| Lightrose a întrebat:

Ma tot gandeam la motivele pentru care ma certam cu iubitul meu si ma intreb daca atunci cand ai o relatie la distanta e posibil sa fii gelos/geloasa fara motiv(adica sa ti se para ca iubitul nu iti da atentie sau ca se ducea de prea multe ori la rude in vizita, sau ca te pune pe ultimul loc in viata lui, etc). Mentionez ca atunci cand stam impreuna mai mult timp nu ne certam si totul e bine.

Răspuns Câştigător
| Ceapone66 a răspuns:

Gelozia tine mult de firea omului. Unele persoane sunt mai nepasatoare si nu afiseaza gelozie. Gelozia pe care o ai "ca viziteaza des niste rude" tine de nesiguranta si teama de a nu pierde persoana. In alte cuvinte, "problema" e la tine. Nu o problema neaparat dar ar trebui sa incerci sa descoperi ce anume te face sa te simti nesigura atunci cand sunteti la distanta. Poate ai mai fost inselata in trecut intr-o alta relatie? Sa stii ca nici o relatie nu e la fel chiar daca toate urmeaza, a zicem, un anumit tipar.La nesiguranta ta (care duce la gelozie) se adauga si distanta dintre voi care adanceste si mai mult suspiciunile. Incearca sa gandesti la rece si sa observi daca iti da intr-adevar motive sa fi geloasa. Si vorbeste cu el despre asta. Poate ai nevoie sa comunicati mai mult si mai des ca sa te simti linistita. Grija insa ca poate iubitul tau se simte sufocat. De asta, repet, e cel mai bine sa vorbiti deschis despre ce anume te face geloasa.
Succes

4 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Gelozia are la baza neincrederea, iar neincrederea nu apare din senin. Ceva acolo in sufletul tau s-a petrecut. Poate fi din cauza acelei persoane pe care tu o iubesti si dai totul sau poate fi ceva sechele dintr-o relatie anterioara.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Atunci esti cel mai gelos cand nu este langa tine...Pentru ca te poate minti foarte usor si tu nai decat 2 zolutii ori te certi cu el ori il crezi.

| nom a răspuns:

Distanta intotdeauna accentueaza neincrederea. daca esti sigura ca tine la tine, nu trebuie sa te gandesti mereu ca intentioneaza sa te insele...iar in ceea ce priveste atentia... uneori poate el se gandeste ca te streseaza.incearca sa gandesti pozitiv si sa nu lasi distanta sa stinga totwinkingsper ca ti-au fost de folos cuvintele mele(sunt din proprie experientahee hee:*

| Flory_2183 a răspuns:

E posibil sa fi gelos asta inseamna sa iubesti,dar e vorba si de increderea pe care o ai in el, avand in vedere ca e vb de distanta e mai bine sa nu ai reprosezi prea multea il vei pierde baietilor nu le place sa fie controlati si mai ales cand e vb de familie, ca trebuie sa aiba si el o viata.ai incredere in el si lasa timpul sa decida ce va fi