| Kida20 a întrebat:

Ne iubim dar ne-am despartit.Cum vine asta? Pur si simplu. El sta foarte prost cu banii si din cauza asta s-a angajat... odata cu angajarea lui au venit problemele.Lucra/lucreaza in fiecare zi aproape, la servici nu ex. zi in care sa nu aibe probleme sau griji.Cu facultatea la fel:examene, restante, absente de platit.Toti banii castigati ii dadea pe facultate.Noi nu am mai avut timp sa ne intalnim iar cand ne intalneam era terminat, nu mai judeca corect.Nu ne-am certat, nu i-am adus reprosuri. dar

AZI am primit un telefon de la dragul meu iubit.totul bine si frumos pana cand mi-a zis "noi ce facem.cu relatia asta? nu mai avem timp de noi.Nu mai suport.Ma cert cu toti, cu patronul din cauza asta.Ne batem joc de relatia asta, de noi." Eu am ramas socata, fara cuvinte.cand mi-a zis ca vrea sa ne despartim...

Am simtit un gol in stomac si mi-au dat lacrimile.nu mai puteam sa zic nimic.tot ce-mi venea in minte era ". si atunci cand o sa ai timp, ce o sa faci?" si mi-a raspuns "o sa te sun". Evident ca nu l-am crezut. el s-a enervat, ca nu-l cred, ca-l ironizez...Sunt disperata.Il iubesc enorm, am avut o relatie frumoasa. tind sa cred ca si el ma iubeste, asta mi-a demonstrat. dar atunci de ce.nu inteleg sad... dar cand a intervenit serviciul si stresul. s-a racit relatia.Prietenele imi zic sa nu mai astept un semn de la el, ca el nu plange pentru mine, ca poate nu o sa vrea sa ne impacam niciodata. Voi ce credeti? Am nevoie de un sfat va rog.sadNu stiu ce sa mai cred. Oare o sa mai vrea sa ne impacam.prin cate am trecut. oare?

Răspuns Câştigător
| simmy_8381 a răspuns:

Kida, probleme sunt în orice relaţie, însă peste probleme se trece în doi, de obicei. Îti spun ce aş face eu... În primul rând nu aş face presiuni asupra lui, pentru că ar fi foarte probabil să mă rănească datorita stresului si gândurilor ce le are. În al 2lea rând l-aş lăsa o perioadă singur, să realizeze dacă întradevăr ţine şi are nevoie de mine (dacă răspunsul este pozitiv, mă va căuta). Ştiu că îţi este greu, sunt unele din cele mai grele încercari ale vieţii (dezamăgirile în dragoste), dar cu răbdare şi voinţa poţi trece peste orice. Cum am mai zis, lasă-l să realizeze câta nevoie are de tine că doar, dragoste cu forţa nu se poate (indiferent de cât ar durea). Baftă!

10 răspunsuri:
| alternativeme a răspuns:

Cateva remarci:
1. din ce am vazut mai sus, mod de exprimare si gandire, ai cel mult 12 ani. Lasa, va trece. Cresti tu mare si vezi ca nu tot ce zboara se mananca. Are balta peste.

2. Nimeni nu o sa iti poata da un raspuns sau leac pentru suferinta in dragoste. Tu cauti un raspuns pe un site frecventat de oameni simplu, la o intrebare care macina omenirea de mii de ani: cum sa treci peste suferinta provocata de despartire. Iti spun eu: GREU.

3. Aici nu e blog sa iti insiri viata, trairile, emotiile si parerile. Daca vrei sa te apuci de articole, iti recomand sa iti faci un blog. Ce zici de au-inima-mea.blogspot.com? Sunt convins ca edisponibil numele.

| bebediana a răspuns:

Buna! Daca crezi ca te iubeste, atunci o sa vrea sa va impacati.Chestia ii ca saracul baiat, la cate probleme are, nu prea mai rezista.Sa ai o relatie nu e chiar asa de usor. Stresul de la serviciu, facultatea, probleme cu banii, poate si micile certuri cu tine.totul e prea mult.Iar el simte nevoie de o pauza.Trebuie sa mai respire. Dar poate nu i se pare corect nici pentru tine.Pentru ca deocamdata nu iti poate oferi nimic, nici macar timp sa stea cu tine...Probabil prefera sa isi rezolve problemele, in care nu vrea sa te amestece si pe tine, iar apoi daca te iubeste, cu siguranta se va intoarce la tine.Asta daca nu o sa fie prea tarziu.:d

| MenInShadow a răspuns:

Cu tine trebuie sa fac o exceptie serioasa, si sa dau un rasp cat se poate de bun si serios! Este foarte stresat. Si este foarte posibil, sa fie ingrijorat din cauza ta. In 2 moduri: 1. Ii este frica, ca odata va veni de la serviciu obosit, nervos, tu il vei stresa putin, si el va da in tine. Nu cont ca tu crezi ca nu ar face-o, un barbat este foarte periculos la nervi.
2. Ii este "mila" ca sa zic asa, de tine, ca ramai mai mereu singura, ca nu are timp de tine. Ca nu poate sa te "rasfete" cu banii care-i castiga.
Imi pot imagina cum suna "te rog nu mai vreau, ne-am despartit si gata, nu vreau sa mai ne impacam". Dar tind sa cred ca tot pentru tine o face. Adica daca va iubeati atat de mult cum zici, nu are cum sa nu sufere pentru tine, si mai ales daca zici ca este un baiat asa bun.
Imi este foarte frica sa nu ai tu de suferit din asta, in sensul ca, sub firea asta atat de buna sa se ascunda un barbat fustangiu, desii nu cred.
Incearca sa-i faci un program. Unul, cu care sa nu mai fie stresat. De ex, lucreaza 5 ore. De la 11 la 4. Sa nu se scoale pana la 9! nu conteaza ca nu mai poate dormii, sa nu se scoale! La facultate, incearca sa-l ajuti, cu ce stii, informeazate de pe net, si incearca sa-i faci studiul mai placut. Stai cu el si incearca sa-l ajuti. Stiu cum este asta la stres, pur si simplu vrei sa fii lasat in pace, sa stai singur.
El acum, poate fi in 2 feluri: 1.Cum am zis, sub masca aia buna sa fie alta rea, si el sa fie in culmea fericirii. Nu-l spiona tu, pune alta fata sa o faca. Sau pe cineva mai strain, sa nu-l cunoasca. Si o sa aflii.
2.Este terminat! Este distrus de despartirea cu tine, si in cazul asta e grav, pentru ca cine stie la ce poate duce asta.
Ce-a mai buna solutie, este sa pui pe cineva sa-l spioneze, sau sa-l urmareasca pe strada, depinde cum vrei sa-i zici. Dar ar fi bine sa o faci tu, pentru ca tu il cunosti cum e cand e fericit sau trist.
Sau, te duci la el, il trantesti (vezi tu cum, poti sarii pe el din alergat, dar sa fie cu fata la tine cand sari pe el), sa-i sari in brate si sa-l saruti inainte sa aiba timp sa zica ceva. Sa nu-l lasi sa zica nimic, doar tu sa vb, sa-i spui ceva de genu "te rog iarta-ma daca te-am suparat cu ceva, dar nu mai pot sta departe de tine, mor" etc etc... sau "te rog sa ne impacam etc etc etc". Daca nu merge, il poti invita la un bar. Il imbeti, il faci muci, dar sa ai grija sa nu adoarma. Un om, spune tot ce are pe suflet la betie. Fericire, tristete, nu conteaza. Il pui sa-ti spuna. Dupa il duci acasa etc.
Daca mai ai nevoie de vreo idee, te rog, sa-mi trimiti mesaj... cum nu am prietena, nu vreau ca alte cupluri sa se desparta pentru motive din astea. O singura rugaminte am si eu la tine. Pls, pentru ce ai mai scump pe lume, sa nu ma intrebi cati ani am, pentru ca nu iti voi spune, dar ma enerveaza anii pe care ii amtongue Daca mai ai ceva, eu iti stau la dispozitie happy succes in continuare happy

| angy_2105 a răspuns:

