| Mona967890 a întrebat:

Mama a venit dupa 16 ani sa ma vada, eu am 16 ani, ea a plecat la amant şi m-a lasat singura in casa, aveam 3 luni. In acceşti ani m-a crescut tata, ea nu a venit nici cu o ciocolata la mine, nu ştiu daca merită iertata.Ce sfaturi aveţi pentru mine?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa te intalnesti cu ea si sa vorbiti, astfel vei afla ce vrea si cum motiveaza faptul ca te-a abandonat si nu a tinut legatura cu tine pana acum.
Dupa aceea poti tine legatura cu ea sau s-o refuzi, depinde doar de tine.
P.S. Macar ti-a platit obligatia de intretinere (pensia alimentara) pana acum?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si eu consider ca nu merita iertata, ci data in judecata. Trebuie sa te intretina, chiar daca fuge la amant.
Acum se baga in seama pentru ca ai crescut, esti aproape adulta, si poti fi de ajutor. Intoarce-i spatele linistita, cum ti l-a intors si ea tie.
Si ignora masochistii care vor veni sa-ti spuna ca "parintii..."
Atat timp cat nu s-a comportat ca o mama, nu ti-e mama. Scoate bani de la ea, si respecta-l doar pe tatal tau.
Mamei ai putea chiar sa ii conditionezi financiar orice interactiune intre tine si ea. Sa-ti cumpere casa, si o poti considera amica.
Pentru sume sub 30.000 euro nu merita sa-ti strice zilele de acum, cand totul va fi din ce in ce mai bine pentru tine, datorita varstei la care ai ajuns.
Nevoie de ea aveai pana acum, nu de acum incolo.

| dullcat a răspuns:

Sfatul e sa actionezi in functie de cum te simti tu.Nu esti obligata sa relationezi cu aceasta femeie daca ei nu i-a pasat de tine atatia ani.

| gabicoo a răspuns:

Fără iertare - a dovedit că nu este om. Degeaba are remușcări - este prea târziu.

| LisaJulie a răspuns:

Este mama ta, trebuie sa mergi și sa vorbești cu ea!

| 1onur a răspuns:

Nu știu ce a fost între tine și mama ta unde s-a produs necazul și ruptura între tine și mama ta de a ajuns în punctul de a nu a mai putea face parte din creșterea ta pentru o vreme da știu ca ia este mama ta și că mama ta sa întors după tine să-și iubească fica si s-o protejeze de rău ca orice părinte care își iubește cu Adevărată într-adevăr copilul. Eu cred că ar trebui să-ți ierți mama fiindcă ia ția dat ți-e viață. Afară este mult! ă răutate ce nu cunoști ce nu ști sănt oamenii pe care din plăcere lor bolnavă maniacă îți vor ce mult rău te vor face sa suferi îngrozitor de rău te vor umili te vor bat jocuri te vor face să-ți regreți existența pe lumea asta fiindcă răutatea lor tot ce le mai poate oferi satisfacție și plăcere și emoții doar răutatea Lea mai rămas ca un sentiment uman în rest zace atâta de multă răutatea în oamenii fără frica de Dumnezeu că-mi este și teamă să-ți scriu să-ți defienesc câtă câtă câtă câtă de multă răutate este în lume și prostie fără nicio limită și barieră... Iertăți mama și nu mai îți vorbi de rău mama la niște străini ia este mama ta omul care Tea ținut în burtă când erai bebeluși și când ai ieșit din burtă tor bebeluși erai și Tea crescut ia până la o vârstă iartăți mama că și ei îi pare rău că fata ei a stată singură fără mama ei s-o înțeleagă tu ești fată și mama ta tot fată este trebuie să-ți iubești mama fiindcă și mama ta te iubește pe tine și sa nu-ți mai vorbești niciodată mama de rău la niște străini. Uită-te și tu câți Sănt în potriva mamei tale vezi? Ce-ți spune asta? Nu-ți spune nimic despre ei? Eu cred că-ți spune multe și despre ei. Mama este mamă nu un prieten nu un tovarăși nu o persoană simpla și mama ta care ți-a dată viață și inima pe lumea asta nu toți părinți sănt perfecți și nu toți copiii sănt perfecți.

| Giulia911 a răspuns:

Trebuie sa o ierți, mai repede va ajunge ea sa te iubească decât oricine altcineva.

| Miranjacanela40 a răspuns:

Trebuie să ierți, să respecți pentru simplu fapt că ți-a dat viață, chiar dacă nu a fost lângă tine putea să nu te nască și să nu exiști. Dar totodată trebuie să pui limite și să îngropi bagajul emoțiilor din trecut! Pentru sănătate ta emoțională. Să ai o relație cu ea nu este o problemă dar fără să te implici sentimental și bineînțeles să vorbiți amândouă că doi adulți pe nume... Fără să aibă niciuna dintre voi mare expectativă de o relație mamă, fiică.