| AnaMaryadragutaa a întrebat:

Mama mai vrea un copil...dar eu ma gandesc ca daca va aparea un al doilea voi fi neglijată ...si eu am acesta parere sau nu stiu cum sa zic,ca cel mic e mult mai iubit. Si eu nu vreau diferente. Ce sa fac? Vreau sa fac imi spuneti motive pentru care sa imi doresc un/o frate/sora,sa ma motivati, pentru a fi de acord cu mama.

51 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cati anisori ai? si de ce nu iti doresti un fratior/surioara? chiar crezi ca vei fi neglijata? nu cred, o mama stie sa aiba grija si dragoste pentru toti ingerasii ei, nu numai pentru unu, asa ca, nu te descuraja si doreste-ti o surioara/fratior ca o sa iti fie bine si vei vedea ca nu o sa te neglijeze, doar nu vrei sa te tina in brate si pe tine la sanhee hee
O zi frumoasa sa aihappy

| AnaMaryadragutaa explică (pentru caramela):

Multumesc. Am 14 ani.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am trait singur o viata. Mi-am descoperit doua surori vitrege pe la 40 de ani si acum mi-s dragi ca niste surori bune. Nu rata ocazia daca se poate. Este minunat sa ai un frate, o sora, orice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Zici asa ca nu leai avut de mic, nu e chiar cine stie ce sa ai frati surori, crede-ma

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde si de familie. eu aveam in vecini 5 frati care se jucau impreuna, se ajutau unul pe altul. Ma uitam cu jind la ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Odata poate. acum numai conteaza daca ai crescut impreuna sau nu, cand cresc si vad femeia ( sa nu zic altceva) uita ca sunteti neamuri si altele

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

De "odata" era vorba ca eu sunt mai batran.

| AnaMaryadragutaa explică (pentru Salontanul):

Da o sa am o sora si chiar sunt foarte bucuroasa acum

| JohnnyBi a răspuns:

Ok, hai sa iti stric cheful.

fii atenta aici. cand ai tai se vor duce de pe lumea asta (peste X zeci de ani) vei ramane singura, singura persoana care iti va sta aproape va fi sange din sangele tau, adica o frate sau o sora. rudele vor incerca sa profite intr-un fel sau altul sau te vor ignora, prietenii apar si se duc, singura persoana care iti va vrea binele dupa parintii tai vor fi cei alaturi de care cresti, traiesti, mori.

eu am un frate mai mare decat mine cu 3 ani (el are 27), cand eram mici ne-am batut, jignit, alea alea, ca orice frati, dar cu timpul, maturizandu-ne, am realizat ca ne avem doar unul pe altul si pe parinti. prietenii vin si pleaca, rudele sunt derizorii. singurul umar pe care pot plange este fratele meu.

daca preferi sa ramai singura la parinti, vei ramane singura toata viata (nu ma refer ca nu o sa ai prieteni, iubit, etc, ci doar la locul pe care numai sangele tau il poate ocupa, adica un frate/sora). eu am prieteni de peste 17 ani (de cand eram la gradinita am 2 prieteni buni) si cand a fost nevoia mai mare nu m-au putut ajuta, dar fratele meu a fost langa mine. cu un frate poti vorbi mult mai multe decat cu parintii sau prietenii, ai altfel de mentalitate fata de el, fie mai mare, fie mai mic. chinul e cat timp e mic ca oracaie si face scandal si ca tu ai impresia ca vei fi neglijata, dar nu este asa, nevoia de atentie se schimba spre el ca este mult mai vulnerabil decat esti tu (sistemul lui imunitar este la pamant, face pe el, trebuie hranit, pus la nani, chestii pe care tu le vei vedea ca o neglijenta fata de tine, nu o obligatie fata de el)

| Evelyna_Eve_1958 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Si eu am o sora mai mica cu 8 ani jumate, ne mai certam, ne mai batem dar iubirea de sora/ frate este una speciala poti sa ii spui orice ca el/ea te va sprijinii. Sustinei decizia mamei tale :*

| AnaMaryadragutaa explică (pentru Evelyna_Eve_1958):

Multumesc :-)

| AnaMaryadragutaa explică (pentru JohnnyBi):

Inteleg. Dar si diferenta e mare. Cand eu voi avea 30 el/ea va avea abia 15. Intr-un caz fericit, presupunand ca mama va naste cand voi implini eu 15 ani.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Evelyna_Eve_1958):

Cred ca ai nimerit raspunsul gresit. nu am pus eu intrebarea laughing

| JohnnyBi a răspuns (pentru AnaMaryadragutaa):

