| Anonimul1971 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac, mai nou ma cert cu prietena din cauza ca abordeaza tinute sexy si nu imi place deloc.Chiar nu stiu ce sa fac.Nu imi place sa stiu ca se uita baietii dupa ea.Ea nu intelege ca nu imi place..Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Leon a răspuns:

Salutare din nou, ati discutat de aceasta problema?
Nimeni nu trebuie sa schimba fortat nimic pentru nimeni.
Daca te deranjeaza, vorbeste cu ea, explica-i exact acelasi lucru pe care il expui aici si vezi ce iti raspunde.
Sunt sigur ca daca tine la tine si cel putin te aprecieaza ca baiat/ barbat, o sa fie ceva important si o sa iti explice ca nu trebuie sa iti faci griji.
Daca o deranjeaza, inseamna ca nu esti suficient de importan, e mai importanta tinuta, sau eventual deficitul de atentie pe care incearca sa si-l trateze cu prescriere de pe Instagram.
Valorile tale sunt cele mai importante, o femeie trebuie sa te ajute sa ti le imbunatatesti, daca nu o face inseamna ca nu ii pasa de tine.
Si femeile au sentimente, nu te speria, numai ca nu stiu care e treaba in situatia de fata.

| Anonimul1971 explică (pentru Leon):

Multumesc mult din nou! O sa tin cont de vorbele tale

64 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NU mai comenta, este treaba ei cum se imbraca si tu nu ai voie sau dreptul sa iti dai cu parerea. Admir-o in tacere daca nu esti in stare sa ii faci complimente, dar nu scoate nici cel mai mic cuvintel de crtica. Daca nu esti in stare, las-o in pace, merita un barbat mai bun in viata ei.

| Leon a răspuns (pentru Brigaela):

Buna, Brigadela, ma bucur sa te revad pe site, nu am mai intrat de vreo 5 ani de zile pe aici.
Ma surprinde totusi ca ai aceasta abordare primitiva si din inertia unor experiente sau convingeri personale.
Eu sunt mai rudimentar in comportament asa ca o sa iti spun direct ce gandesc si de ce am luat decizia sa comentez.
Dupa cum vezi, acest adolescent s-a identificat mai mult cu rapsunsul meu, pentru ca i-a alimentat niste ganduri sau opinii mai profunde, treaba cu tinuta e doar un efect, cauza temerilor e alta.
Tin sa te intreb: stii ca discuti cu un tanar de 18 ani?
Esti constinenta de impactul pe care il poate avea o astfel de abordare ostila si personala asupra psihicului acestui tanar care nu are experienta in relatii?
Cunosti scopul acestui site?
Stii cat de usor se "mutileaza" emotional si psihic un tanar la aceasta varsta?
Intelegi ca acest tanar, pe limba lui, cauta un sfat care sa ii fie de folos si nu pareri aduse de acasa despre cum ar trebui sa fie un barbat dintr-o perspectiva pur personala, sau ar fi trebuit sa fie in trecutul nostalgic?
De unde stii care este nivelul acestui tanar, ce valori are si el si partenera?
Esti un punct de reper pentru acest site, de ce arunci cu pietre, nu va inteleg, ma depaseste, sincer.

| RAY a răspuns:

Lipsa increderi =barbat fricos, fata simte asta si te va lasa

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa nu mai fii idiot. Fii mindru de ea ca are ce sa arate, fii recunoscator ca dintre atitia posesori de scula din jur te-a ales pe tine. Acuma ca sa o tii linga tine iti mai trebuie si un cap cu care sa gindesti, si se pare ca ii cam dai fail la capitolul asta.

| anonimg a răspuns:

Leon a raspuns bine si merita funda.
Acum trebuie sa recunosti si partea ta de vina: tu trebuia sa o cunosti pe fata aceasta atunci cand i-ai cerut prietenia. Se poate schimba, dar cu rabdare si cu foarte multa dragoste.
Cand va vedea ca o iubesti cu toata inima, este imposibil ca sa nu-si doreasca sa traiasca (sa se imbrace in cazul de fata) dupa cum iti place. Daca o vei iubi in felul acesta, nu doar ca o vei schimba pe ea; ci relatia voastra se va schimba: va capata viata cu adevarat.
Sa o cititi impreuna: https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

| mentholinks a răspuns:

Asa-s toate femeile man, usuratice. Trebuie sa te impaci cu ideea. Ele vor sa fie apreciate si invidiate de toata lumea de aceea toate care au forme si le expun lumii.

| Anonimul1971 explică (pentru mentholinks):

Corect!

| Freya1 a răspuns (pentru Anonimul1971):

Daca tu dai dreptate la afirmatia ca toate femeile sunt niste usuratice de ce ti-ai mai facut o relatie si de ce mai stai cu ea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Să nu-l ia tovărașii din cartier de fraier.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai avea o postare in care spune ca o iubeste si nu vrea sa o piarda da aici o face usuratica.Sa ce? Sa fie mai interesant?

