| sillvana a întrebat:

Ma simt groaznic.nimic nu e drept simt ca traiesc fara rost.ca tot ce am e suferinta.vad in ochii multor persoane numai suferinta.dar am invatat o lectie.cine e bun e luat de prost.si atunci unde e dreptatea? unde e acea egalitate intre oameni? eu nu o vad.daca nici in persoana care ti-a dat viata care poarta acest nume "mama"pe care nu toate il merita, pentru ca mama nu e cine te naste e cine te creste. daca nici ea nu iti e aproape si te trateaza ca pe un nimeni atunci cum sa mai ai incredere in cineva? cum sa te astepti ca daca iti deschizi inima in fata cuiva acel cineva nu ti-o va rani..cand cine ti-a dat viata te omoara pe interior.in cine sa mai cred? in cine? cand vad ca nimic nu merge cand vad numai si numai...dar nu mai zic.sunt oameni care nu merita sa fie numiti oameni si pe cei buni i fac sa se simta ca un nimeni sa se simta un gunoi ...eu nu mai cred in nimeni nu merita.am pierdut atatea incat nu mai am nici un chef de viata.mi-as dori sa mor.dar ce rost ar avea..nu as rezolva nimic..suferinta exista peste tot si aici si oriunde.nu stiu parca nu mai simt nimic.e doar ceva care ma mai tine inca in lumea asta infecta,plina de suferinta, ura. oare daca plec ce se va intampla? cand vad ca toti ma ia de proasta..am scris asta pentru ca nu am cu cine sa vorbesc doar atat.

Răspuns Câştigător
| JustSomebody a răspuns:

Buna.Nu stiu daca vrei sa asculti mesajul meu, dar eu totusi iti raspund ca sa iti arat ca in lumea asta exista si oameni buni care nu sunt luati de prosti.Inteleg ca nu m-ai ai incredere in nimeni, nici macar in mama ta.Si eu am avut probleme cu mama cand eram adolecenta si totusi am ales sa traiesc si sa ma concentrez pe viitor.Tu ii lasi pe cei din jurul tau care spui tu ca nu se numesc"oameni" sa iti distruga viata? Ai o singura sansa la viata, nu merita sa o ratezi.Radacinile vietii sunt amare, dar fructul sau este dulcehappy. Incearca sa iti recapeti in primul rand increderea in tine. Apropiete de Dumnezeu, incearca sa il rogi sa te ajute sa treci peste aceste greutati, care ar trebui sa ne ajute sa ne intarim nu sa ne faca lasi.Fieacare are un rost in viata, al tau care e? Concentreaza-te pe viata ta, lasa-i pe cei din jur pentru ac ai dreptate ca multi nu sunt normali. Apreciaza oamenii buni si nu ii lua drept prosti.Desi ai dreptate si aici ca multi oameni buni sunt luati de prosti, tu nu ii considera asa.NU este problema ta ce cred ceilalti despre tine.Nu vrei sa devi matura, sa ai o familie, sa iti strangi copilul in brate? Te rog, arata-le celor care vor sa te dea in jos un zambet si arata-le ca esti indiferenta in fata rautatii lor dar prezenta atunci cand doresc sa iti fie amici.happycat despre mama ta, eu zic sa nu o pierzi.Ai grija de scoala si fa-ti un viitor.Nu trai din partile rele si din trecut. Daca tu iti doresti sa mori nu esti cu nimic mai speciala ca acei satanisti sau oameni ce nu ar trebui sa se numeasca oameni(cum ai spus tu). Probabil ai si o inima sensibila.Iti dau un sfat:Ascultati inima, dar si mintea.Zambeste tuturor ce iti vor raul. Sper ca nu te vei da in jos, asta ar fi o dovada de lasitate.Byehappy

12 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Pune capul si intelege ca viata nu e numai mingiiere de lugu, lugu, laga, laga.Mi se pare corect ce face maica-ta.Te vede slaba si alta solutie pentru a te face mai puternica nu exista.Capul sus, lasa vrajeala si la treaba, la invatat.N-ai rupt usa?

| FeliciaCorinaA a răspuns:

