| AdrianaEvaAdriana a întrebat:

Mama mă tot bate la cap cu faptul să mă împac cu tatăl copilului eu find însărcinată mai păstrez legătură cu el dar până la împăcare mai e drum lung dacă se va mai întâmplă asta eu am 27 de ani dar locuiesc la mama pentru ca după despărțire m-am mutat la ea ea e cu gândirea ei ca copilul nu poate fi crescut fără tata dar e gândirea ei vechie pot crește copilul și fără el dacă nu ne mai înțelegem dar aș vrea să o fac pe mama să înțeleagă că eu cu tatăl copilului nu ne mai înțelegem.Voi ca părere ce părere aveți credeți ca pot creste copilul și fără tata sau aveți aceeași părere ca mama?

3 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Il poti creste si fara tata, decat un copil crescut într-o familie in care parintii nu se inteleg si exista o tensiune permanenta, mai bine unul crescut de o mama singura si fericita. Sunt atatea femei care și-au crescut copiii singure si care și-au gasit si un sot care sa le sustina si sa ii iubeasca ca si cum are fi ai lui. Nu o face de gura lumii sau a mamei, fiindca vei ajunge in punctul in care o sa iti versi nervii si frustrarile asupra copilului (inconstient). Mama ta probabil pune aceasta presiune deoarece ea a crescut cu ce o sa spuna vecinii, cunostintele etc.

| ioana748 a răspuns:

Pai, daca murea in Afganistan, ma gandesc ca trebuia sa te descurci.
Spune mamei tale ca la ora asta iti trebuie liniste pentru tine si bebe si mai vezi tu cu tati daca se schimba, daca va fi un tata bun, mai are de parcurs ceva proces de schimbare.
Important sa fii tu si bebe bine si mai vezi ce aduce viitorul, mama ta trebuie sa inteleaga.
Dar sigur intelege daca te- a primit la ea. Spune-i ca si tu ai fi vrut sa fie bine, dar nu depinde de tine comportamentul celuilalt.
Da, un copil poate creste si doar cu un parinte, important sa se dezvolte in manifestarea iubirii.

| 1onur a răspuns:

Poți crește foarte bine copilul și fără un om abuziv, agresiv bolnav mintal!

Acel "tată" "soțul tău "nu are ce educație oferi copilul tău, iar mama ta are și a ceva probleme de sănătate dacă îți spune săte împaci cu un om ce tea maltrata, dacă accepți un "om" ca el în viața ta înapoi, din jignire umilință bătaie de joc de ai sa ieși fiindcă el sa obișnuit săte trateze în halul ăla iar tu când revi la normalul tău lui nu-i va conveni câți dorești o familie normală fără certuri scandale bătaie asupra ta de față cu copilul tău, ai mare grija ce deciziei iei în privința acestui "om" fiindcă un ce te abuzează în felul acela lui nu-i va fi dor de tine "ce mult te iubește el" pe tine și nu-i să fi sigură 100%la100% căi este dor săte abuzeze în felul acea fiindcă nimeni nu-i poate accepta anormalitățile lui față de tine și copilul tău care aveau loc acele abuzuri, agresivitate asupra ta.

Lui nu-i este dor de tine fiindcă simte "iubire" "pentru tine"

Lui îi este dor săte abuzeze în felurile care o făcea cu tine de acea și vrea să se întoarcă în viața ta, fiindcă nu poate găsi pe nimeni altcineva să controleze să-și bată joc așa cum făcea cu tine.

Nu știu cum mama ta poate avea un asemenea "discernământ" săte împingă în aceași viața pe care ai dus-o alături de el plină de chinurile care îi aducea satisfacție și plăcere lui de a te trata ca pe un nimeni.

Tu ca mama ce iai dată viață acelui copil sănt foarte convins căi Poți oferi o educație foarte bună și fără el în viața ta fiindcă dacă el ierți nu vei face decât să-ți reiei viața pe care o aveai cu el alături de tine plină de scandale plină de certuri pline de tot ce ai trăit cu el alături de tine, iar copilul tău va avea o viață distrugă alături de un om cei aduce bucurie și fericire când te bate și maltratează. Nu fi o femeie care accepți să fi bătută.