| Emma30555 a răspuns:

Nu e normal sa te deranjeze ca e sexy, ar trebui sa fii mândru. Gelozia e o boala, ai fii gelos indiferent cum s ar îmbraca. Ți ar conveni o iubita urata la care sa nu se uite nimeni?

| Clorox a răspuns:

Doamne... Imbrac-o pana-n gat, sa nu cumva sa se uite cineva la ea, in loc sa te mandresti ca ai o fata frumoasa... Esti genul ala, nu mai zic nimic.

| PersonajFictiv a răspuns:

Sa nu mai fii asa posesiv.
Nu iti place, ori accepti asta ori te desparti de ea.
Sau mai e a 3-a varianta,sa-i spui frumos ca nu iti place chestia asta si vezi cum reactioneaza.
Daca nu e o idioata, o sa te lase, ca pana la urma ii esti partener nu stapan.
Ca in orice cuplu e normal sa discuti despre ce te deranjeaza si sa incercati sa rezolvati, dar uneori ceea ce te deranjeaza la partenerul tau nu arata neaparat ca problema e la el, ci la tine.

Se simte sexy, se simte o femeie dorinta cand se imbraca asa, de ce vrei sa-i iei asta?
Poate se imbraca asa ca sa se simta dorita si de tine, nu stiu.
Daca o sa se duca cu altii / altul, iti faci alta si gata.

Multa bafta.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Retrag " Daca nu e o idioata,o sa te lase, ca pana la urma ii esti partener nu stapan. ", nu trebuie sa te lase doar pentru ca ti-ai spus opinia, dar poate sa te lase daca nu tii cont de ce vrea ea si te gandesti doar la tine.
Deh, oboseala.

| JackR a răspuns:

Emigreaza intr-o tara musulmana traditionala. Acolo orice femeie ai avea, va fi obligata prin lege sa se acopere din cap pana in picioare.

P.S. Inainte sa pleci, lasa-ne numarul de telefon al prietenei tale. Noua ne plac tinutele sexy!

| JackR a răspuns:

@Leon:
Amice, trezeste-te! Vorbesti despre sensibilitatea unui adolescent de 18 ani. Este tare amuzanta chestia asta. Poti sa gasesti adolescenti sensibili de 18 ani doar in muzee si in "La Medeleni".
Suntem in anul 2018, din secolul XXI. Femeile s-au schimbat, nu mai sunt "fecioare in pericol", care sa lacrimeze cand primesc prima floare sau prima sarutare de mana. Si se imbraca cum vor!
Faptul ca "adolescentul sensibil" ar vrea ca "femeia lui" sa poarte abaya si burqa, este semn clasic de nesiguranta, nicidecum de sensibilitate. Si de obtuzitate in abordarea relatiilor. Cat crezi ca va tine "sensibilitatea" asta? Parerea mea este ca se va termina in aceeasi clipa cu prima palma pe care acest "sensibil" o va da unei femei. Pentru ca acesta este modul de a "argumenta" al barbatilor slabi.
Si ce este cel mai grav, este afirmatia "Valorile tale sunt cele mai importante, o femeie trebuie sa te ajute sa ti le imbunatatesti, daca nu o face inseamna ca nu ii pasa de tine". De ce intr-o relatie valorile barbatului sunt cele mai importante? Si de ce femeia ar trebui sa le schimbe pe ale ei? Orice relatie presupune evolutie si evolutia inseamna "natural" nu "fortat". Si mai presupune adaptare, in sensul ca nu incerci sa te schimbi pentru celalalt si nici nu incerci sa il schimbi pe celalalt. Pentru ca, daca o faci, unul dintre voi nu va mai fi cel/cea care ti-a placut atunci cand ai inceput relatia. Eu, cand discut despre relatia intre doi oameni (destul de rar, dealtfel), folosesc o comparatie: vechii egipteni au "imbracat" piramidele in placi de calcar, slefuite atat de perfect incat straluceau ca oglinda. Cum au reusit performanta, cu tehnologia primitiva de care dispuneau? Raspunsul este simplu: le-au frecat una de alta! La fel si cu relatiile, trebuie sa te "freci" destul de mult de celalat, ca toate "asperitatile" sa dispara si sa deveniti perfecti unul pentru celalalt.

| Leon a răspuns (pentru JackR):

