| Me,myself & I a întrebat:

Ma simt un pic vinovata pentru ca a inceput postul Craciunului iar eu si sotul meu vrem sa concepem un bebe si ma gandesc ca e pacat. voi ce parere aveti? fara raspunsuri stupide va rog!

Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

Cum ai putea sa zici ca un copil e pacat? Daca va doriti un copil cu adevarat il puteti face cand vreti. Inteleg ca sunteti religiosi dar totusi un copil e mult mai important. Bucuria de a fi parinte nu ti'o da postul, ci copilul. Oricum decizia e a voastra. Daca vreti sa mai asteptati, asteptati si gata. Dar posturi o sa tot fie si atunci cand sa faceti copilul? Oricum... pentru cand veti face copilul, va doresc sa aveti un copil sanatos si frumos sa va bucurati de el.Va pup:*.

19 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu scrie in Biblie ca cei doi vor merge la casa lor si vor fi o familie?! Scrie cumva si sa aiba grija sa nu cumva sa incerce sa il conceapa in post - oricare ar fi el?! - nu cred! - Viata este deasupra tuturor altor "indicatii" restrictive, mai ales de genul asta, si vechi de peste 2000 de ani, cand, sa nu uitam unde erau si conceptiile, si gradul de cunoastere medicala si relationala intre soti - adica extrem de rudimentare!

Sper sa reusiti sa concepeti cat mai curand! - fara tigari, fara stress, fara prea multe prajeli si sucuri carbogazoase, etc...

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

A avea o relatie normala si stabila intr-o casnicie nu este nicidecum un pacat. Mai ales la tinerete, cand organismul isi cere drepturile. Cei doi, cand se casatoresc, nu mai sunt doi, ci unul singur, cele doua trupuri devin un singur trup. De aceea, cum crezi ca ar putea ca mana ta stanga sa o pangareasca pe cea dreapta si viceversa? Si apoi, un copil este o bucurie. Va doresc sarbatori fericite si implinite in tot ce va doriti!

Abh
| Abh a răspuns:

Nu este un pacat sa concepi un copil atata timp cat el este dorit si asteptat. Succes!

| mgtow a răspuns:

Daca santeti casatoriti nu e pacat sa faci copil si nu conteaza cand va naste.

| oz a răspuns:

Ai facut pacate, faci pacate si o sa faci pacate.Nu inteleg, de ce doar acest pacat(sau viitor pacat) te face sa te simti vinovata? asta e ipocrizie...

| YourDailyApple a răspuns:

Paradoxal, intrebarea e stupida.
Presupun ca esti crestina, sau in orice caz o persoana religioasa, da? Pe scurt, iti urmezi instinctul si alegi intre 2 variante care consideri tu ca e mai importanta pentru tine, ori faceti copilul si treceti peste mitologie, ori rabdati si asteptati sa treaca craciunul, care apropo e o sarbatoare pagana!

| ghinionistul112 a răspuns:

Da! Este un pacat sa concepi un bebe in Postul Mare al Craciunului! este mai graba sa concepi dupa 8 Ianuarie 2011!

| Minks a răspuns:

Daca voi credeti ca e momentul potrivit, lasati-o incolo de religie, ca nu mai aveti 10 ani.

| Angel0 a răspuns:

Daca va iubiti nu este nici un pacat. Unde este iubire este si Dumnezeu.

| Laurishkutza a răspuns:

E bine, nu o faceti de placere, ci cu un scop.
Dumnezeu a zis lui Adam si Evei sa creasca si sa inmulteasca pamantul. Asta faceti voi acum.

Consulta totusi si un preot, ca sa fii sigura. Si tine un post usor, fara carne si altele, stii tu.

Succes si casa de piatra si un bebe frumos! Fundoi imi dai si mie?

PACE>

| Dragosgan a răspuns:

Chiar nu mai poti si tu sa rezisti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ce e daca vrei neaparat sa ti post, in ultimele 10 zile inainte de craciun poti sa ti atunci atunci e cel mai important post

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca vrei un copil nu tot Dumnezeu ti-l da? el stie cu ce scop si tel il trimite pe pamant.asa ca incercati sa nu faceti vinerea si miercurea dar va micsorati sansele cu o treime. postul trebuie tinut de comun acord si nu prevede numai sexul.ci si mancarea, si infrabarea limbii, si facerea de milostenie si rugaciunea si etc.rugati-va si cereti iertare si un copil in numele domnului.veti primi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca credeti ca Dumnezeu va invredniceste sa tineti postul fara sex, aveti timp sa concepeti un copil si dupa post; daca nu, spovediti-va si asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e foarte pacat si pentru asta trebuie sa faci repede craciunul si daca vrei mai mult la bebe nosa ai unul fericit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eeeeeeeeeeeeeee pa

| FataVerde a răspuns:

Da e un mare pacat... aveti timp dupa

| Achilles a răspuns:

Fii serioasa asta nu e pacat.Lasa postu si...

| Ema009 a răspuns:

Daca te simti un pic vinovata inseamna ca trebuie sa asculti instinctul asta. Din punct de vedere religios, da, este pacat.
Acum voi luati decizia.

Mult succes!