Scumpa imi pare foarte raw, stiu cum e sa iubesti si sa te desparti de persoana iubita.DAR asteapta un timp pana isi rezolva el problemele.cand nu sunt bani incep certurile.Trebuie sa ai incredere in el ca te iubeste si ca o sa te sune.nu-i panica frumoaso, nu mai plange.Stiu ca esti trista, asa am fost si eu.A fost o perioada cand iubitul meu nu a avut bani si asta s-a intamplat chiar de sarbatori, cand toata lumea era fericita.numai noi nu eram.asa ca te rog nu plange.o sa se intoarca, ok scumpi?:*:*:*:*

| Kida20 explică:

Multumesc alternativeme.Desi ai zis ca nimeni nu-mi poate da un raspuns,tu te-ai oferit (involuntar?!) sa mi-l dai : "greu".Nu e blog, e un site frecventat de oameni care raspund unei probleme ca a mea de cel putin o data pe zi, ca sa nu mai pun la socoteala intrebarile de genul "am 11 si vreau sa mi incep viata sexuala, cum sa fac?" care poate sunt mai importante pentru tine pesemne. Oricum cand o sa cresti tu mare o sa inveti ca nu trebuie sa judeci un om dupa un "articol"...dar omul cat traieste, invata.Si asta e valabil nu doar in cazul meu.

Multumesc ca ti-ai irosit din timpul tau pretios sa ma "ajuti".Dragut.Bafta in continuare. poate iti fac rost de niste link-uri unde poti sa jignesti oamenii in continuare.Se vede ca esti cam plictisit.Trist!

| Kida20 explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi.e bine sa aud si alte pareri happy mersi inca o data >big grin

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. "nu mai judeca corect." - Aş fi curios dacă ai putea detalia mai mult pe acest subiect. Ce înseamnă pentru tine "a judeca corect" şi ce anume din standardele tale nu îndeplinea el când era rupt de muncă şi şcoală?
2. "Nu ne-am certat, nu i-am adus reprosuri." - Nu te cred. Dar ştii de ce? Pentru că nu s-a inventat încă o ceartă între doi oameni (sau mai mulţi) în care aceştia să nu-şi aducă reproşuri unul altuia. Pur şi simplu aşa ceva nu se poate. Ce-ai spus tu acolo e un paradox.
3. "Evident ca nu l-am crezut." - Dar de ce ar trebui să fie evident? Şi, mai ales, de ce nu l-ai crezut? Ştiai doar care e problema care cauzează lipsa lu7i de timp pentru relaţia voastră.
4. Există mulţi "optimişti" care o ard filozofic cu "banii n-aduc fericirea", afirmaţie care este în mod absolut evident falsă. Crezi că dacă ar fi câştigat 2000 de ron/lună ar fi stat altfel lucrurile? Dacă da, de ce? Dacă nu, de ce?
5. Tu produci ceva? Lucrezi undeva? Ai banii tăi? Ai luat vreodată în calcul situaţia de a-l susţine inclusiv financiar în această perioadă? Dacă nu, atunci dă-mi voie să mă îndoiesc de partea cu "enorm" din "Il iubesc enorm".

Numai bine.

| angy_2105 a răspuns:

Ok.guys... astia care vb sa va aflati in treaba.in pixul meu daca nu va intereseaza subiectul pentru ce va bagati ca musca in ***.ca sa zic pe drept... TPU este facut ca sa dai sfaturi cat mai bune nu sa descurajezi.lol.nu-i lua in seama scumpo. unii stiu doar sa pape ***.:*:*:*:*

| alternativeme a răspuns:

Da, corect. TPU e pentru oameni cu intrebari pentru care (n-or fi ei in stare sa caute bine probabil) nu gasesc raspuns in alta parte. Nu pentru intrebari de genul "sunt suparat, ce sa fac?"; "nu am fost in stare sa intretin o relatie normala si mi s-au dat papucii. ce fac?"; "il consider pe fostul meu prieten nebun, ce sa fac?".WTF? ai facut un site si vrei sa iti ajunga pre prima pagina in google, vrei sa iti cumperi un telefon si nu stii care dintre X si Y sa il alegi, ai probleme cu calculatorul si vrei sa stii care ar putea fi cauza, au zis o melodie si vrei sa stii cum se numeste, cauti un film dar nu l-ai gasit nicaieri etc etc etc. Astea sunt intrebari normale, pentru asta e TPU. Pentru ce vrei tu sunt cabinete de psihologie.