Cu veleitatile tale nu ajuti pe nimeni, duci discutia in mod eronat intr-o directie negativa si faceti ca acest individ sa para ca ar avea probleme de comportament care ar putea devia mai tarziu in agresivitate.
De unde stii tu lucrul asta, ce va place sa exagerati in halul asta cand vine vorba de experientele altora?
Da, valorile individuale sunt importante, sunt ceea ce definesc un individ, dar nu m-am asociat la intrebarea de fata cand am spus lucrup asta.
Omul asta are nevoie sa inteleaga niste aspecte, iar stare si igiena mentala a unui individ, intr-o societate moderna se ingijesc de catre specialist.
Acest tanar are mai multe probleme si are nevoie de ajutor din parte cui trebuie, citesteraspunsul pe care l-am dat la cealalalta intrebare, gasesti link-ul la darkillusion.
Nu faceti altceva decat sa aratati cu degetul si sa ajutati la negativizarea celor care au nevoie de ajutor.
Daca mai sunt 10 ca tine, poate omul asts chiar ajunge sa creada caare probleme grave si ca e ceva cumplit cu el.
Are nevoie de un specialist care sa il ajute sa inteleaga cum sa aiba incredere in sine.
Incetati sa duceti lucrurile intr-o directie gresita, nu mai mutilati spiritul civic si nu va mai etalati cultura voastra generala si ca nu ajuta pe nimeni, nu ii rezolvi aceasta problema, dimpotriva, dauneaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leon):

Mda,asta imi lipsea, lectii de empatie.

| JackR a răspuns (pentru Leon):

1. Probabil nu cunosti intelesul cuvantului "veleitate".
2. Daca ai fi scris "valorile individuale sunt importante", nu interveneam. Din nefericire, ai scris "Valorile TALE sunt CELE MAI IMPORTANTE", ceea ce schimba fundamental lucrurile.
3. Omul are nevoie de ajutor, asta este clar. Cat mai mult si cat mai repede!
4. Probabil (ma repet, dar n-am ce face) nu cunosti intelesul expresiei "spirit civic".

Imi permit sa-ti dau un sfat, nu folosi cuvinte sau expresii ale caror inteles iti este neclar, numai pentru ca "dau bine" intr-o propozitie. S-ar putea ca unii, care nu au avut sansa sau dorinta de a citi, sa caste gura a uimire. Altii s-ar putea s-o caste a ras!

| Leon a răspuns (pentru JackR):

Esti grozav de priceput in a interpreta si a critica opinii, ai un comportament "aproape compulsiv", tipic acelei categorii de romani care nu face altceva decat sa comenteze opinii. In fata unei tastaturi.
Cum iti permiti sa fii arogant si ostil, sa sfidezi fara pic de respect?
Cine iti da tie dreptul sa desconsideri cu atata nesimtire?
Care a fost ultimul lucru pozitiv pe care l-ai facut, si sunt convins ca dai vina pe ceilalti, ca nu merita atentia sau implicarea ta, sunt toti sub nivelul tau, toti niste prosti.
Cu cs te ocupi in viata ta decat cu a ofensa pe ceilalti?
Sunt din putinii care au incercat sa exprime niste idei, raportandu-ma la acest context.
Cum vrei sa ajuti un tanar, cu probleme ca multi alti tineri, nu e nimic grav, daca nu incerci sa il "integrezi" in ideile pe care I le transmiti.
E chiar atat de greu de inteles asta, trebuia sa ii scriu impersonal legat de aceste valori? Trebuia sa enumar ideiile, 1. 2. 3... ca sa se bucure egoismul tau ostil?
Te raportezi la subiect, am incercat sa ii transimt niste idei cu care sa se identifice usor, nu chestii generice si sterile.
Oamenii accepta mai usor informatiile cu care se pot identifica. E in natura umana, nu e nimic abstract.
Dar tu continua sa dramatizezi si sa ironizezi orice, ca sunt convins ca doar de asta esti capabil.
Nu poti sa acuzi un om, daca vezi ca are probleme, de ce ii amplifici problemele?
Nu va mai jucati cu astfel de probleme, lasati pe cei care au nevoie dee ajutor sa si-l ia de unde trebuie.
Daca mai vin inca 5 comentarii ca astea ale tale, omul asta chiar o sa creada ca e bolnav si social incapabil.
Nu a reactionat deloc agresiv, sunt convins ca isi expune temerile doar aici si nu s, a certat cu prietena lui pentru modul in care se imbraca.
E suficient de timid incat sa renunte usor, sa fie usor influentabil.
Ce imi analizeaza el, inteleptul plin de frustrari si ostilitate, opiniile.
Ar trebui sa va faca plangere la cate calomnii i-ati adresat.

| JackR a răspuns (pentru Leon):

Spui ca ai incercat sa transmiti idei cu care sa se identifice. Tot ce am citit au fost generalitati (de care ma acuzi pe mine) si "mangaieri tandre" pe crestet, cand unui tip de genul asta ii trebuie un "sut in fund", care sa-l trezeasca la realitate.
Ca sa scurtez discutia: esti tipul perfect de politician. Folosesti cu indemanare limbajul de lemn, adica vorbesti mult, fara sa spui nimic. Dincolo de asta, nu am nici un fel de frustrare, doar un dezgust visceral cand vine vorba de prostie. A ta si a altora. Daca te simti ofensat, ghinion! Dar poti sa faci o plangere!

