea mea.

| CristiB93 a răspuns:

Da pai tu ti-ai dorii o relatie doar pentru-ca toti ceilalti au. Asta este un punnct gresit de a vedea lucrurile, eu zic ca ar trebui sa te bucuri ca nu esti ca toti ceilalti ci mai speciala. Din aceasta cauza tu nu ai iubit inca. Pentru tine va trebuii sa fie cineva la fel de special si din cauza asta a trecut mult timp pana sa iti gasesti pe cineva si poate va mai trece, nu vad asta ca ceva rau. Eu sunt baiat si ceva de genul sunt si eu, nu am iubita pe cand toti ceilalti de varsta mea au, dar nu disper, astept doar ce este al meu care va veni odata si odata. Tot asa si tu, nu dispera si vezi linistita de viata, ce este al tau va veni fara sa faci vreun efort sau vreo prostie din disperare. Ai doar rabdare si fi tu insuti happy Bye bye kiss

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Problema e ca nu se poate vorbi de o relatie la varsta ta, nu va functiona...veti sta impreuna,cat veti sta, apoi va veti desparti. Daca iti place de un baiat, pot sa incepi sa socializezi cu el. Daca nu, nu te arunca cu ochii in soare, vei regreta.

| Hevnoraak a răspuns:

Nu ai nevoie vrei doar să urmezi trendul.
Ce fac ei dragoste aia e joacă și pierdere de timp prețios.
Ei cred că iubesc dar de fapt nu e nimic doar o atracție fizică și faptul că e la modă să fii "combinat".
Sfatul meu concentreazăte pe învățat pe termen lung te ajută de 100 de ori mai mult, iar pe parcurs eu garantez că găsești dragoste adevărată nu forțată de trenduri.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
ei vezi? aici e prostia omeneasca..de ce trebuie sa am si eu cai? doar ca si-a luat vecinu? asa si tu..de ce musai trebuie sa ai un iubit daca tu nu simti acest lucreu? app cati ani ai? daca tu ai un tel in viata, rmeaza-ti acel tel si apoi va veni si iubirea..cat despre ajutorul oferit "amicelor" vor trece clasa ca gasca pe apa. daca se vor supara pe tine, inseamna ca nu iti sunt prietene adevarate si te tin doar pentru "profit" asa ca iti poti cauta alte fete si un nou grup de prietene adevarate.
O seara bunahappy

| Roxxanne a răspuns:

Ar trebuii sa fii pe cont propriu. Nu te ajuta, nu le ajuti, De asa prieteni nu ai nevoie

| oo4099 a răspuns:

Voi sunteti extraordinari, pe cuvantul meu de nu! Ea probabil se simte singura. Momentul ala cand esti tanar si vrei pe cineva aproape care sa te iubesca.
Eu nu am nici un sfat de dat, ci iti recomand sa fii mai sociabila cu cei din jur si astfel iti vei face cunostinte.Nici nu stii cum gasesti pe cineva.

| Wøodenpints a răspuns:

Ia ieși în mijlocul străzii și strigă că vrei o relație, să vezi câți doritori o să vină.
Poți să fii grasă, urâtă, cu mustață...se găsesc mereu amatori de-o relație.
Dar să te plângi pe net că toate prietenele tale au o relatie și tu n-ai una, nu cred că recolvă nimic.

| CorNNeL a răspuns:

Dupa spusele tale, esti ca un fel de tocilara scuze, nu vreau sate jignesc, ne le ajuta pentru ca ele sau invatat sa te joace in picioare ca si cum ar veni ca esti proasta, nu esti proasta baieti nu te plac pur si simplu ca esti buna la scoala, acuma nu zic ca sa te lasi de scoala incearca sati implui statutul adica sa le refuzi sa devi o fata care nu se gandeste numai sa-si faca temele daca nu faci chestia asta vei fi mereu codasa grupului scuze cati zic, eu sfatuiesc sa le zici in fata ca nu esti o proasta cum crede ele, spune-le ca nu vrei sa le ajuti si daca pica nu e vina ta ca ele nu sunt bune ca tine la invatatura si sa puna mana sa invete si sa isi tina pliscul, preia controlul arata-le ca nu esti doar o tocilara arata-le ca esti mai buna ca ele. Dar nu am zis ca va fi usor, va fi greu dar tu trebuie sa reusesti! Succes

| fearlessss a răspuns:

Doamne cu relatiile voastre.ce va place frate la toti sa aveti relatii? Sa va pupati ca niste cocalari si sa va spune`ti cuvinte frumoase ca na asa face majoritatea.O prostieee! Esti desteapta, ce`ti mai trebuie? Da`le naiba pe prietenele tale, nu vezi ce false sunt? De ce stai cu ele, sa isi bata joc de tine? Eu zic sa iti cauti alt grup de prieteni..nu trebuie sa te schimbi tu.