| anonim_4396 a întrebat:

Meriti sa fii iertat daca nu esti in stare sa ierti?

Răspuns Câştigător
| stejara2 a răspuns:

Da! Fiecare are dreptul la o a doua sansa, unii isi dau seama mult mai tarziu de greselile facute, poate ca se caiesc in tacere, mandria impiedicandu-i a se arata iertatori!

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ala e rau si face numai gafe nu merita iertat niciodata.

| myelys a răspuns:

Nu pana ce nu vor incepe sa ierte si ei.

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Atat timp cat nu am facut ceva extrem de rau gen: crima, viol etc.
O noapte buna iti doresc! happy

| harciog a răspuns:

Pai nu mai are importanta.Iertarea e perceputa ca fiind ceva reciproc.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! a ierta, a gresi sunt lucruri firesti, iertam pentru a ne usura incarcarea sufleteasca... IIsus pe cruce rastignit fiind a rostit: "Iarta-i doamne, ca nu stiu ce fac" deci trebuie sa iertam..atat timp cat tinem post si ne marturisim, trebuie sa stim si sa iertam.

| babiku a răspuns:

Sigur ca meriti,,, doar asa vei realiza personal ce simte o persoana pe care o vei ierta pe viitor.

| WedDye a răspuns:

Ba nu devil laughing

| greenmoon a răspuns:

Cred că da, deoarece sufletul celui ce iartă omul se împacă, iertându-se pe sine, subliniat fiind faptul că ierţi cu gândul la tine în primul rând, iar mai apoi la celălalt. Ierţi pentru că vrei. Ierţi pentru tine, pentru că te gândeşti la tine cu un scop. Văd o treabă cam egocentrică!

| greenmoon a răspuns:

Parţial egocentrică, de fapt, întrucât nu te gândeşti numai la tine, dar în cea mai mare proporţie te,, consolezi''. Şi cam asta simt atunci când iert.

| greenmoon a răspuns:

La cine?! Ghici...

| cuvant a răspuns:

Depinde ce inseamna a ierta. Atunci cand ieri nu astepti ca si la randul tau sa fii iertat. E liberul arbitru si nu iertam pentru a iertati. Eu zic ca merita.

| eejke a răspuns:

Depinde de greseala, dar in mod normal nu.

| RxTx a răspuns:

Da iisus a facut deja asta pentru tine!
A murit pe cruce pentru iertarea pacatelor tale!
pentru ca tu sa poti primi mantuirea in dar

| Rukhsandra a răspuns:

De iertat se iarta usor dar de uitat nu...si amintirea te va bantui mereu