E bine sa te descarci uneori. Problema ta de acum era inainte si problema mea numai ca eu credeam ca mama nu ma iubeste pentru ca plecase intr-o alta tara lasandu-ma singura. Acum, dupa 12 ani, ii inteleg motivele. In ceea ce priveste rautatea oamenilor, mai bine ai incerca sa schimbi mediul in care traiesti. Nu toti sunt niste creaturi care incearca doar sa atace si nu vei stii de unde va aparea un prieten in viitor. Sfatul meu, desi nu sunt in cea mai buna pozitie ca sa ti-l dau, este sa incerci sa gasesti pe undeva un gram de optimism deoarece el va fi cel care te va salva. Suferinta exista, intr-adevar, dar exista si fericire si poate esti subestimata deoarece nu ai aratat inca tot ceea ce poti. Pastreaza-ti mintea deschisa si mereu cate un zambet pe buze. Cauta frumusetea in cel mai urat lucru sau intr-unul caruia nici macar nu i-ai dat atentie pana acum.

| mixxjim a răspuns:

Daca vrei chiar sa vorbesti cu cineva, sa auzi o voce de om poti sa suni la telefonul copilului, 116 111, e gratuit in reteaua Romtelecom si Cosmote, au program zilnic 08.00-24, raspund psihologi si assitenti sociali si se confrunta zilnic cu cazuri de genul asta.
de cate ori vad mesaje ca asta ma intristez ingrozitor si nu mai stiu ce sa zic... ai venit pe lume cu un scop, si ni se intampla ce ni se intampla cu cun scop. nu e usor sa-l vedem, nu e usor sa-l intelegem, dar ce stiu e ca exista o gramada de lume care are nevoie de tine, care s-ar bucura sa fie linga tine. tocmai pentru ca ai vazut cat de multa suferinta exista inseamna ca poti vedea si cata nevoie de alinare exista. si tu ai putea aduce alinare altora si astfel ai primi si tu alinare. plingi, plingi tare si cat vrei de mult, sa scoti senzatia asta din tine si apoi incearca sa faci niste voluntariat, unde vrei tu, unde crezi ca ai putea aduce alinare si ai sa vezi ca poti face atat de mult pentru foarte multa lume si cu cel mai mic gest. ai grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Silvana eu nu incerc sa te indulcesc pentru ca acelasi lucru il simt si eu.nu iti dau sperante pentru ca ma aflu in stadiul de non-speranta.ascult numai muzica fara speranta.nu pot sa mor dar nici sa traiescsadtristetea este mama mea iar viata mea este sa fiu cat mai suparat.as vrea sa vorbim caci poate asa inima noastra nu va inceta sa bata.astept reply.

| sillvana explică (pentru anonim_4396):

Ok da-mi id tau si vorbim

| PanaceuUniversal a răspuns:

Asculta-ma! Cu totii trecem prin momente care ne sfarama increderea in noi si in cei din jurul nostru. Cu totii suntem loviti de suferinta si cu totii cadem la un moment dat pe planul moral. Cu totii incercam sa ne facem viata mai usoara, dar cu toatea astea intotdeauna pare sa fie mai greu...

Dar nu uita, puterea sta in mainile celui care are aceste greutati si se zbate din rasputeri sa treaca peste ele.
A deveni pasiva nu te ajuta cu nimic.
Ai cazut, apuca-te de ceva si ridica-te.
Ti se pare ca cineva te nedreptateste, priveste situatia prin ochii lui, si, daca greseste, ignora-l.
Ti se pare ca nu mai are rost sa traiesti. Gandeste-te ca altii ar dori sa traiasca mai mult dar viata nu le ofera aceasta sansa. Tu ai sansa sa alegi ce se intampla cu viata ta, ai sansa sa razbati dincolo de greutati si sa fii fericita, ei nu o au.
Exista o lume acolo care asteapta sa fie descoperita! Ai incredere in Dumnezeu ca o sa iti vina in ajutor, si o sa iti vindece sufletul!

http://9gag.com/gag/866847

| sillvana explică (pentru PanaceuUniversal):

Frumos mesaju si frumoasa poze multumesc

| millyca a răspuns:

Incearca sa te linistesti. In primul rand oamenii nu sunt egali si nu are cum sa existe egalitate intre ei. Doar ca uneori asa ne-a placut noua sa credem. Doi, oamenii in sine nu au cum sa te dezamageasca. Ceea ce dezamageste de fapt este distanta dintre asteptarile tale si ceea ce primesti de la ei cu adevarat. Este teoria unei prietene. Daca vei lua oamenii ca atare te protejezi deci pe tine. Un fel de "nu spera si nu ai teama". Nu iti dori sa mori, asta se va intampla oricum la un moment dat. Pana atunci incearca sa te bucuri macar de tine, de propriile experiente senzoriale, daca in ceilalti nu te poti reflecta. Succes!