| Leon a răspuns (pentru JackR):

Sutul in fund si-l va lua de la psiholog sau de la partenera, eventual.
Are nevoie de chestii obiective, sa nu mai fie asa sensibil la orice detaliu.
Eram convins ca acolo se indreapta inertia comportamentului tau, in a jigni, era limpede directia in care se indreapta dovleacul tau iritat.
As putea sa iti dau replica la dezgust, oho, stii cat de agresiva e? laughing Dar nu te jingnesc, te las in gradinita ta, cred ca de mic credeai ca ai intotdeauna dreptate si restul sunt prosti si sub nivelul tau.
Vorbesti de politica, sunt convins ca din cauza mea lucrurile merg prost. Ai politica in subconstient, incat nu te poti abtine sa aduci in discutie?
Ai nevoie de consiliere comportamentala, ai lipsa totala de respect si auto-educatie.
Nu iti pasa de nimic altceva in afata de egoismul tau, mereu vei fi in contradictoriu, cu oricine, pentru ca asta e o problema, un egoism pe care iti place sa il indopi de jigniri si critici.
Esti o caricatura rasfatata, ai un tupeu incredibil, mergi la intimidare, ca nu dauneaza in fata tastaturii.
Imi vin in minte deplasarile echipelor de fotbal in Occident, cand sunt treziti la realitate cu toata agresivitatea lor.
Ma retrag, e ziua de nastere a unei persoane importante din viata mea care mi-a scris 5 sau 6 mesaje dupa cate notificari am avut, asa ca nu stiu cand mai am timp sa iti mai dau apa la moara.
Tu continua sa jignesti, cand intru iti spun unde sa ceri ajutor.

| JackR a răspuns (pentru Leon):

1. "Ai nevoie de consiliere comportamentala, ai lipsa totala de respect si auto-educatie."
Da, ai dreptate, am o total lipsa de respect! Pentru ca respectul se castiga si tu nu ai facut nimic in sensul acesta. Asa ca ma comport in consecinta!
2. "Vorbesti de politica, sunt convins ca din cauza mea lucrurile merg prost. Ai politica in subconstient, incat nu te poti abtine sa aduci in discutie?"
Nu am politica in subconstient! Din nefericire, traiesc intr-o lume in care politicul, in toata micimea lui, incearca sa-mi impuna un mod de viata. Faptul ca ma opun acestei incercari, ma face sa compar discursul tau cu cel al unui politician veros.
3 "Nu iti pasa de nimic altceva in afata de egoismul tau, mereu vei fi in contradictoriu, cu oricine, pentru ca asta e o problema, un egoism pe care iti place sa il indopi de jigniri si critici."
Nu sunt egoist, nu am fost niciodata! Faptul ca spun verde-n fata ceea ce cred nu ma face egoist. Critic, cinic si arogant, si imi asum asta, dar nu egoist. Cum spuneam, ai probleme cu intelegerea semnificatiei cuvintelor. Si nu sunt in contradictie cu oricine, doar cu cei care imi stimuleaza "agresivitatea". Tu ai sanse mari sa ocupi primul loc pe lista!

Acum, ca ti-am lamurit (sper!) cateva aspecte, iti mai spun ceva: cu o singura exceptie, am folosit un limbaj civilizat in "dialogul" cu tine. Nu-ti plac sau nu intelegi punctele mele de vedere, sanatate! Dar in momentul in care arunci expresii de genul "dovleacul tau iritat" sau "Esti o caricatura rasfatata, ai un tupeu incredibil", dupa ce spui "Dar nu te jingnesc" (se scrie "jignesc", dar am inteles), ma faci sa ma gandesc la Gigi Becali, care spunea "M-am certat cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a făcut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat". Eu n-am sa te fac nici oligofren, nici zdreanta, dar am sa-ti reconfirm aprecierea de mai devreme: vorbesti mult, prost si fara rost, incerci sa dai impresia de empatie si eruditie, dar nu esti decat o forma fara fond. Adica. pe romaneste, bate vantu', latra cainii!

| Seba2013 a răspuns:

Trebuie sa o inveti virtutea pudorii.
Faci exercitii de astea, o inveti cum sa pastreze un secret, cum sa isi controleze instinctele, cum sa fie rezervata, modestia, rusinea, monogamia, decenta, prostia provocarilor, etalarilor si toate astea. Daca fata nu exerseaza aceste exercitii poate sa ajunga dezmatata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zi si tu adevarul. Iti este frica de faptul ca ti-o fura altul. Ca nu esti in stare sa o tii langa tine. Pai la ce caracter ai, cred si eu ca ar pleca cu primul care ii iese in cale. Ce sa faci? Da-i papucii. Merita pe unul sigur pe el, nu un baietas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abordeaza si tu tinute sexy))
Bine, e drept ca la tine nu s-ar uita nici dracu, dar merita totusi sa incerci.
Nu iti convine pentru ca te temi ca ea va fugi la altul.Ca te temi ca nu esti destul de bun pentru ea.Patetic.

