| ella_2561 a întrebat:

Nu am prieteni! Am avut o copilarie grea, si din cauza asta am crescut retrasa de lume. La scoala eram singura, fiecare pauza o petreceam in banca prefacandu-ma ca-mi scriu tema, la liceu a fost la fel. Au trecut 3 ani de atunci, dar tot singura sunt. Am incercat sa-mi fac prieteni, am citit pana si sfaturi pe internet, dar toti fug de minecrying Nu stiu, cateodata am impresia ca sunt blestemata sa fiu singura. Pana acum ceva timp, am avut o "prietena", dar nu o mai am. pentru ca eu ma implicasem total in relatia cu ea, dar ea mai putin. Ei ii pasa doar de ea si de baieti, iar la mine apela cand avea nevoie de ceva. Acum m-am mutat in Slatina, am sperat ca viata mea va fi alta. Dar nu. din contra, aici sunt si mai singura! Am incercat multe solutii, dar fara niciun rezultat. Chiar nimeni din lumea asta nu are nevoie de o prietena ADEVARATA? Sau poate ca pana la urma acel blestem chiar exista...

25 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Ai primit sfaturi foarte utile, incerc sa-ti dau si eu unul.In situatiile cand esti deprimata din cauza singuratatii,ce faci? Te retragi in coltisorul tau,sau incerci sa rupi aceasta plasa care te tintuie pe loc? Iesi in intampinarea oamenilor,fa cunostinta cu cat mai multi,implica-te in mai multe activitati sociale sau de orice gen,altfel nu poti sa scapi de aceasta urata singuratate. Eu personal,m-am simtit de foarte putine ori singura.Dar eu sunt o fire extrovertita,ma imprietenesc foarte usor cu oamenii,sunt deschisa. Poate ca exista si o arta, arta de a ne face prieteni-de a ne imprieteni, cine stie?

| Dreamer a răspuns:

Cand simt ca viata ma copleseste
Fac un pas si Soarele-mi zambeste
Ma ridic acum si nu privesc in jos
Caci ingerii imi spun ca totul e frumos...

| tim a răspuns:

E drept,prietenii adevarati ai gasesti in copilarie,mai tarziu e mult mai putin probabil. nu cred ca e vorba de vreun blestem,cred ca esti doar la locul nepotrivit in momentul nepotrivit. ce poti face. nimic, doar sa astepti, timpul bate totul.

| Raphael a răspuns:

"Alunga tristetea,
Fii vesel de se poate
Caci tot la zi ajunge
Si cea mai lunga noapte!"

| newperson4him a răspuns:

Hei ella, poate esti o fire mai linistita, si iti e destul de greu sa relationezi cu cei din jur, dar fara prieteni si persoane la care sa tii ii prea greu, intotdeauna vor fi persoane in jurul tau dispuse sa lege prietenii, dar depinde si de tine. Cred ca te-a afectat prea mult ca ai stat asa retrasa si nu ai gasit in jurul tau persoane in fata carora sa te deschizi, dar nu dispera, si dovedeste`ti tie si ceror din jur ca esti puternica. Mie de ex imi place mult sa relationez cu cei din jur si sa cunosc cat mai multe persoane, asa ca daca vrei poti sa`mi lasi id tau mesaj si mai vorbim. Te puup si ai grija.>big grin

| daniEL88 a răspuns:

Nu e nici un blestem, incearca sa fi un prieten bun, poti incepe de la a zambi, si vei primi raspuns la fel...nu esti singura, sunt destui oameni care si gandesc dincolo de persoana lor, cautai pe aceia. Nu descuraja, big hug de as stii ca te consoleaza te imbratisez, dar tu trebuie sa te ridici si sa fi un prieten si vei avea prieteni! Hai sus!

| MarinaElkhatib a răspuns:

Scumpa nu exista Blestem pentru singuratate pentru tot restul vietii nici vorba de asa ceva.treaba e ca trebuie sa iti schimbi total modul tau de viata schimbati lookul ca sa atragi lumea si fii cat mai vesela fa lumea sa rada ca asta ne place la toti sa spuna lumea ca esti nebuna exact cum imi spun mielaughinglaughing asadar fa asa cum iti spun si pe urma sa-mi zici rezultatulwinking

| Vali87 a răspuns:

Buna, ne regasim in aceeasi situatie, doar ca eu sunt in ultimul an de master, banuiesc ca esti la facult sau termini acum, probabil esti asa retrasa dintr-un anumit motiv, tu stii cel mai bine. Nu trebuie sa crezi ca lumea fuge de tine, nu trebuie sa gandesti in felul asta, cauta un grup de prieteni, la servici sau la facult, imi este greu sa cred ca nu iti poti face prieteni cu care sa iesi, mai ales ca esti fata, eu sunt in aceeasi situatie ca si tine, dar eu sunt baiat mai putin estetic sa zic asa, la mine se mai pune prb dar TU ESTI FATA este altceva. Cauta pe cineva apropiat ruda var cineva cui sa i te descarci, asa te vei simti mai bine, ai sa vezi, dc stai singura va fi si mai rau, singuratatea deprima si mai mult. Incearca sa ai activitati sa eviti sa stai singura si o sa fie mai bine ai sa vezi.
Stiu ca este greu dar incearca.
IIti doresc numai bine si sa ai puterea sa treci peste perioada asta desi stiu ca este ff greu.
Pa Pa!

| Șttefania a răspuns:

Stiu cum e sa fi sincera. Nu stiu ce sfaturi sa iti dau dar daca vrei sa vorbesti cu cineva eu sunt disponibila. Id meu este many.color.
Mult noroc in cautarea prietenilor

| rhe3a a răspuns:

In primul rand ar trebui sa te gandesti ca nu esti singura, cred ca parintii ti-ar putea da niste sfaturi mult mai interesante decat ti-ar da internetul...in al 2-lea rand nu te chinui sa iti faci prieteni...toate se vor rezolva de la sine (stiu un caz) happy

| dark_9812 a răspuns:

Fiecare avem momente in care ne simtim singuri. In cazul tau a fost mai prelungit. Prietenii (nu simpli amici) sunt rari, iar prietenii adevarati si mai. Incearca sa intri in vorba cu cei din jurul tau, vezi poate impartasesti aceleasi hobbyuri cu alti oameni. Nu inseamna ca esti blestematawinking Daca ai vreo verisoara/ ruda cam de varsta ta cu care te intelegi, roag-o sa te prezinte colectivului ei de prieteni. Poate vei gasi pe cineva care te va intelege si viceversa. Toata lumea are nevoie de o prietenie adevarata, dar daca vei sta si vei cauta numai acea prietenie, e posibil sa nu vezi alta lume care incearca sa se aproprie de tine. Sper ca ti-am fost de ajutor. P.S: nu trebuie sa iti faci multe probleme din cauza prietenilor falsi, ei au de pierdut in viata, nu tuwinking

| Crucified a răspuns:

Am aceeasi problema ca a ta crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-a emoţionat până la lacrimi povestea ta, şi chiar dacă nu am să îţi dau un sfat lung, vreau să ştii că soarele va răsări şi pe strada ta odată şi odată. Încearcă să îţi strângi câţiva colegi noi şi să le zici povestea ta, poate vei întâlni pe cineva cu sufletul bun, care va vrea să fie prietenă, respectiv prieten cu tine! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista niciun blestem asa ca scoate-ti din cap asta.Stiu ca este greu sa-ti faci prieteni,de obicei se fac cel mai usor in copilarie,cand nu exista interese,cand nu se gandeste nimeni ce are de castigat din prietenia asta. Incearca sa fii draguta cu toti,sa ajuti,sa povestesti,sa zambesti. Nu te arunca prea tare intr-o asa zisa relatie de prietenie,ca apoi sa-ti dai seama ca nu se merita. O prietenie se castiga in timp, nu de pe o zi pe alta. Imi poti da id-ul tau, daca vrei sa vorbim mai multe si daca te-ar ajuta cu ceva. Capul sus si nu te lasa descurajata, fii increzatoare si mergi inainte.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fi fost atit de singura ai fi fost obisnuita si nu mai era nici un motiv de plingere.Cred mai degraba ca esti sociabila din fire si ai momente cind ramii singura si nu le suporti.Afla fata draga ca n-avem ce face.Vom fi singuri mereu. Uita-te inauntru tau si spune-mi te rog daca mai vezi pe altcineva acolo.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Nu prea stiu ce sa spun.Adica te-ai maturizat.Au trecut acele vremuri, ai scapat de puscarie(scoala), si de cea de maxima securitate(liceul).Si daca nimeni nu vrea o prietena adevarata care e problema? Oricat de greu ar fi trebuie sa admiti ca lumea in mare parte este rece si nepasatoare toti fug dupa lucruri care nu conteaza prea tare.Acei oameni ai vrea sa-ti fie prieteni? Si esti si fata.N-o spun ca sa va jignesc dar multe fete care cam sunt fufe, cam stau la coltul gardului sa barfeasca, deci o prietenie adevarata este o raritate. Poate am exagerat.Sunt putine acele tipuri de femei.Dar poate numai pe acelea le-ai intalnit.Dar daca te ajuta cu ceva, il poti ruga pe Dumnezeu sa te ajute. Oricat de greu ti-ar fi sa crezi chiar exista.Si crede-ma, nu stii ce ateu introvertit eram. Daca ai scopuri pure te va asculta.Un semn tot iti va da vei vedea. Daca vrei vorbim pe privat, poate reusesc sa te ajut cat de cat.

| SakuraBeauty a răspuns:

Ella, sa stii ca si eu am fost asa am fost singura, la scoala toti isi bateau joc de mine nu am avut prieteni adevarat si toti apelau la mine doar cand aveau nevoie de ajutor la teme sau nah sti ca te simti singura ca iti vine sa plangi, te doare sufletul ca nu ai pe nimeni, si incerci din rasputeri sa fi altcineva sa ai prieteni sa razi, stiu cum e crede-ma te inteleg perfect dar sa stii ca nu exista acel blestem totul ne este dat de la Dumnezeu si trebuie sa ne ducem crucea asa cum e, dar El ne iubeste mult si ne asculta rugaciunile de fiecare data chiar daca uneori nu meritam ajutorul sau El ne ajuta. am fost exact ca tine si am incercat din rasputeri sa ma schimb, sa comunic, sa am prieteni si am reusit intr-un final la gimnaziu am fost asa si in clasa a 9a dar Dumnezeu mi-a ascultat rugaciunea si mi-a dat prieteni buni care ma fac sa rad, sa zambesc, sa fiu optimista, si mai am si familia mea care tine nespus de mult la mine si am trecut peste toate asa cum au fost. acum imi aduc aminte prin cate am trecut, de cate ori am plans si am disperat la un pic de fericire si cata fericire mi-a dat Dumnezeu in schimb si mi-am dat seama cat de mult ne iubeste pe noi pacatosii. eu iti zic sa incerci sa renunti la obiceiurile care te fac sa pari distanta, incearca sa zambesti chiar de sufletul tau plange, incearca sa arati fericirea bnumai asa oamenii vor vrea sa iti fie aproape, nimanui nu ii place o persoana trista care sta in banca si nu vorbeste deloc, care sta mereu si scrie sau invata, tu esti singura persoana care are puterea de asi schimba destinul, am incredere ca aii sa poti trece peste aceasta incercare la care te pune Dumnezeu, El vrea sa vada cat de puternica este credinta ta in El nu deznadajdui, fi puternica repete-ti mereu " Domnul ma va ajuta, imi este aproape si imi va asculta rugaciunea, am incredere in El" roaga-te mult la Dumnezeu si incearca si u sa comunici, sa razi, sa zambesti, eu am incredere in puterea ta se vede ca ai un suflet bun. si daca vine vorba de prieteni, sa stii ca asa e lumea rautacioasa, nu baga in seama si nu dispera cand vezi ca nu te baga in seama caci sa stii ca ei sunt cei care pacatuiesc nu tu, daca ai sa incerci sa vorbesti cu toti ai sa vezi ca pana la urma nu vor avea ce face decat sa vorbeasca, comunica razi, dar sa iti alegi cu grija prietenii ti-o zic din proprie experienta am avut multe de tras cu prietenii falsi si nu vreau sa patesti la fel. ai grija de tine si ai incredere in tine si in Dumnezeu caci te va ajuta ai sa vezi. daca vei mai avea nevoie de un sfat sau te vei simti singura apeleaza la mine am sa iti las id-ul meu la privat da? nah sper ca te-am ajutat macar putin, ai grija de tine, te pup dulce pa pa happy :*

