| anonim_4396 a întrebat:

Masturbarea are consecinte? gen o sa imi afecteze copii sau boli sau chestii de genu asta? daca da imi spuneti va rog? funda!

Răspuns Câştigător
| twistedfella a răspuns:

NU are consecinte, nu orbesti, doar ca daca o faci des des te va durea putin un testicul. manopera placutahappy

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| XFive_XZero_1995 a răspuns:

Da, dar consecinte bune.

| tuGatita a răspuns:

Nu, stai linistit. doar nu abuza, nu fa in fiecare zi ca obsedatu! boli nu ai cum sa iei, doar daca nu te speli pe mainilaughing

| anonimg a răspuns:

1. Intrii aici: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html
2. Jos, in casuta "Termeni" scrii "masturbare", apoi dai Enter.

Oricum, practica aceasta este ca si cu un viciu; diferenta este ca acesta este cel mai degradant dintre toate viciile.

Ce aspect pozitiv ar aduce aceasta practica?
Satisfactia placerii? Pai si fumatorul si betivul tot pentru placere isi urmeaza pacticile.
Ori cunoasterea trupului? Pentru a cunoaste cate orgasme poti avea pe zi de unul singur? Aceasta o faci doar cu sotia. Si orice abuz aduce intotdeauna daune.

Pe de alta parte, cum isi satisface un om cel mai abine aceasta placere? Vizionand pornografia. Unde duce aceasta? Femeia va fi considerata un obiect sexual -indiferent ca este mama, sora, colega, vecina, prietena, sotie.
Masturbarea este `aprobata` de multi, deoarece este practicata chiar de cei care o aproba.
Aceasta practica duce la degradare mintala -cum am spus mai sus, dar si la degradare fizica. Prin masturbare cauti doar placerea ta proprie; iar cand vei avea un sot/sotie tot lucrul acesta il vei cauta. Astfel vei ajunge nemultumit daca nu vei avea parte de aceeasi satisfactie deplina asa cum o aveai inainte.
Ba inca aceasta practica va aduce deficiente in cea ce priveste sociabilitatea -comunicarea cu persoanele de varsta ta.
Placerea trebuie sa fie supusa ratiunii, si nu invers.
Toate lucrurile isi au vremea lor. Placerea aceasta descoper-o cu sotul/sotia ta, si nu de unul/una singur/a.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mastrubarea nu este ceva rau, atentie-da dependenta iar calitatea actului sexual va scade prin lipsa ta de activitate(daca intelegi ce vreau sa spun). cat dureaza masturbarea va ajunge sa tina actul sexual. asa ca mare grija la acest aspect. singurul lucrul de care sa-ti fie teama.