Da, diferenta e maricica, dar altfel nu exista probleme. macar te obisnuiesti cu ideea unui copil mic si cand vei naste la randul tau nu vei fi complet straina de stresul unui bebelus si cele necesare acestuia fiind la o varsta la care constientizezi aceste lucruri

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti egoistă in cazul acesta, si numai la binele tău te gindesti, dacă mama ta m ai doreste să facă un copil îl va face, cu sau fără voia ta, tu vei afla ultima, Cred că nu ai m ai mult de 12 ani, trebuie să accepti decizia mamei tale, deoarece doar ea si tatăl tău sint in măsură să hotărască dacă vor mai face un copil sau nu, tu trebuie să o incurajezi pe mama ta, si să o ajuti pe perioada sarcinii, că dacă o faci să se simtă vinovată nu e bine, si vă va iubii pe amindoi la fel, nu pe tine m ai putin si pe celălalt mai mult, bineinteles că toată grija mamei se focalizează spre el/ea, deoarece va fi un nou născut, spre deosebire de tine care esti mare si poti avea grijă de tine singură. Sănătate mamei tale.

| AnaMaryadragutaa explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mda ...am 14, si mama nu face decat daca sunt si eu de acord, dar nici nu vreau sa fiu ca un copil fara parinti... uitat de lume

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AnaMaryadragutaa):

De unde ai scos o si pe asta, că ai fi un copil uitat de lume, dacă cei care au cite 5, 6 copii au grijă de fiecare, mama ta cu2 copii crezi că nu va avea grijă si de tine? De ce nu te pui in locul ei? Poate ea chiar i si doreste mult, dar te a intrebat din iubire ce părere ai avea, poate altă mamă nici nu ar fi intrebat pe nimeni, si ar fi făcut, ce virstă au părinii tăi?

| AnaMaryadragutaa explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mama are 35

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AnaMaryadragutaa):

Este de vîrsta mea, mama ta, deci este foarte tînără, asa că nu m ai fi asa, si incurajează o.

| AnaMaryadragutaa explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mda,logic de aia ganditi asa ...probabil cineva de o varsta cu mine ar fi inteles mai bine

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AnaMaryadragutaa):

Nu este bine să fi singură la părinti, este bine să m ai ai frati, surori.

| AnaMaryadragutaa explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai tocmai la intrebarea asta caut raspuns :de ce? Ce ar fi bine in asta?

| Fatamuntilor a răspuns:

Draga mea, iti faci probleme degeaba! Un copil in primii ani de viata are nevoie ingrijire speciala! Si tu ai fost la fel cand erai bebelus!
Mai mult poti fi ajutorul mamei in cresterea si ingrijirea bebelusului!
Motive sa-ti doresti un frate /sora? In primul rand te va ajuta sa imparti ce ai.In viitor va ve-ti sprijini reciproc, va veti putea face confidente!
Prietenii, oricat de buni ar fi ei nu pot inlocui familia!
Sunt sigura ca atunci cand vei avea probleme mama ta iti va fi alaturi, te va sprijini, si veti gasi cele mai bune solutii!
O mama nu face difente intre copii, sa nu uiti asta!
Pentru linistea tapoti discuta cu mama ta acesta problema.Asa ca intre fete!

| danay72 a răspuns:

O mama nu face diferente intre copii.Mai degraba va fi ocupata pentru ca cel mic are mai multa nevoie de ajutor.Dar poti sa o ajuti si tu in privinta asta. Oricum ai putea discuta cu ea despre acest subiect si cu siguranta te vei linisti.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole utile.

| Mayar a răspuns:

Mama ta are dreptul sa faca alt copil. Vei fi si tu mai fericita pentru ca vei avea cu cine sa te joci, cand veti fi mari, vei avea o sora/frate in lumea asta, dupa ce ai tai nu vor mai fi, vei avea pe cineva apropiat.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Care diferente? Cand ai fost si tu nou-ascuta ai fost in centrul atentiei, nu ti se pare cam egoist modul tau de gandire? Fiecare varsta are prioritatile ei. Tu ce vrei, sa ai parte de aceeasi atentie ca la 1 an pana la 40 de ani? Parintii tai sunt si ei oameni, deja mare parte din datoria fata de tine si-au facut-o. Dupa ce implinesti 18 ani ei teoretic nu mai au nicio obligatie fata de tine. Te-au crescut; ti-au dat mancare, apa, imbracaminte, ti-au pus un acoperis deasupra capului; ti-au platit studiile. Vrei ca parerile tale sa cantareasca cat a unui adult dar sa ai parte de atentie ca la 1 an. Asa ceva nu este posibil.

| Apokales a răspuns:

Inteleg ca iti este teama si probabil ca-l urasti momentan, dar gandeste-te ca tu esti cea mai matura vei fi tratata total diferit, dar tot la fel te va iubii. Pana atunci incearca sa te obisnuiesti cu idea... ar fi dureros sa fi singura pe lume, asa ai un sprijin... si un sac de box uman laughing.

| AnaMaryadragutaa explică (pentru Apokales):

Da multumesc mult :* de intelegere

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Ana Maria,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Vektor a răspuns:

Ce grea ii viata.of tu printeso laughing
stai tu linistita ca pana se va naste copilul si pana una alta, iti va sta gandul la altceva

| KaterinaРомановский a răspuns:

Stii cum e? Eu sunt singura la parinti, pot spune ca exista multe avantaje in a fi singurul copil, dar cand ai mei vor muri eu nu voi mai avea pe nimeni. Persoanele intra si ies din viata ta usor, prieteni, iubiti, sot, dar un frate sau o sora care e sange din sangele tau va fi acolo mereu!
Sa nu ajungi ca mine la 20 ani si sa regreti ca nu ai o sora sau un frate!

| Alina570 a răspuns:

Cred ca si tu iti doresti asta, singurul obstacol fiind nesiguranta ta si incertitudinea viitorului. Este in regula sa simti astfel, dar nu ai motive.

Dragostea unei mame este precum soarele care ne incalzeste pe toti, nu face exceptii si nu are preferinte, nu se divide. Am uitat cine a spus asta. Poate ca in viata de zi cu zi nu vei mai fi centrul atentiei, dar nu este ca si cum acum te-ar cocolosi in fiecare secunda. Esti destul de mare si sunt sigura ca si acum, ca si atunci cand va mai naste un copil, mama ta iti va oferi atentia necesara atunci cand va fi nevoie. Dragostea ei va fi la fel pentru amandoi, iar ea te iubeste foarte mult, dovada ca te-a si intrebat daca esti de accord. Este ceva foarte rar, personal aud pentru prima oara ca un parinte sa ceara acordul copilului, iar asta dovedeste cat de mult te iubeste si nu vrea sa te raneasca. Sunt sigura ca va simti la fel pentru tine si dupa ce se va naste sora sau fratele tau.

In afara de asta, precum multi alti utilizatori au spus-o deja, este bine sa nu fi singura la parinti, chiar daca diferenta de varsta este destul de mare. Gandeste-te la asta ca la o experienta, atunci cand vei avea grija de el sau de ea. Ii vei putea fi si sora si mama, iar cand va creste se va uita la tine ca la un idol.

| AnaMaryadragutaa explică (pentru Alina570):

Corect,vreau sora /frate, dar sunt si nesigura, confuza. multumesc de incursjari

| Caracter3 a răspuns:

Si eu am un frate mai mic! Parerea asta am avut0o i eu la inceput, dar crede-ma, dupa nu te mai plictisesti de el/ea nu trebuie sa iti faci griji pentru asta!
Gandeste-te daca ai avea tu pe cineva mai mare iar el/ea nu ar fi vrut sa te nasti! Punete in toate pozitile, nu numai in a ta!

| OaieBlonda a răspuns:

Eu am o sora si de obicei daca esti mai mare decat ea nu va prea intelegeti. E nasol ca atunci cand vei vrea sa iesi afara va trebui sa o cari dupa tine. Sau sa o ajuti cu temele. Si nu mai ai deloc intimitate. Iti cauta peste tot. Si de obicei cand e mai mica te spune mamei mereu laughing asa mi se intampla mie. Partea buna ar fi ca poti sa vorbesti cu el/ ea oricand te simti singura. Dupa ce vei ramane singura, fara nimeni, doar sora ta va fi acolo sa te sprijine. E alegerea ta happy

| AnaMaryadragutaa explică (pentru OaieBlonda):

Sa speram ca nu va fi asa groaznic laughing

| Gilca_Madalina_1975 a răspuns:

Nu vei fi neglijată, părinții vă vor iubi pe ambele la fel! Va fi de exemplu să zicem o soră. Distrează-te cu ea, e foarte amuzant, încearcă când va fi mică să ai tu grijă de ea. Uneori părinții tăi vor fi prea ocupați ca să stea cu tine, deoarece e foarte greu să ai grijă de un copil mic, care plânge, se murdărește, se tot mișcă...dar ajută-i cum poți și totul va fi ok. happy

| Nana13HopeAndSucces a răspuns:

Nu te teme! Si ai mei au vrut sa mai faca un copil, cand eu eram mult mai mica, dar nu am vrut, pentru ca ma temeam, exact la fel ca tine, sa nu ajung sa ma simt neglijata. Adevarul este ca acum, in prezent, regret ca le-am zis atunci ca nu vreau fratior sau surioara. Cu timpul, crescand, am dat cu ochii de ceea ce inseamna lumea cu adevarat si am realizat ca sunt singura. Lumea e falsa, prieteniile sunt mai mult pe interese, rareori se gasesc prieteni adevarati, de incredere. Insa un frate sau o sora iti va fi alaturi mereu, nimic nu se compara cu legaturile formate in familie. Gandeste-te ca odata ce micutul va aparea, te vei putea juca cu el, vei putea, cand va mai creste putin, sa te dai smecher, sa il inveti din experientele tale. Parintii tai nu te vor neglija. Bineinteles, vor fi obositi, de la prea multe scutece schimbate rolling on the floor), vor fi ocupati cu copilul, dar nu mereu! Tu vei ramane mereu copilul lor si, mai ales, primul lor copil, persoana caee I-a transformat in parinti! Fii mandru si primeste cu bratele deschise pe fratiorul sau surioara ta. Bafta! :*

| fulga989 a răspuns:

Este superb sa ai un sufletel alaturi. Sora mea este mai mare decît mine cu 12 ani si acum cînd are si ea copil mi-a spus ca iubirea fata de mine a fost mai mare decit fata de fetita ei acum. Vei iubi acest copil deoarece este speranta si sustinerea ta in viitor, te asigur. Nu neg, vei fi putin geloasa dar este trecator ecest sentiment.

| AnaMaryadragutaa explică (pentru fulga989):

Sper,sa fie asa frumos pe cum imi spui. happy

| DanielaViio a răspuns:

O sora sau un frate ar fi o binecuvantare adusa familiei tale. Ar trebui sa te bucuri. Nu-ti face griji, mama ta nu o sa te neglijeze. O sa o/il iubeasca la fel de mult pe sora/fratele tau la fel cum te iubeste si pe tine. Nu cred ca o sa faca diferente happy Probabil o sa se ocupe mai mult de ea pentru ca este mica si are nevoie de ajutor. Gandeste Pozitiv. Si eu am o sora si mereu ne certam. O sa vezi cum o sa fie laughing O sa fie distractiv

| NewLook00 a răspuns:

Bună! şi eu am o sora! mă cam spune mamei, dar nu stiu ce aş face fără ea! şi eu mă simteam aşa când a apărut sora mea, adică nu neglijată dar ei i se acorda mai multă atenţie! dar m-am gândit şi cred că asta era doar in capul meu rolling on the floor)) hmmmm... avantaje: când eşti singură ai cu cine vorbi, ai pe cine da vina laughing, dar pe mine mă mai ajută şi la curăţenie! BINE, NU ASTA E IMPORTANT! DAR CEL MAI MARE AVANTAJ ESTE CĂ EXISTĂ! :* sper că te-am ajutat! depinde vârstă pe care o ai! de obicei de pe la 8-14 eşti aşa naiva rolling on the floor) dar după îţi vei dă seama că te-ai înselat :* câti ani ai?

| Happinessandlove a răspuns:

Si eu am un frate! Mereu am crezut ca din cauza lui sunt neglijata, dar il iubesc cu adevarat si realizez cat de norocoasa sunt ca il am... Daca vreodata toti te.ar abandona, el ar fi acolo pentru. tine, ca sa te sustina ...Ar fi acolo, nu te.ar parasi ca toti ceilalti...Sora sau fratele tau iti va fi sprijin mereu, daca il /o accepti! Cred ca e cel mai bine sa accepti ideea si sa te bucuri de norocul tau!

| answer4everyquestion99 a răspuns:

Nu te teme! Poate la inceput ti se va parea asa pentru ca e "noul venit" dar sa stii ca parintii nu prea fac diferente intre copii, adica se intampla sa mai faca dar asta nu inseamna ca nu va iubesc in mod egal. Incearca sa stai prin preajma viitorului copil, sa te apropii de el/ea si ai sa vezi ca o sa prinzi drag de bebelus. happy Insa faza e ca atunci cand va mai creste o sa se bage peste tot prin lucrurile tale, o sa te sacaie sau o sa te puna sa faci teme cu el/ea dar astia sunt copiii mici, n-ai ce sa le faci. Si daca are de gand sa vina pe lume si ai impresia ca esti "exclusa" vorbeste cu parintii tai si spune-le ce ai pe suflet. Ei acorda mai mult timp celor mici deoarece nu se pot descurca singuri fata de un copil mai mare. Dar per total va fi ok si ai sa ezi ca-n timp o sa va intelegeti foarte bine. Sper ca te-am ajutat! :-)