| Otilia444444444 a întrebat:

Mama avea 17 ani când m-a născut. Părinții ei i-au zis sa facă avort, ea nu a vrut asa ca a fugit la tata, el avea 20 de ani. Părinții lui tata i-au obligat sa se căsătorească, iar după am apărut eu asa ca ei sunt căsătoriți de 17 ani pentru ca s-au căsătorit cât era însărcinată cu mine. Eu am 17 ani acum. Mama mereu îmi zice sa am grija și sa nu repet greșeală ei pentru ca sunt fată, părinții mei chiar dacă erau tineri când s-au căsătorit s-au descurcat având grija de mine.Credeți ca părinții tatălui meu au făcut bine ca i-a obligat sa se căsătorească? Credeți că mami a decis bine ca să nu facă avort? Oare dacă repet greșeală ei cum se va simți? Mama are acum 34 de ani.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti spun doar o zicala: Omul destept invata din greseala altuia, omul prost nici din greseala lui!

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca a fost o decizie onorabila ca parintii lui au intervenut si l-au rugats a se casatoreasca, macar greseala facuta (sex fara protectie) nu va afecta copilasul din pantecul mamei, care nu avea nici o vina.
Oamenii au facut un bine imens, ca nu au vrut sa te arunce prin orfelinate sau cine stie pe unde, deci ia de invata de la buncii tai, dar cel mai mult, ia de invata din greseala mamei tale si niciodata, dar absolut niciodata sa nu accepti sex fara prezervativ, ca baietii promit multe pana te vad ca le cedezi, dupa care se debaraseaza de tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai repeta greseala ei cand sunt atatea posibilitati si informatii despre cotraceptie fata de ce erau acum 17 ani...

| mihai69 a răspuns:

1. Nu era musai să fie căsătoriți ca să poată avea și crește un copil, dar mno! Convențiile sociale...
2. Da.
3. Pune-te în locul ei și întreabă-te cum te-ai simți TU.

| ioana748 a răspuns:

Mama ta a facut un lucru minunat, pe tine.
Tu nu esti o greseala.❤️

| ioana748 a răspuns (pentru ioana748):

Acum, alta discutie.
Incearca sa ti organizezi viata in asa fel incat sa ti fie bine.
Aduna informații, pune le cap la cap si fii responsabila.
Mult succes ❤️

| Miruna333 a răspuns:

Bine, nebine, toate acestea sunt deciziile personale care nu sens sa fie judecate si comentate. Nu a fost ok sa ii oblige cu casatoria dar cam asa era pe vremuri. A fost decizia ei sa nu faca, conteaza doar daca a fost fericita si daca a meritat, sau daca si-a aruncat viata degeaba. Nu e vorba cum se va simti ea, in primul rand trebuie sa te gandesti la tine, daca tu ai fi ok cu asta. Clar ea vrea tot ce este mai bine pentru tine. Sa fugi de acasa si sa te casatoresti cu cineva doar pentru ca ai ramas gravida nu e poveste de basm.

| Cipi1212 a răspuns:

Ai grijă cu băieții. Nu ar trebui să o faci pe mama ta bunică la 34 de ani.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Că orice părinte își dorește un viitor mai bun pentru tine.
Sa ai un copil când tu ești un copil este și mai greu.
Așa erau vremurile.Copilul să aibă părinții căsătoriți.Cateodata te mai țin și actele.
Fă-ți de cap cu cap până la cap.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Să nu repeti deoarece e o situatie dificila, esti inca mica, iti strici viata, nu e momentul potrivit, se v-a simtii atat dureros ( iti complica viata rau ) cat si placut ( o sa ai un copil si e ceva foarte frumos - il poti avea la 20 + fara sa-ti strice viata, deci de ce sa repeti greseala ei?