| didiDia a întrebat:

Mai exista prietenie sincera in ziua de azi? Mai exista oameni care sa-ti fie alaturi la greu fara sa astept recompense dupa aceea sau fara sa te vorbeasca de rau pe la spate? Mai exista oameni discreti care sa tina pentru ei ceea ce le-ai spus si nu sa impanzeasca tot orasul cu acea informatie? Daca da, cum/unde ar putea fi gasiti acesti oameni? Si ce ne facem daca sa zicem cunoastem o persoana care ni se pare ok, dar ea nu pare dornica sa se imprieteneasca cu noi? Astept parerile voastre. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Geordan a răspuns:

Salut, tind sa cred ca inca nu ne-am DEZUMANIZAT cu totii. si da Inca mai exista prieteni adevarati! Stiu pentru ca am cateva. "specimene" in jurul meu! SI da este adevarat ca sunt din ce in ce mai. PUTINI... prieteni adevarati! A doua parte a intrebarii, discretia. tine de fiecare! Daca ii place sa AIBA discretie. ofera discretie, daca nu. va da cu trompeta peste tot, pentru ca si despre el vrea sa se dea zvon.
Ultima parte. cum ii gasim? Um. habar nu am. CERE universului si UNIVERSUL iti va da PRIETENI adevarati!winking Bafta multa!

18 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Da, cred in prietenie. Da, cred in astfel de sentimente. Da, cred ca exista oameni lipsiti de interes, ca sa-ti fie alaturi la bine si la rau. Si nu, acesti oameni nu se cauta, ci pur si simplu ii intampini, daca ai noroc. Poate si tu la randul tau ai dezamagit, poate ai dat cu piciorul unor oameni cu bune valori morale. Omul este complex.

| didiDia explică (pentru Flav):

Poate nu.(valorile morale)tongue

| RobertTmroo a răspuns:

Da, exista..., din pacate multi nu stiu sa tina un secret, sa vorbeasca frumos, sa respecte o alta persoana, dar toate aceste calitati ar trebui sa fie normale, totul porneste din educatie, eu zic ca ar trebui sa fie normal ca un om sa respecte un alt om, daca au tangenta unul cu altul atunci sa isi vorbeasca frumos si cu respect, iar daca cumva doua persoane nu se plac, nu gasesc ceva comun intre ei (indiferent ca e amicie, prietenie, relatie) atunci sa nu petreaca timp imreuna, e respect reciproc, dar totusi nu cred ca e loc de jigniri, sau "imbarligaturi", dar astea depinde de la persoana la persoana, si tocmai de aceea trebuie sa iti alegi cu atentie amicii, prietenii, persoanele pe care ii vrei in jurul tau, in viata ta, orice relatie e unica si depinde de cei doi implicati in relatie, dar o anumita persoana o poti cunoaste mai bine numai dupa ce ii observi reactiile, deciziile in anumite situatii, ca la vorbe si promisiuni nefondata toti suntem buni, iar ca sa iti raspund la intrebare daca o persoana "ok" nu e dornica sa se imprieteneasca cu tine(oricare dintre noi), atunci trebuie sa ii respecti decizia, orice relatie depinde de cei doi implicati in ea..., si pana la urma asa ai sansa sa devii si tu o persoana buna, plin de respect, daca respecti decizia acelei persoane de a nu fi prieten/amic.
Weekend fain sa ai happy!

| Tania a răspuns:

Oh! Crede-ma ca lumea este curva in general. Extrem de rar sa gasesti pe cineva fara interese, fara sa nu vrea ceva la schimb pentru ajutorul care ti-l ofera.
Mergi pe o idee simpla:acorda incredere la fiecare, DAR doar atat cat merita! Nu mai mult nu mai putin.

| didiDia explică (pentru Tania):

Interesant raspuns, Tania. Multumesc.

| Tania a răspuns:

Inca ceva.
Incearca sa nu spui secretele tale cele mai mari, pentru ca astfel vei deveni sclavul celui care le detine.

| noktambul a răspuns:

Ce inseamna "ziua de azi"? Intotdeauna au existat oameni care sa fie alaturi altcuiva la greu fara sa astepte recompense si fara sa te vorbeasca dupa aceea pe la spate; intotdeuna au existat oameni discreti care sa tina pentru ei ceeea ce le ai spus si sa nu impanzeasca tot orasul cu acea informatie; etc... Problema este : cum ii gasim noi insine pe acei oameni, cum facem ca ei sa ne fie prieteni adevarati care sa ne fie alaturi la greu fara sa astepte recompense si dupa aceea sa nu te vorbeasca. etc...etc. Sunt eu un om care as fi alaturi altuia la greu fara sa astept recompense si daca nu as fi primit acele prezumtive recompense nu m-as fi apucat de vorbit pe la spate s.a.m.d?! Am avut vreodata o experienta de genul asta? Daca da, atunci sigur ca voi avea discernamantul sa imi selectez un anturaj corepunzator principiilor mele.

| raluk018 a răspuns:

Mai exista asemenea oameni...sunt tot felul de caractere, cine se aseamana, se aduna.cauta compania celor ca tine, si vei fii mereu multumita, eu is dornica sa iti fiu prietena

| didiDia explică (pentru raluk018):

Multumesc pentru raspuns, raluk018. Ti-am acceptat cererea de prietenie. Daca vrei sa vorbim mai multe, scrie-mi un mesaj.

| deea_4985 a răspuns:

Draga didiDia daca exista astfel de prieteni eu una nu i-am gasit pana acum laughing, lumea e prea rea ca sa se mai gandesca si la altcineva in afara de propria persoana.Desigur ca mai exista si prieteni buni care iti pastreaza secretele sau te ajuta la greu dar din proprie experienta iti spun ca ajung sa te dezamagesca si ei. Poate o sa intalnesti intr-o zi o fata care sa iti devina prietena adevarata, ca sa fiu sincer si eu mai sper asta inca, speranta moare ultima.

| AlexCrb a răspuns:

Ultimul prieten adevarat: http://cleverbot.com/ :))

| didiDia explică (pentru AlexCrb):

Eu vorbeam serios. Tu scrii la misto.

| SVD a răspuns:

Hai sa fim realisti totusi.Nu cred ca mai exista...adica,eu cred ca prietenia sincera nu dureaza prea mult, doar o anumita perioada; dar asta inseamna ca nu este sincera...deci raspunsul este:NU. laughing

| monykutza a răspuns:

Da draga didi prietenie sincera exista dar foarte rar eu de exemplu nu prea am gasit acei prieteni pana acum... legat de intrebarea ta. orice persoana este dornica sa se imprieteneasca cu cineva doar ca poate este doar timida sau nu vrea sa para prea cicalitoare
bafta :*!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,mai exista dar sint extrem de rari.Si prefer sa ramin printre ei.Numai bine.

| didiDia explică (pentru anonim_4396):

Nu inteleg partea,, si prefer sa raman printre ei''. Adica va doriti sa faceti parte din categoria oamenilor care pot fi considerati prieteni adevarati? Sau voiati sa spuneti altceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru didiDia):

Da.Ai inteles foarte bine.Nu voiam sa spun altceva.Mult noroc.

| e1xtz a răspuns:

''Nu exista prieteni adevarati, ci doar momente de prietenie''