Cum credeai ca intr-o relatie in care tu esti de parere ca partenerul nu judeca normal, nu vor exista niciodata probleme si ca totul va fi roz? Hotaraste-te ce gandesti si ce vrei de fapt. Cand esti cu el te plangi ca s-a schimbat in rau, cand a venit el cu o solutie (cea mai potrivita si laudabila pentru o astfel de situatie) te apuci de plans si lamentari pe net. Nu ai nevoie de sfaturi, stii si tu bine ca pentru problema ta nu exista solutie. Tu cauti consolare. Indiferent de la cine. fie ei si straini.

Ti-ai terminat povestea cu "Oare o sa mai vrea sa ne impacam.". Glumesti? Ai impresia ca din 4-5 randuri in care l-ai facut pe el de cacao (desi-s convins ca ai cam colorat putin realitatea in favoarea ta) lumea o sa ajunga sa il cunoasca destul de bine incat sa iti spuna cu siguranta daca "DA" sau "NU" se va mai impaca cu tine?

Eu sincer iti spun, ca daca m-as desparti de una despre care sa aflu ulterior ca m-a facut nebun pe site-uri de socializare, nu numai ca nu m-a smai impaca "," cu ea, dar nici macar nu as mai saluta-o pe strada. Din punctul meu de vedere, el a avut cel mai mult de castigat din despartire, si a luat hotararea cea mai corecta. Cine stie? o fi gasit omu o fata care ii place mai mult. vreo colega de munca.

PS: de crescut mai cresc, dar sunt destul de sigur ca am de cel putin 2 ori varsta ta.

@angy ce ai scris tu acolo nu are absolut nici o legatura cu subiect. Nici cu bunul simt sau educatia nu prea are. Ca sa nu mai vorbim de limba romana. "iti zic pe drept" nu glumesc.

| Kida20 explică:

Ok.Multumesc pentru ajutor! Si cand zic "ajutor" nu sunt ironica.Mi-a mai venit mintea la cap.Nu am vrut sa-l fac nebun sau sa-l jignesc cumva,de aceea am si explicat motivele pentru care s-a terminat relatia(stres, servici, facultate). Deci nu era vina lui.Cand am postat mesajul cred ca eram prea disperata laughing.Si nu, nu am "colorat realitatea" in favoarea mea.Eu am facut ce am putut la momentul si timpul acela. Daca si-a gasit alta fata, f bine.Recunosc,o sa fiu suparata dar eventual o sa trec peste.(lumea nu se opreste in loc pentru mine).Nu l-am mai sunat sau dat mesaje de atunci. Vreau sa-l las sa respire.Si cand zic "respire" nu ma refer la faptul ca l-am sufocat in timpul relatiei.Am vrut sa-l las in pace doar sa fie mai linistit si sa-si rezolve mai intai problemele lui.E greu, poate multi considera ca ma certam non-stop si urlam la el si ii reprosam tot felul de chestii.N-am facut asta niciodata, nici mie nu mi-ar place sa imi faca cineva asa ceva.Merg pe principiul "ce ti-e nu-ti place, altuia nu-i face", pe deasupra asta e si personalitatea si caracterul meu.Sunt calma,iubitoare dar recunosc, foarte irationala si poate imatura in anumite momente, cum a fost si acela.Am fost chiar irationala.Dar oricum sa nu o mai prelungesc mult.Prea ma justific pentru felul in care functionez ca om si pentru reactiile si decizile mele.Alternativeme multumesc pentru sfaturi. Celorlalti la fel! Vacanta placuta tuturor.