| anonim_4396 a întrebat:

Nu vreau un raspuns concret la intrebare, vreau doar sa imi spuneti ce parere aveti. In urmatoarele zile trebuie sa iau o decizie importanta. Am de ales intre CARIARA si IUBIRE. Am amanat cat am putut acest moment dar acum nu se mai poate. Am pus in balanta argumente pro si contra pentru ambele situatii, insa riscurile si satisfactiile sunt egale. Parintii mei ar vrea sa fac o facultate in alt oras, asta imi doream si eu inainte sa fiu cu prietenul meu. Fiind plecata nu cred ca relatia va merge(sunt 6 ani in care o sa trebuiasca sa ne asteptam unul pe altul). Acum insa cred ca banii nu imi pot aduce fericirea si degeaba o sa am o cariera frumoasa daca nu am cu cine sa impart satisfactiile. Imi vad viata alaturi de el, acum 2 luni m'a cerut in casatorie. avem planuri mari.Eu stiu ce imi doresc vreau sa fiu cu el insa nu stiu daca e intocmai bine. Parintii lasa decizia pe umerii mei nu ma influenteaza cu nimic.ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stii,viata e scurta.
Indiferent ce am spune noi, ideal ar fi sa iti asculti inima. Daca el te face fericita si stii ca relatia e stabila si ca te iubeste cu adevarat, risca si vei fi fericita in coontinuare.

Eu in general sunt de parere ca fara iubire nu exista fericire.In locul tau, as alege iubirea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Perfect de acord.

Dacă dintr-o serie de opţiuni ai de ales intre iubire şi... orice altceva, alege iubirea.

6 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Si cum o vezi alaturi de el?

Te duci la 19 ani la el acasa si te pui sa gatesti,sa faci curatenie,sa te bucuri vreun an de zile de "mare dragoste"si apoi dai cu capul de sus,pentru ca nu e viata asa usoara cum pare.

Cati crezi ca nu au facut asa?
Ajungi la un moment dat sa regreti ca nu ti-ai facut un rost al tau,ca nu ai devenit o femeie independenta ci una dependenta de un barbat.

Priveste in viitor si daca nu vei bedea in cazul tau, uita-te la altii care se lupta cu datorii si nu mai au nimic macar compasiune pentru partener...d-apoi iubire.

Viata nu e numai dragoste, dragostea e ceva relativ, care trece cu timpul, mai ales ca nu ai apucat sa vezi viata din toate unghiurile ei.

Nu sunt satisfactiile egale.
Nu zice nimeni sa renunti...pentru ca nu mai aveti 15 ani, aveti 19-20 si puteti lua si decizii impreuna, nu tine totul de tine.

| andrei a răspuns:

Eu as alege cariera. Daca prietenul tau te iubeste te va astepta. Nu o sa fie chiar 6 ani. O sa fie timp si de intalniri, dar trebuie sa te gandesti ca Europa e in criza. Sunt multi cu facultati terminate care nu au unde sa se angajeze. Totusi au prioritate fata de altii fara facultati.

Răspuns utilizator avertizat
| george001 a răspuns:

Daca acum trebuie sa pleci la facultate, deci ai aproximativ 18 ani, NU STII ce e aia iubire sau ce e aia relatie serioasa. Relatia asta sigur se va termina mai devreme sau mai tarziu, cel mai bine e sa ai grija sa nu-ti ratezi viata pentru o iluzie de moment. Daca nu luai bacalaureatul puteai face orice ca tot ratata erai; dar daca l-ai luat du-te la facultate.

| izabelalessia a răspuns:

Draga mea am fost in aceeasi situatie si am ales IUBIRE...parerea mea ca nu a meritat..barbati gasesti o gramada la orice ora unul mai bun decat celalalt dar scoala si cariera daca nu le faci la timpul lor dupa nu iti mai sta capul.mie una si in ziua de azi imi pare rau ca am renuntat la scoala.te pup si sunt sigura ca vei lua decizia corecta.succes