| Cineva_3810 a întrebat:

Nu mai stiu ce sa fac, parintii mei se cearta mereu din cauza banilor, la scoala nu ma inteleg cu nimeni, sunt bataia de joc a tuturor, bani nu sunt, si eu mereu ma simt pe dinafara cu toate ca parintii imi spun ca eu nu am nicio vina. Ce sa mai fac? Uneori ma simt chiar inutila.

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Viata ta nu e numai familia, banii sau scoala. Exista o multime de lucruri frumoase si care sa iti placa pe care le poti face. Uite, mie imi place desenul, sau grafica pe calculator. Cind am trecut prin probleme grave nu am facut altceva decit sa desenez, si chestia asta m-a scos, am trecut cu bine prin acea perioada grea, psihologic vorbind. Cauta ceea ce poti sa faci de una singura, cauta sa vezi ce talente ai, si nu te vei mai simti "pe linga", inutila. Vei descoperi ca viata are un sens, sens pe care tu i-l dai.
Si inca ceva: nu banii sunt totul. Am trait si cu bani multi in viata mea, dar si fara bani. Cind am trait fara bani, am descoperit frumusetea vietii in lucrurile care sunt linga noi si care nu costa nimic, dar pe care adesea nu le bagam in seama. Nu banul e totul, desi mai toti pun accentul pe citi bani ai in buzunar. Ci modul in care tu te raportezi la viata. Poti sa fii o invingatoare, chiar daca esti o fata saraca, pentru ca vezi bogatia vietii in orice lucru, sau poti sa fii o infrinta avind toate lucrurile necesare si fiind nemultumita de ele, negasindu-le sensul.

mira
| mira a răspuns:

Daca la scoala nu te intelegi cu nimeni inseamna ca vina iti apartine.Incearca sa te apropii de colegii tai, sa le dai o mana de ajutor cand au ei nevoie, sa le afli preferintele, pasiunile si sa legi prietenii cu cei care au interese comune cu ale tale.Nu le vorbi urat, nu-i brusca si da ascultare si opiniilor lor.

| costis a răspuns:

Asta cu banii e prin multe locuri. Faptul ca nu te intelegi cu nimeni ar putea sugera ca esti o fire bataioasa. Cred ca este important sa urmaresti 3 lucruri: sa nu te certi, sa accepti ca esti mai "mica" (mai putin importanta) si sa te intrebi care ar trebui sa fie atitudinea corecta fata de Dumnezeu. Ultima nu o poti rezolva fara sa cauti prin carti si fara sa apartii de biserica neamului.

| sHuViTzA a răspuns:

Eu cred ca da. happy