| anonim_4396 a întrebat:

Mai inseamna ceva cuvintele " la bine si la greu" atunci cand te casatoresti? Presupun ca mai toti o sa ziceti da. Explicati-mi la ce bine si la ce greu? Ce vreau sa zic, cate femei nu si-au parasit sotii cand acestia au pierdut locul de munca etc etc si au devenit faliti. Cati barbati nu si-au pierdut sotiile pentru ca acestea nu puteau avea copii sau alte chestii de genul. Motive de divort sunt cu miile nu e ca o sa le pun pe toate aici, dar ajutati-ma sa inteleg la ce "greu" se refera cuvintele alea.

23 răspunsuri:
| William a răspuns:

Stii deja raspunsul la intrebarea asta. De ce ai mai intrebat?

| anonim_4396 explică (pentru William):

Eram interesat si de parerea altora

| KodrutZ a răspuns:

Depinde de la caz la caz si de persoanele in cauza. E ca la juratul pe Biblie/Constitutie. Pentru unii inseamna foarte mult, pentru altii o p*&a.

| RAY a răspuns:

Vezi avatarul meu si isi vei da seama

| Doub a răspuns:

Păi cam asta e ideea căsătoriei, nu?thinking
Mno, depinde de femeie, de bărbat.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Se refera la momentul acela cand iti e greu sa te ridici dupa telecomanda si ea vine ca o buna sotie si striga la tine,, misca, bou puturos care nu faci nimic toata ziua si ia nenorocita aia de telecomanda,,. Asta se considera sprijin, motivatie laughing

| anonim_4396 explică (pentru FABULOSUL6000):

laughing, de unde stii ma ca asa zice? ti se intampla de multe ori a? rolling on the floor

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,dar na, prefer sa ma pregatesc de pe acum pentru ce e mai rau laughing

| anonim_4396 explică (pentru FABULOSUL6000):

Te compatimesc de pe acum laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In cazul nostru inca mai exista „la bine si la rau".Ce inseamna cuvintele astea? la bine sper ca toata lumea stie ce inseamna, la rau insa e atunci cand esti bolnav si sotia nu doarme, sta langa tine zi si noapte, te ingrijeste etc. La rau mai inseamna si sa te ierte cand mai vii beata acasa fara sa te cicaleasca o saptamana la cap.
Da, eu cred ca se mai aplica aceste cuvinte dar..nu la toate cuplurile. Sunt atatea si atatea sotii care si-au parasit barbatii din diferite motive dar sunt atatea si atatea care inca mai traiesc cu sotii si stie ce inseamna aceste cuvinte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Greul este ceea ce ar trebui sa-i faca sa fie uniti cand apare un obstacol, dar putini sunt oamenii care respecta asta. Binele, atunci, da, sunt alături, ca doar e bine.
Încă un lucru inutil "sa fi alături la bine si la greu" pe lângă "dragostea nu are varsta" si "viata iti trece prin fata ochilor cand mori".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu mai inseamna nimic dar daca ai valoare morala nu te'ai desparti din toate nimicurile ca cele pe care le'ai enumerat doar daca nu le expui ca pretext sa te desparti de persoana respectiva.
Dar ca sa vezi acest legamant pe care il fac in fata lui Dumnezo' este incalcat de oamenii care se considera adevarati crestini happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt totusi curios, in caz de unul din ei inseala ar trebui sa ramana impreuna? vorba aia, "la greu"

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai adulterul este un pacat d.p.d.v. crestinesc(nu stiu cum se proceda inainte, probaabil se pocaiau? Dar in zilele noastre nu se tine cont de asta, daca acea persoana doreste libertate si nu isi mai iubeste perechea, trebuie' sa te retragi...''. Dragoste cu sila nu se poate ''

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Putini sunt barbatii care inseala ca nu isi mai iubesc sotia de fapt dupa un studiu facut pe 3 mii de barbati majoritatea isi iubeau sotiile dar le inselau pentru ca numai aveau parte de nimic acasa. sunt curios aici daca ea ar face bine sa ramana cu el sau nu

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca ea te'ar insela tu ai mai sta cu ea?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Depinde de situatie. daca as neglijao pentru mult timp ipocrit as fi sa zic ca e numai vina ei ca a facut asa ceva

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar tu? ai mai sta cu unu daca s-ar intampla asa ceva?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

. Nu durerea, ci speranta ma omoara
Si-ncep s-o dau uitarii in fiecare seara,
Si nu mi-e frica sa pierd,
Mi-e frica sa nu pierzi tu.

Versuri de la: http://www.versuri.ro/

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu merg dupa urmatoarea idee : Ofera ceea ce ai vrea sa primesti fara sa astepti ceva in schimb adica ma dedic acelei persoane cu toata fiinta mea, deci nu ar fi cazul ca as ignora acea persoana pentru ca asa sunt eu bineinteles fara sa ii invadez propriul spatiu. Daca acea persoana m'ar insela din alte motive precum nu mai simte ce simtea la inceput sau m'a folosit si atentia pe care mi-a dat'o a fost doar o piesa de teatru, sti cum se spune ''Dragoste cu sila nu se poate '' si daca totusi inca mai tin la acea persoana ''Cand iubesti pe cineva ii dai drumul '' nu are rost sa te injosesti pentru nimic, un atasament fata de o persoana se poate transforma intr'o indiferenta de nedescris.
Nu merg dupa valorile crestine : Am propria mea morala, nu am nevoie de o religie sa imi spuna ce trebuie sa fac, gandesc si actionez asa cum trebuie fara sa fac rau la nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La bine este usor de spus,dar la greu nu chiar.
La greu cred ca se refera atunci cand intervin problemele de sanatate, financiare, sociale.
Eu stiu... El isi rupe piciorul, iar ea vine dupa el la spital; le ia foc casa, dar ei scapa teferi si nevatamati etc.

| Kenya a răspuns:

Sa se sustina unul pe altul, mereu, la bine si la greu.

| BigG a răspuns:

II "la bine si la rau"