| Anonimul1971 explică (pentru anonim_4396):

Eu zic sa taci ca ii mai bine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimul1971):

Mda.Am uitat ca adevarul e foarte dureros pentru sensibilii ca tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A abordat ținuta macho: șapca invers, bluză de trening și blugi. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughingDar are pretentia ca prietena lui sa se imbrace in maicuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt curios cum se îmbracă tipalaughing, prea deșteaptă sigur nu e dacă și-a făcut așa prieten.

| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

De cand sensibilitatea e o slabiciune? Cine iti da dreptul sa faci astfel de evaluari primitive?
Tu stii care e esenta acestui site?
Parinti tai stiu ca ai un astfel de comportament social ostil?
L-ati transat pe acest adolescent in acest topic, ar fi mai interesant sa vorbim despre maimutoii care vad relatiile atat de firav incat daca partenere nu le accepta invitatia la sex cand au chef, le lasa fara niciun pic de remuscari?
Sensibilitatea e o virtute a oamenilor inteligenti, nu a unor mamifere care nu stiu sa isi tina sub control niste instincte sau emotii rudimentare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leon):

Sensibilitatea a fost dintotdeauna o slabiciune.
Presupun ca dreptul la libera opinie))
Nu.Lumineaza-ma tu.
Virtute, mda, cum sa nu. Daca lumea ar fi alcatuita numai din "virtuosi" de genul s-ar duce de rapa.Inteligenta tine si de controlarea emotiilor.

| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cum vezi, problematica e mai profunda, de asta s-a si identificat cu raspunsul meu.
Presupui prost, libertatea de opinie se opreste unde incepe identitatea unei persoane.
Ar fi fost "mai sociabil" daca mi-ai fi raspuns de ce trebuie sa fii ostila, contrar principiilor acestui site.
Din comoditatea zonei tale de confort probabil ca asta inseamna a socializa, sensibilitatea inseamna implicare, acest tanar a deschis un subiect, cu scopul probabil de a fi ajutat si lamurit in aceasta problema, fireasca si umana.
Sensibilitatea este o carcateristica a umanitatii, care inca mai tine lumea la un loc. Atunci cand tii la o persoana, sau iti pasa de cainele tau, sau dai nastere unui copil, sau o prieten are probleme. te sensibilizezi, e aproape instinctiv.
Tocmai asta si cauta, sa intelega cu ce se manaca o femeie si o relatie, care sunt emotiile, gandurile, reflexul compulsiv... este vorba de inteligenta emotionala.
Din pacate acest raspuns nu o sa vina din zona ta de confrot, sau din nonsalanta raspunsurilor pe care le-a primit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leon):

"Sensibilitatea este o carcateristica a umanitatii, care inca mai tine lumea la un loc." Vomit, doamne fereste. Si eu care credeam ca ceva banal ca bunul simt sau educatia. Nu ceva atat de banal si nefolositor ca sensibilitatea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leon):

Nu s-a identificat cu raspunsul tau.Doar ca ai fost singurul care i-a dat dreptate.Asta asteapta el.O aprobare.Nu conteaza daca vine de la mine, de la tine sau de la vecina de peste drum.
Nu e ostilitate.Doar o combinatie de plictiseala si ironie.
Nici nu aveam pretentia ca "ajutorul"sa vina din partea mea.Nu e ca si cum ma dau in vant sa ajut oameni.Dar nu cred ca il ajuta prea mult sa-i dai impresia ca modul in care reactioneaza e firesc.

| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, vomita unde vrei pana crapi.
O sensibilitate crescuta la copil are corespondenta in capacitatea acestuia de a dezvolta mai tarziu aptitudini de analiza.
Un copil sensibil e mai predispus sa aiba probleme de integrare in adolescenta la tipare sau sub-culturi sociale si in consecinta si mai tarziu in societate si la locul de munca, dar cu asistenta corespunzatoare isi poate focusa aceasta sensibilitate sporita catre lucruri esentiale care ii pot spori capacitati analitice, foarte oportune in functii decizionale sau teatru.
Mai cititi cate ceva, nu va mai formati opinii individuale din filme, ca nu sunteti mai buni ca altii.
Avem doua perceptii diametral opuse fata de sensibilitate, ba dimpotriva, sa imi spui ca sensibilitatea e ceva nefolositor. ma faci sa rad, jur.

