| AndreeeexD a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac. Asta mi-a venit pana la cap!

Am o colega buna din clasa a 4 a. Noi doua eram bune prietene, chiar glumete, distractive, dar s-a intamplat ceva oribil.
Ea din clasa a 6 a, nu a mai stat cu mine si cu colegii din clasa.S-a dus in alte clase de preferabil de langa noi, si a stat cu ele. Pentru mine acele persoane mi se par cam fite, si dupa ceva timp a inceput sa vine imbracata " ca o fita ". Adica, venea cu haine din "Londra", cizme UGGS AUSTRALIA ( originale ), bratari tot din Londra etc. Pe langa faptul ca inceput sa vorbeasca foarte vulgar. Pe ea nici nu o mai intereseaza daca este spusa la Diriginte, nu ii mai pasa de nimic. De fapt, pe toti ne alinta foarte frumos, ( e.x. " Ce faci cu vaco`?), si m-am suparat avand multe discutii cu ea. De sigur ne-am certat si apoi sigur ca ea a inceput sa ma barfeasca pe la spate ( de fapt asa face cu toate persoanele certate ), si am zis " Haide sa ne impacat, suntem colege si nu putem sta toata viata certate ". Si apoi a luat-o de la inceput.
A intervenit un baiat in viata ei, dar dupa un timp s-au despartit si cu ea s-a intamplat ceva groaznic, dar nu prefer sa povestesc. Pot zice ca s-a ranit fizic pe un brat, nici prea usor dar nici prea grav, din cauza baiatului. Si din acea zi, a inceput sa se comporte mai rau. Lipseste de la ore, comenteaza profesoriilor etc.
Eu vreau sa o ajut dar ea nu vrea sa se schimbe! Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Prietena ta, mai are un pas şi cade în prăpastie. Sincer acum, e o idioată.
A te îmbrăca cu haine de fiţe, nu e nici o problemă. Până la urmă te îmbraci cum îţi place, şi nu cum consideră ceilalți că e bine sau nu.
Însă dacă vorbești vulgar şi le răspunzi profesorilor, scuze dar asta chiar e o problemă. Prietena ta a luat-o de mult timp pe o cale greșită.
E genul de persoană pe care eu o urăsc cel mai mult, mă dezgustă total.
Înțeleg că e prietena ta şi vrei să o readuci pe drumul cel bun, însă tu chiar nu vezi că ea s-a schimbat de tot?
Nu-i mai pasă de nimic, se rănește singură, vorbește urât cu ceilalți. Nu merită, sincer.
Însă dacă chiar vrei să o "salvezi", spune-le părinților ei ceea ce face această fată, că se răneşte, le răspunde profesorilor, chiulește, vorbește urât. Sunt singurele persoane care pot lua nişte decizii corect pentru fiica lor.

9 răspunsuri:
| doc69 a răspuns:

Nu ai cum sa ajuti chiar daca este laudabila intentia..nu poti sa faci bine omului cu forta poti sa dai cazul celor de la protectia copilului dar... oricum nu de tine depinde ci tot de ea..stima

| horia2012 a răspuns:

Schimbarea vine din noi. Daca ea nu vrea TU nu ai cum si nici nu-ti recomand sa o ajuti, deoarece BINELE su forta nu se face si va avea pe cine sa dea vina. Intentia ta e frumoasa, laudabila, dar sa ramana la nivel de intentie.Nu uita:
"Fiecare pasare pe limba ei piere"
"Asa cum iti asterni, asa vei dormi"

| Danieladaniiii a răspuns:

Tu nu ai cum sa o schimbi. Iti dai seama ca acel baiat a influentat-o, iar ea a devenit asa, nu este vina ta deloc, si nu trebuie sa te amagesti pentru ca inseamna ca ea de fapt nu iti e prietena. Prietenii adevarati nu te va trada niciodata, indiferent de ce se va intampla. Daca ea a devenit asa, doar parintii o mai pot schimba, daca nu e prea tarziu. Nu te mai intrista pentru asemenea lucruri pentru ca prieteni dinastia poti gasi la fiecare colt de strada. fara suparare.

| MadalinaElly a răspuns:

Buna,ea poate acum se creda o ''domnisoara'' si sta cu fete din alta clasa se imbraca la ''moda''.eu nu stiu daca tu mai poti s-o mai schimbi, si orce ar fi sa nt te iei dupa ea, este un exemplu rau... oricum nu numai ea este singura fat din cls poti sa-ti faci alta prietena, a da si ea nu iti este prietena atunci cand te barfeste cu altela ...bine eu ti-am spus parerea mea tu faci cum vrei
dar sa nu regreti la sfarsit
:*

| PattyC a răspuns:

Tu nu mai ai cum s-o schimbi, daca asa vrea ea sa fie las-o.E frumos din partea ta ca vrei s-o ajuti dar n-o poti forta, asta a fost alegerea ei.Ea s-a schimbat complet asa ca mai bine iti faci alta prietena buna.

| Mihaela1964 a răspuns:

Asa cum ti-au spus si ceilalti TPU-isti vezi-ti de drumul tau; esti o copila care nu are cum schimba un caracter ca al ei.Parintii ei sunt datori sa vada ce face fata lor, cum se comporta, ce schimbari au intervenit in viata ei si sa ia masuri daca cred de cuvinta.Numai bine!happy

| alexutza071 a răspuns:

Nu trebuie sa o fortezi, dar este de apreciat ca vrei sa o ajuti.Ai putea apela totusi la protectia copilului.

| MEIALI a răspuns:

Anturajul este de vina, sau a inceput sa faca ceva de genul (prostitutie)si normal ca bani curg pt.haine de fite, parerea mea este ca trebuie instiintati parinti si urmarita.

| GandalfTheWizard a răspuns:

Du-o la un preot sau daca nu vrea, ignor-o happy