| Tyna_2765 a răspuns:

Buna! Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine si stiu cat de greu este acest lucru...sa nu ai cu cine sa vorbesti cand ai nevoie dar stai linistita ca lucrurile se vor schimba, eu sunt optimista in cazul meu.De multe ori mi-am pus intrebarea ca am o problema de nimeni nu vrea sa ma cunoasca mai bine,de obicei daca ajungeam sa cunosc pe cineva dupa aceea nu mai dorea sa vorbim.
Un sfat care sa functioneze nu pot sa iti dau pentru ca si eu il caut de multa vreme, incearca doar sa te bucuri de cei din jur, de familia ta care niciodata nu ti-ar intoarce spatele si de lucrurile mici care pana la urma ne fac viata mai frumoasa.
Sper sa fi mai bine!

| Rus_8917 a răspuns:

Trimite-mi mesaj cu idul tau :*

| Blondutza_8123 a răspuns:

Lasa-mi id tau printr-un mesaj daca doresti :*

Avem multe lucruri in comun si poate ne putem da sfaturi reciproc!

Bafta! >big grin

| Irina_1467 a răspuns:

Ella... Cati ani ai? Sunt sigura ca esti o prietena foarte buna, si ca ai fi una pentru orisicine happy Trebuie sa ai incredere in tine, esti frumoasa, inteligenta. happy Oamenii sunt atrasi de cei care sunt increzatori in ei. Si inca ceva: nu vorbi despre tine. Pune oamenilor intrebari de ex: daca cineva iti zice: Vara asta ma duc la munte. Tu poti sa pui intrebari de exemplu: Cu cine, unde, pe cat timp etc... Oamenilor le place sa vorbeasca despre ei insusi. happy Cand faci complimente spune: Imi place parul tau pentru ca straluceste, imi place vesta ta pentru ca ti se potriveste, da un motiv cand faci un compliment, daca nu, persoana va crede ca esti lingusitoare. Good luck si trimite-mi un mesaj daca ai nevoie de sfaturi.

| Antonescua a răspuns:

Buna in mare am acceasi problema " nu am prieteni " de ce si cum... e o poveste mai lunga. Eu sunt din Bucuresti, nu stiu ce sa mai fac sunt disperata rau as vrea sa gasesc pe cineva ca mine care sa ma inteleaga si poate cu care sa ies. { id : antonescua44 }

| CappyXD a răspuns:

Hey ma tot plimbam pe aici si am vazut ce ai scris...si eu sunt tot din Slatina laughing. patratzel_negru >.< poate te pot ajuta, daca mai ai nevoie bineinteleshappy!

| funkilov3 a răspuns:

Ai avut acelasi trecut ca mie stiu cum este asa sunt si eu nu te condamn. eu am cghestia asta din cauza alor mei ca ei intodeauna mi-au spus : "STAI SINGURA NU TE BAGA"! da-mi iD-ul tau
Ai incredere in mine chiar daca nu ma cunosti da o sa ajungi sa o faci.

| Hal3x a răspuns:

Stai linistita. Am aceeasi problema si aproximativ aceeasi varsta. Asa e lumea... din pacate.