| ana5 a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine.Ai dreptate cine este bun cade de prost si mie mi s-a intamplat de foarte multe ori,dar trebuie sa treci mai departe,moartea nu este o solutie,gandeste-te ca alti oameni ar da orice ca sa poata sa mai traiasca sau sa mai aiba o sansa la viata,chiar daca viata este plina de necazuri, greutati in viata ai parte si de bucurii si de dragoste nu, numai de necazuri si tristeti. Poate unii oameni sunt intr-o situatie mai grea si mai dificila decat a ta poate se zbat sa traiasca, poate incearca sa gaseasca ceva sa manance, poate sufera din dragoste sunt mii si mii de cazuri in lume.Dar daca toti s-ar da batuti cand intalnesc un obstacol in viata atunci ce s-ar intampla cu lumea, cu noi.Toti si-ar dori sa moara, nu ar mai dori sa traiasca.Tu trebuie sa vezi si partea plina a paharului.Desi poate ai fost dezamagita, tradata, neinteleasa treci mai departe cu capul sus privind spre viitor.Niciodata sa nu iti pierzi increderea in tine, sa te dai batuta incearca sa lupti fara sa cedezi.O persoana in lumea asta tot tine la tine chiar daca nu iti da de inteles.Incearca sa nu mai ai incredere in toti fara sa ii cunosti foarte bine cea mai mare incredere sa o ai in tine.O persoana te poate trada si dupa 10 ani doar pentru interesele ei, fara sa se gandeasca si la sentimentele tale, da cu piciorul la o prietenie de atatia ani.Si eu am trecut prin multe dar nu m-am lasat am mers mai departe.Asa iti doresc si tie sa treci peste toate cu capul sus! Nu te gandi niciodata ca moartea este o solutie, moartea aduce mai multe necazuri decat avantaje!

| charonmario a răspuns:

Silvana nu nu traiesti fara rost din moment ce Dumnezeu ti a dat viata iar in fiecare zi cand te trezesti simti razele soarelui incalzindu-ti obrajii lumea nu e dreapta si viata uneori de cele mai multe ori e nedreapta dar il pai avea peDumnezeu aliat si nimic nu mai itiva parea greu daca mama nu are timp de tine gaseste o persoana in care cu adevarat sa poti avea incredere si care nu te-ar trada pentru nimic in lume mai exista si persoane asa foarte rar e adevarat iar daca esti bun nu inseamna ca esti si prost crede-malegat de moarte nu ai dreptul sa iti iei viata pentru Dumnezeu ti-a dat-o invata sa te bucuri de lucrurile mici si da ai zis un lucru extraordinar enorm mi-a placeut lumea e INFECTA dar noi prin felulnosru de a fi si a interactiona cu lumea putem schimba ceva o sa fie bine o sa vezi

| sillvana explică:

Multumesc mult pentru sfaturi si incurajari...acum ca am citit tot ce mi-ati scris parca nu mi se mai pare atat de greu dar asta e doar de moment.voi incerca sa trec peste situatia asta si altele care vor mai exista, sper si sa reusesc.va multumesc mult inca o data ca ati citit ce am scris si m-ati facut sa trec putin peste situatia in care sunt acum.

| MikutzaDragutza a răspuns:

Da,sincer inteleg cat de cat ce simti tu! Dar gandeste-te ca, poate daca parintii tai nu iti vor raul... Poate ei cred ca este bine sa nu ai iubit, sa nu cheltui bani, sa iei note mari si proba probabil au si dreptate happy! Nu gandi ca nu mai are rost sa traiesti...Incearca sa vezi jumatatea plina a paharului! Vine in curand vacanta, scapi de stresul provocat de scoala, o sa vezi ca e mult mai bine! Bucurate de lucrurile mici de exemplu de o plibare cu rolele, de o floare etc.Sau poti sa ai un hobby,sa practici un sport de ex:inot,tenis, patinaj etc.
scuze daca am zis ceva gresit dar, poate nu ai o copilarie asa urata pe cat crezi! O sa vezi cand vei fi si tu parinte si o sa ai griji peste griji adica:bani, curatenie, familie, certuri plus un copil sau mai mult.Si gandeste-te ca si pe mama ta poate o doare cand simte ca o urasti chiar asa! Spui lucruri destul de grave! gandeste-te cat o doare si pe ea, ea isi sacrifica viata, ultima fericire pentru. tine! Noi copiii(sunt tot copil)nu aveam decat cateva responsabilitati:scoala, si putina treaba prin casa! Iesi si tu pe afara mai joaca o leapsa pe coco! Si nu te sinucide! ajungi in iad plus ca vei face multa lume sa sufere!

Ps:Si eu ajunsesem sa ma tai, sa vreau sa mor...dar...nu merita! Ai toata viata inainte!
Te pup!