| anonim_4396 a întrebat:

Ma simt tare singura si nefericita, desi am un sot, lucrez intr-un domeniu unde sunt foarte multi oameni dar nu reusesc deloc sa ies din stare, nu stiu ce sa mai fac. ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| cribus a răspuns:

Daca te simti singura inseamna ca ai probleme cu sotul tau! cred ca fiecare din noi a avut astfel de momente, dar gandeste-te ca dupa furtuna iese intotdeauna soarele

10 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Daca nu ai cazut in butoiul cu melancolie, cred ca este o problema intre tine si sotul tau precum si in colectivul in care lucrezi. Pentru a-ti putea da un raspuns care sa te ajute am nevoie de amanunte.

| mariazet45 a răspuns:

Nu putem sa avem intodeauna totu dar tu ai tot ce iti trebuie sa fii fericita, nu iti lipseste nimic. Probabil rutina, aclasi lucru facut in fiecare zi, dorinta de a fi cat mai sus si raspunzi conform asteptarilor te face sa uiti de tine de necesitatile tale curente si de micile dorinte care fac fericit pe oricine. Momente placute impruna cu sotu, declaratii de dragoste, vizite la prieteni, petreceri cu prietenii si familia, vizite la parinti si daca tot nu merge fa un copil si foloseste toata dragostea si energia care o ai pentru el, trebuie sa te consideri util si important pentru tine si pentru cei din jur.

| mioara a răspuns:

Du-te cu sotul la un picnic, la film

| Denysa-Myhaela a răspuns:

Are dreptate assiris ce ne spui noua nu este destul detaliat de ex: dc te simti singura si nefericita? din ce motiv esti asa?
Pt. ca vad ca zici ca ai alaturi de tine un sot si lucrezi unde in jurul tau sunt multe persoane ce anume te deranjeaza de te simti asa

| J7anine a răspuns:

Poate esti o personalitate depresiva. iti recomand o carte scrisa de francois lelord si cristophe andre - cum sa ne purtam cu personalitatile dificile. te poate ajuta sa te analizezi, sa vezi ce e de facut. oricum depresia se trateaza medical. succes!

| nena78 a răspuns:

Ai un sot dar te simti singura.incearca sa iesiti impreuna mai des si cel mai important comunicati

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Singura si nefericita? Cele mai dureroase cuvinte! ...Pentru a nu mai fi singura, iesi, plimba-te, fa ceva... orice, comunica. Daca esti nefericita alaturi de sot, gaseste-ti fericirea alaturi de altcineva, caci va chinuiti degeaba si anii trec...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie operata o schimbare. Daca vrei sa slavezi casnicia, un copil ar fi o solutie de a nu ma fi singura, nefericita. Ai fi, in schimb, stresata, obosita, "ai simti ca traiesti din plin". Dezavantajul acestei solutii este ca nu te mai poti razgindi si ca, daca tot nu te simti bine in propria familie, ai si mai mari probleme in a face o alta schimbare.
O alta solutie ar fi o separare temporara, de comun acord - preferabil. Pentru asta, insa, ar trebui sa poti comunica cu sotul tau, si pare-se ca nu prea aveti obiceiul.
Cert este ca nu s-au implinit asteptarile tale - de la viata, in general, si de la cea de familie, in special. Dupa cit de nefericita te simti, nici sansa de a se implini nu se intrevede. Atunci, schimbarea trebuie sa fie radicala - va despartiti.
Atentie! Continuind a trai asa, depresia te poate conduce la sinucidere - "o schimbare" care rezolva totul, fara a rezolva nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceeasi problema o am si eu, cu toate ca am si un copil, nu pot sa ies din starea asta...sunt nefericita!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu ma simt la fel momentan; dar sunt constienta care sunt cauzele: ma tot chinui sa-mi gasesc de munca in alta parte si nu reusesc, iar in al doilea rand sunt indragostita de o alta persoana, cu toate ca am un sot acasa si copil; cum voi iesi din situatia asta nu stiu deocamdata; inca ma chinui sa gasesc o solutie