Chiar si in dictionar, si recunosc ca imi da o satisfactie sa o bag pe asta cu dex-ul, iti explica esential ce inseamna sensibilitatea.
E o caracteristica a umanitatii, nimic nu poate fi perceput fara a avea o sensibilitate, dar vad ca nu cunosti nici macar semnificatia si caracterul real al acestui termen.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leon):

"Mai cititi cate ceva", oh, unde era profesorul care citeste 70 de carti pe ani. Singur spui ca prostia asta numita sensibilitate nu e un bine dar tot tu faci pe inteligentul. Mini Einstein care se impusca singur in picior, unde era.

| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

E ca in "Infernul lui Dante" numai ca de prost gust si intr-un context care nu avea initial nimic cu plictiseala si ironia.
Aprobarea cui? Tu ai citit raspunsul meu?
Ce ti se pare ca aprob? incerc sa inteleg ce spui, dar nu reusesc.
Explicam ce inseamna o relatie, cat de importanta e comunicarea, ca de asta avem ceva in plus fata de alte mamifere.
Am inceput prin a afirma ca nimeni nu trebuie sa schimbe fortat nimic pentru nimeni, iar aici ma refeream la partenera lui.
Nu te inteleg, m-ai pierdut. Daca nu te dai in vant sa ajuti obiectiv oameni, macar nu te apuca dai exemple de normalitate sau critici, ca nu are nimeni chef de plictiseala ta sau ironia, mai bine dispari.
Eu iti sa iti inchizi contul ca faci mai mult rau decat bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leon):

Da,l-am citit, alfel nu as comenta pe marginea lui.I-ai spus ca nu e nimic in neregula daca il deranjeaza asta si ca ar trebui sa discute cu ea.Si aici intervin 2 optiuni:fie ea îi explica de ce se imbraca cum se imbraca, fie ea se arata ofensata ceea ce denota ca de fapt nu tine la el.Ai uitat de varianta in care îi zice ca e un idiot nesigur pe el(care e si cea mai apropiata de realitate).
De cand adevarul e rau? Ce i-ai zis tu reprezinta doar niste eufemisme,niste afirmatii cu caracter general, care au ca scop minimalizarea greselilor lui si chiar incurajarea unei astfel de atitudini tampite(din care reiese o totala lipsa de incredere in sine, fapt de care tu faci abstractie sau il numesti eronat "sensibilitate"). Obiectivitatea de care vrei sa dai dovada nu e chiar obiectiva.Si cliseele despre sensibilitate...ele clar nu ajuta cu nimic. Dimpotriva. Dauneaza.

| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am chef de discutii sterile.
Ca sa intelegi ce spun, e ca si cum ai incerca sa intelegi avantajele sau dezavantajele unei circumcizii la partener pentru femei... adica e discutabil, unele partenere prefera penisul circumcis, altele nu.
Sau ca banii sunt buni sau rai... banii sunt bani si atat.
Eu iti explicam cum stau lucrurile, din ce studii stiu ca s-au facut, am prezentat sensibilitatea umana ca fiind o caracteristica cu potential pozitiv din punctul meu de vedere.
Aste e o realitate, mie nu imi schimba cu nimic viata.
Vorbesti de de bun simt si auto-educatie, cand tu nici macar nu esti capabil sa iti sustii punctele de vedere cu contra-argumente.
Iti vine sa vomiti la o parere obiectiva si apoi vorbesti de bun simt si educatie laughing)))
Esti mai rau decat o femeie, jur, vrei sa recitesti ce ai scris?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leon):

Clar nu ai chef de discutii. De aia eu scriu 3 randuri si tu revii mereu cu 30, Restul nici nu mai citesc. Deja prevad rahaturile care le poti scrie. Sunt doar curios. Este ca nu prea iesi din casa? Vad ca astia care sciu mereu mult ( aiurea ) intra in acea categorie. Eram curios daca faci si tu parte di grupul fericit. Nu imi raspunde, eu oricum stiu deja raspunsul happy.

| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu citesti decat ce vrei sa intelegi, printre alte afirmatii, am zis mai devreme ca e un tanar care nu stie cu ce se mananca o femeie si o relatie.
E nesigur, nu e idiot, nu are sida, trebuie sa isi rezolve aceasta problema, iar partenera poate juca un rol important.
Cine a zis ca adevarul e rau?
Intrebarea devine retorica, daca nu e rau adevarul, ce e asa de greu in a discuta si a spune adevarul? Tocmai ca asta nu se intampla, se evita adevarul si realitatea in aceasta cearta.
Sensibilitatea e un alt subiect, ce tot amesteci rahatul turcesc cu ciocolata?
Nu inteleg predispunerea asta de a te identifica si a face confuzie intre lucruri.
Greu...
Deci, ca sa ma fac inteles, au fost doua discutii:
1. Temerile si nesiguranta acestui tanar.
2. Ideea de sensibilitate pe care ai omorat-o din prima si pentru care te-am si abordat.
Ti-am rapsuns si pentru prima chestiune si pentru cea de-a doua.
Mai departe, e istorie, citeste si celalalt subiect pe care l-a deschis.
Sensibilitatea e sensibilitate si lipsa de incredere e lipsa de incredere.
Unde am numite eronat sensibilitate lipsa de incredere?
Ma faci sa rad... unde poate merge imaginatia unui om, nu reusesc sa vad care sunt eferismele si ce e cu incurajarea, nu inteleg de unde deduci toate lucrurile astea, m-ai pierdut, nu te inteleg, da-mi cpoy paste ca sa vad. ca nu vad.
Si care ar fi problema ta ca acest tanar are nevoie sa inteleaga niste aspecte, de ce in mod automat asta e o atitudine tampita?
Tu nu esti mai presus cu nimic decat nimeni, ba mai mult, usurinta de a caracteriza un membrul al acestei "societati virtuale" ca fiind un dezastru, cand acesta a cerut niste opinii care sa il ajute, demoleaza o auto-educatie corecta si respectabila.
Ar trebui ca toti sa aiba aceeasi gandire uniforma? Acest om are nevoie sa inteleaga niste lucruri, ce e asa de dramatic?
Daca l-as fi etichetat si eu ca avand un ditamai handicap, in mod eronat, ce as fi rezolvat? Cu ce l-ar ajuta, cu ce scop ar fi trebuit sa fac lucrul asta?
Iar ideea cu Istagram-ul nu e atac la prietena lui, e o realitate, foarte multi tineri preiau in mod firesc ce vad pe social media.
Tocmai ca are nevoie sa inteleaga, sa i se explice de la zero, iar eu i-am raspuns obiectiv.
Apropo, a trebuit sa treci prin acest fitru de intrigi ca sa ii spui ceva palpabil? laughing)
E halucinant ce spui, sincer nu inteleg "shaorma" asta cu de toate, Ia-ma usor, creierul meu poate aborda doar un subiect odata, dupa care trece la urmatorul.

| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti grozav de inteligent, esti genul ala de român care le stie el pe toate si are impresia ca traim intr-o societate de rahat din cauza celorlalti.
Stii ca nu ies afara din casa, tu te auzi ce spui? happy
Bai deci e incredibil, chiar am ras in seara asta.
Voua nu vi se face niciodata rau de la egoismul asta dus asa la extrem?
Ce psihologie inversa pe capul tau, sunt convins ca in realitate nu esti asa cohones precum iti imaginezi, dar asta e o alta discutie.
Sau umbli cu bata de baseball in masina cand iesi de la tine din cartier?
Din fericire, probabil sunt mai in varsta decat tine incat sa mai reactionez ofensiv la orice... are drept de opinie.
Asta e o alegere deliberata, cu cativa ani in urma cu siguranta as fi acceptat provocarea si as fi reactionat la fel de agresiv ca si tine.
Fiecare intelege din viata cat poate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leon):

Se pare ca am nimerit bine, chiar esti nebagat in seama la cat de mult poti sa scrii cand cineva nu iti scrie mai deloc. Stiam deja raspunsul (cum am si zis deja) dar e bine totusi sa primesc si confirmarea big grin.Imi pare rau totusi pentru tine ca ai scris aiurea atata dar stiu ca o sa dormi mai bine la noapte. VEzi? Ar trebuii sa imi multumesti...

| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice as fi zis, ai fi tras aceeasi concluzie, vezi nu e chiar asa greu cu genul tau, esti previzibil si ai niste perceptii usor de confirmat.
Ironic mai esti... si cam la asta te pricepi, nu dai de la tine deloc.
Nu mi-am pierdut timpul, stai chill, chiar simteam nevoia sa mai intalnesc un astfel de comportament, nu folosesti la nimic pe acest site, reactionezi ironic, ca o femeie, e complet inutil ce faci, pierzi timpul.
Nu urmaresc sa inteleg ceva, doar asa ca o "nostalgie", nu am mai intrat din 2012 pe site-uri d'astea.

| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam la asta se rezuma discutia lui.

https://www.tpu.ro/......e-mult-si/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leon):

Așa greu e să-ți dai seama că oamenilor le place să li se spună ce vor să audă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leon):

Da,n-are nicio logica ce spun eu.Nu-ti mai bate capul. Du-te si raspandeste bunatate si intelegere si in alta parte.N-are sens sa te irosesti aici, mini doctor in relatii ce esti.

| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis ca nu are logica ce spui tu, nu face afirmatii, fiti mai impartiali si incercati sa empatizati mai mult, ti-am explicat ca te duci intr-o directie gresita in raport cu ce am spus eu.
Problemele acestui tanar sunt cele din cealalalta intrebare, nu pot fi rezolvate de tine sau de mine, un specialist il.va ajuta sa inteleaga si sa accepte niste lucruri.

| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

Alt ironic inutil, sincer de unde le scoateti si de ce va place sa va pierdeti timpul in acest fel chiar nu ma intereseaza, nu am.nicio curiozitate.
Ajuti grozav societatea din cate vad.
Am spus obiectiv ce ii recomand acestui tanar, restul sunt discutii care au degenerat, fara prea mare importanta.
Problema lui e alta,.de unde ai dedus ca asta s-a intamplat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leon):

Ți-a dat @JackR un răspuns foarte bun mai sus. Cum ar trebui să ajut societatea, ți se pare că tu o ajuți spunându-i unui tip că dacă prietena lui, pe care a spus anterior că e foarte gelos, nu se îmbracă asemeni dorințelor lui, înseamnă că nu-l consideră important? Păi pe el oare ce l-a atras la ea?laughing Cum ar fi să-i spună și ea că șapca se pune cu cozorocul în față și că treningul se poartă doar la activități sportive?

P.S: Nu știu ce înseamnă ''a empatiza''.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Întreabă-l și tu dacă e religios și am rezolvat problema, toate răspunsurile vor veni de la sine.

| LoveSleep a răspuns (pentru Leon):

Parțial, răspunsurile tale sunt bune. Dar partea în care zici că un "adolescent" trebuie luat ușor, e total greșită. Vrei și dovada? Întrebarea lui de după e " Imi puteti spune cum as putea sa imi controlez frica/teama legată de pierderea iubitei.O iubesc foarte mult si imi este frica...sunt si putin mai mult gelos". Întrebare care nu venea dacă ceilalți nu îi spuneau lucrurile de mai sus. Deci, răspunsul tău e inutil, pentru că nu l-a făcut să caute să "crească", ca și răspunsul "ostil" al celorlalți. Și nici nu i-a rezolvat problema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Pai aa thinking Sa fiu al naibii daca m-am gandit la asta laughing.

| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu imi spune mie aceste lucruri, nu eu am probleme cu tinutele sexy.
Subiectul nu s-a certat cu nimeni, are nevoie sa stie cu ce se mananca o femeie, sa comunice cu partenera.
Te adresezi cui nu trebuie, daca reusesti sa ii explici mai bine decat mine, ma bucur.
Am multe alte lucruri mai bune de facut, am spus ce aveam de spus, am sa ies din acest topic.

| Leon a răspuns (pentru LoveSleep):

Acest mod de a cauta ajutor, doar prin mesaje text este suficient de rudimentar incat sa nu aiba impact.
Mie nu mi se par deloc niste temeri solide, e ceva vag, subiectul are nevoie de un specialist.
Mai grava este reactia "muschetarilor" de aici, ostila si amplificata de tendinta de asite face misto si a exagera pe seama unei perioade din viata unui tanar, caruia ii lipseste increderea in sine.
Se rezolva, foarte usor, cu ajutorul unui specialist, in cateva sedinte.
Nu inseamna ca e psihopat daca apeleaza la un psuhog, ba dimpotriva, foarte bine.
Pe mine ma ingrijoreaza mult mai mult agresivitatea participantilor la discutii, sunt mult mai reale si daunatoare decat temerile acestui subiect, din punctul meu de vedere.
Tu chiar crezi ca in ogradele lor cum se zice, e totul perfect?
Cand calomniaza din orice?
Eu macar am incercat, si repet, sunt atat de insipide si obiective ideile mele, nu sunt incarcate de emotii sau sentimente, conceptii, experiente. Sunt idei care sa il determine sa priveasca totul mai calm si sa ceara ajutorul, sa fie asistat in acest proces.
Poate vii tu cu o idee utila, astept cu incredere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacã iti este fricã o sa o pierzi, ai pierdut-o deja.
Probail este tânãrã nu o poti tine ca in bibelou sa te uiti doar tu la ea, sã scapi de aceasta temere trebuie sa ai mai multe femei, nu te intâlni doar cu ea, mai sunt fete câte vrei, 2-3 cel putin ar trebui sã pãstreZi legãtura. Iar atunci o sa te doarã fix in cot de cum se imbracã ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand de fapt e grasa urata

Răspuns utilizator avertizat
| Innsbruck a răspuns:

Scuza-ma dar daca mi-ar spune iubitul meu asa ceva, nu ar mai fi iubitul meu!

| alexandruanghel a răspuns:

Eu sincer as fi foarte fericit, stiind ca am o prietena frumoasa cu forme care se imbraca tot mai sexy. Barbatii / baietii care se uita dupa ea ar fi invidiosi pe mine si eu foarte fericit ca am asa femeie, chiar as ruga-o sa se imbrace cat mai sexy sa vada lumea ce femeie am langa mine.