| AnDutZzA020 a întrebat:

Nu mă înţeleg deloc cu mama mea. Văd deseori pe stradă mame cu fetele lor care se înţeleg aşa bine. Mame care merg cu fetele lor în magazine de cosmetice,haine îşi dau sfaturi. Dar mama mea e chiar opusul. Dacă îi cer bani de un pensat sau fond de ten,haine etc. face ca dracul. Şi da,are bani. Când fratele meu îi cere bani ea repede îi dă,nici nu mai comentează. Am puţine haine. În dulap ce numai un sutien, asta e jenant. Dacă îi cer bani să-mi iau mai multe face urât. Ce să mă fac, nu o mai suport?

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
nu trebuie sa reactionezi asa si nici sa vorbesti in asemenea hal. poate varsta ta e de vina/daca esti micuta de ani, o inteleg perfect, cat despre pensat, multe fete se penseaza acasa, de exemplu, fata mea nu se duce la cosmetica pentru pensat/ si da, eu am mers cu ea in oras pana cand a parasit "cuibul" dar asta nu inseamna ca de cate ori vine acasa nu ies cu ea in oras si ne consultam, bine ea are 23 de ani, as fi curioasa sa aflu varsta ta, daca esti trecuta de 16 ani, ar fi bine sa ai o "consiliere" doar tu si ea.ori sa ii dai exemplu o prietena de a ta care iese cu mama la cumparaturi.o mama face multe pentru al sau copil, nu cred ca se cuvine ca tu sa zici ca nu o suportistraight face jenantstraight face
O zi bunahappy

| adryanb27 a răspuns:

Nu ai ce face fiecare om e un personaj in lumea asta si fiecare are felul lui de a fi. de obicei fiecare are varianta lui, dar din ce zici tu nu-s de ce se intampla ce zici tu. probabl sunt mai multe la mijloc. dar iti zic ce as face eu. are bani... te pui si ii ciordesti, si mergi si iti iei o bluza un sutien sau ce vrei tu. daca ar fi normala la cap nu ar zice nimic daca nu strici banii aiurea si pe prostii. bafta happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Multe probleme apar între părinţi şi copii din cauza comunicării. Dacă consideri că asta ar fi valabil şi în cazul tău îţi sugerez un articol interesant: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011121

O seară frumoasă!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce poti face este sa vorbesti cu ea.
Spune-i ca ti-ai dori sa fiti mai apropiate, sa puteti vorbi orice si ca, te deranjeaza atitudinea pe care o are fata de tine.
Daca ai 16, 17 ani, iti poti gasi un job in timpul vacantei pentru a face ceva banuti. Invata sa fii independenta, deoarece te va ajuta foarte mult!

Dar, pentru inceput, vorbeste serios cu ea. In fond, e mama ta si trebuie sa te asculte.

Răspuns utilizator avertizat
| Kamiichu a răspuns:

Daca ea nu are initiativa, atunci ia-o frumos de mana si vorbeste cu ea, vorbeste-i frumos, arata-i c-o iubesti si ca vrei mai multa atentie din partea ei, da-i exemplele pe care ni le-ai dat si noua. Spune-i clar ce te deranjeaza, sper ca te-am ajutat, Bafta!

| PsychologistT a răspuns:

Vorbeste cu ea despre ce se intampla.
Se pare ca face diferente intre tine si fratele tau, nu e deloc bine cum procedeaza. Amandoi sunteti copiii ei si trebuie sa va trateze egal.
Vorbeste-i despre asta, despre cum te simti ca fratelui tau i se acorda mai multa atentie.
Esti fata, si ai nevoie de multe lucruri.

| SpeșălGirl a răspuns:

Pai,mai intai incearca sa te schimbi tu. Poate fratele tau petrece mai mult timp cu ea si ii acorda mai multa atentie. Poate ea crede ca ai nevoie de ea doar cand iti trebuie bani si asa se poate simti foarte naspa.Cand vine de la serviciu,mergi la ea,pup-o,intreab-o cum ii mai merge,ce mai face,ca iti e dor de ea pentru ca nu ati mai vorbit demult. Poti sa iesi cu ea,dupa ce iti imbunatatesti relatia. Explica-i ca ai si tu nevoie,sa iesi cu ea, sa radeti. Spune-i ca normal ea ar trebui sa iti fie cea mai buna prietena si sa nu te mai ignore.Du-te la ea si fara sa ii ceri bani, poti sa o convingi si pe ea sa isi cumpere ceva, sau poti sa imi mai faci tu cadouri micute si ieftine, ca nu o sa conteze pentru ea pretul.Imbratiseaz-o,spunei ca esti fata si cum are fratele tau nevoie de anumite lucruri,asa ai nevoie si tu. Vorbeste cu ea mai mult, si o sa inteleaga, iar atunci cand spune nu, sa nu te duci suparata, pentru ca o sa creada ca esti rasfatata. Spune-i ca o iubesti si ca iti lipseste.Asta o va emotiona si va renunta la acest comportament.

| spyyns a răspuns:

Incearca sa ii explici indetaliat cum sta treaba si intreaba de ce fratelui tau ii bani si tie nu.

| sweett a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea, sa ii explici cum te simti...sa ii explici ca nu face bine.Incearca sa ii zici ca o spui la toata lumea cum face cu tine, etc.
Bafta!