| musicfan a întrebat:

Nu stiu ce sa fac! am o problema cu o prietena... ea zice ca am barfit-o pe la scoala... e suparata pe mine dar nici nu imi zice cu ce am barfit-o. nici macar nu vorbeste cu mine. se comporta ca si cum nu m-ar cunoaste. Ce sa fac? nu e chiar cea mai buna prietena a mea.
1. poate ar trebui sa o dau naibii? sa nu o cunosc?
2. o sa incerce sa ma oftice cu tot felul de chestii, cum sa rezist?
3. daca as incerca sa o fac sa fie prietena mea, cum? Ea nu iarta si nici nu te baga in seama o data ce esti certata cu ea.
HELP! imi vine sa plangcrying

7 răspunsuri:
| Psihiatra a răspuns:

Nu rebuie sa te sperii.Mereu exista o solutie. Pune`te langa ea si spuneu:
Uite, iti spun acum ceva, si te rog din toata inima sa ma asculti.Si dupa aceea, daca vrei nu`mi mai vorbi in veci.
si ureaza intrebarea care pe mine m`a salvat de o multime de ori:
Tu te rogi seara? Cum? Spui Tatal Nostru? Si nu spui tu acolo cumva...si ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri?
iar mai apoi nu trebuie sa mai spui nimic.pleaca si las`o sa se gandeasca putin.cand va vorbi iar cu tine, incearca sa remediezi lucrurile si explica`i cum de s`a ajuns la acea cearta.nu te gandi niciodata sa renunti la o prietenie, oricate obstacole ar aparea inaintea ta.mult noroc

| Denisa85 a răspuns:

Buna!
Multe fete fac astarolling eyes.
Ele sunt victimele desi nu s-a intamplat nimic, e posibil ca fata aceasta isi doreste sa te indeparteze de ea, s-a folosit de tine pana acum si gata, nu mai esti buna!
Crede-ma ca asa se intampla in viata, sunt trecuta prin asa ceva.
1. Da, ar trebui sa o lasi pe ea sa te caute, nu tu sa plangi din vina ei.
2. Fa-te indiferenta! Nu o baga in seama si las-o sa te oftice, roata se intoarce.smug
3. Nici sa nu incerci sa faci asta, te va vedea "moale" si apoi va face ce vrea cu tine, va profita de bunatatea ta.
Mult succes, si. fi tare! kiss

| metehne a răspuns:

Hey.

pai nu stiu. ar trebui so mai intrebi inca o data din ce cauza nu mai vrea s discute cu tine, sau zi asa:spunem ce tiam facut, vreau s stiu si eu?
daca ar fi fost o prietena buna ti-ar fi spus dc e suparata, dar.

am avut si eu parte de un incident asemanator cu o prietena, dar pana la urma s-a rezolvat!

poate ca amica ta a ascultat de gura lumi.sau o fi intorso cineva impotriva ta!

da oricum daca nu te iarta, las-o si treci mai departe!
nu meriti o asemenea prietena.

fa-ti prietene in care s te poti increde!

bafta!

| Tinusikk a răspuns:

Stii in primul rind ar trebui sa-ti spuna motivul de ce e suparata iar daca nu iti spune inseamna ca de fapt nu este nici un motiv.parerea me este ca mai bine ar trebui sa nu iai in seama.si atunci ea singura va veni la tine si'ti va cere sa va impacati...

| fluffy_2714 a răspuns:

Ar trebui sa o dai naibii.Persoanele care se supara si nici macar nu au bunul simt sa-ti spuna de ce nu se pot numi prieteni.Am trecut si eu printr-o situatie de genul si-ti recomand sa nu te injosesti in fata ei cu scuze sau incercari de a te impaca cu ea. Te va lua de proasta si va crede ca esti la picioarele ei.Repet...prietenele care prefera sa faca pe proastele decat sa discute cu tine nu merita atentia ta.Ai grija de tine!

| Becky a răspuns:

Heyhappy an trecut si eu prin asta! Incearca sa i spui ca nu ai barfit-o pentru ca iti e prietena cu adevarat si nu ai face asa ceva si daca iti e prietena cu adevarat te va crede daca nu poti sa incerci sa o uiti e in zadar!

| duaA a răspuns:

Hm... stiu cum este, toti ne certam dar fara comunicare nu rezolvi nimic ar trebui sa ii spui sa vorbiti primi data sa auda si partea ta d adevar dua aia sa te judece, nu sa te judece fara sa stie care-i tot adevarul, iar daca nu vrea sa vorbeasca cu tine inseamna ca nu merita sa ii fii prietenahappy... sper ca ti-am dat un sfat d care te poti folosibig hug xcius