| DoruParis a întrebat:

Numele meu este Doru, locuesc in Paris si am trei copii. Fara sa vreau am ajuns la constatarea ca poate exista iubirea in trei dar finalul nu este fericit.Sunt casatorit de 11 ani si in urma cu 6 ani am cunoscut o fata care ma atras chiar daca eram casatorit si sa intimplat o singura data. Apoi in urma cu un an fata revine fara sa vrea in viata mea chemata ca bona pentru copii de catre sotie.Acea iubire ascunsa timp de 6 ani ma face sa cred ca am dreptul sa gasesc altundeva ceea ce imi lipsea din partea sotiei : caldura sufleteasca.Totul devine clar pentru sotie iar intr-o zi va afla adevarul si va accepta cealalta femeie numai pentru ca eu sa fiu fericit.Tot acest vis tine aproape 9 luni apoi cele doua femei fug impreuna punindu-ma sa aleg intre ele.Eu nu pot alege, inima mea le vrea pe amindoua dar am o singura inima si nu o pot imparti in doua.De ce cele doua femei au vrut sa suferim toti trei, fiecare dintre ele ma vrea, iar eu le vreau pe amindoua. Am nevoie de un sfat daca cineva crede ca intelege ce este in inima unui barbat cind doua femei jura iubire aceluiasi barbat iar apoi ii cer sa aleaga pe care o vrea : pe mama copiilor sau pe fata mai tinara.Sunt doua iubiri diferite dar care s-au suprapus iar eu sunt cel care am pierdut tot prin sinceritate. Este gresit sa iubesti doua femei in acelasi timp?
Doru Paris –Celor care imi pot da un sfat le multumesc dorufranta@yahoo.com

13 răspunsuri:
| DonnaEmperatriz a răspuns:

Buna Doru.Stiu ca o alta iubire poate interveni in timp, la un moment dat te plictisesti sa traisesti cu aceiasi persoana. Dar nu uita ca ai trait 11 ani cu sotia, si mai ai si copii, iar o astfel de casnicie nu merita stricata pentru o tinara. Sfatul meu e sa ramai alaturi de sotie si copii, e o chestie delicata.Consulta un phisiatru si te va sfatui el!

| Flav a răspuns:

Mi-a placut asta cu: ''chiar de eram casatorit si s-a intamplat o singura data.''
Ok, tragem linie: ce titlu are telenovela?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai jucat cu focul si te-ai ars. daca eram una din cele doua, te lasam cu copii sai cresti si ramaneam cu partenera mai tanara.cum poti sa intrebi, pe cine sa alegi din cele doua? cu cine ai facut copii?

| georgesur a răspuns:

De ce nu treci la mahomedanism(caci in Franta sunt destui/se poarta)? Pasul doi ar fi sa le convingi si pe ele! rolling on the floor

| danteluta a răspuns:

Nu te-ai gandit ca aia mai tanara te va lasa pentru unul mai tanar? sigur ca asa va face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dorule, inteleg dilema in fata careia te-au adus cele 2 femei, cerandu-ti sa alegi doar pe una dintre ele in vreme ce tu le-ai vrea pe ambele.
Exista o zicala care suna asa: "cui pe cui se scoate!"
Iata ce vreau sa(-ti) spun cu asta:
Ca sa poti rezolva prima dilema, incearca, mai intai, sa rezolvi o alta care tine exclusiv de tine: contureaza clar si alege, din propria-ti constiinta si judecata si educatie, care este valoarea etico-morala pe care vrei s-o accepti si s-o urmezi in astfel de situatii; concluzia la care vei ajunge va reprezenta si "cheia" descifrarii primei dileme. Succes!

| DoruParis explică:

Precizare pentru @AshleyTisdaleMichelle@ iti multumesc pentru sfat dar tocmai asta este problema mea, am consultat deja un phiholog prin telefon si mi s-a spus ca ceea ce simt este cit se poate de normal si ca doar acordul celor femei este un motiv suficient de a aduce in normalitate ceva ce in mod normal la noi la romani nu este admis, daca eram musulman nu se punea problema, mi s-a spus ca oricit ar parea de ciudat chiar si pentru mine, eu nu pot controla ceea ce simt.Copii le considera pe amindoua mame, una este mama naturala, cealalta este mama care i-a crescut ea fiind mult timp bona familiei si ei vor sa se intoarca amindoua. E dificil de ales si nu poti mima fericirea alaturi de cineva doar pentru ca au fost 11 ani daca sentimentul nu este reciproc, daca sotia m-a indepartat treptat din viata ei, eu o iubesc dar nu o pot schimba. Te rog sa ma ierti daca ramin nehotarit.

| zacrazy a răspuns:

Nu e iubire in 3 caci sotia si amanta nu se iubesc... E iubire intre tine si sotie si intre tine si amanta.

Daca esti nefericit alaturi de sotie n-are rost sa stai langa ea doar de dragul copiilor. Mai tarziu poate degenera in cu totul si cu totul altceva si cu cat amani mai mult inevitabilul, cu atat iti va fi mai greu in final.

Daca alegi sa pleci de langa sotie, gandeste-te macar la faptul ca va avea de crescut 3 copii si pregateste-te sa-i platesti o pensie alimentara considerabila. Macar atat poti face daca tot o parasesti dupa 11 ani si iti parasesti si copii. Nu te instraina de ei, pastreaza legatura si poate te vor intelege sau ierta (daca e cazul)... candva.

Bafta!

| Manuela_2844 a răspuns:

Cred ca de fapt nu sti ce vrei
intrebarea mea este ai imparti femeia ta cu inca un barbat?
ai intelegeo?

| thealchemist a răspuns:

Daca tu ai crezut ca poate exista fericirea in 3, mai ai multe de invatat. tie ti-ar conveni sa o imparti pe vreuna dintre ele cu altcineva? presupun ca nu, deci de ce le-ar conveni lor?

| anad a răspuns:

Am vazut recent filmul http://filmeonlinehd.ro/......itrat.html si este cam ceea ce relatezi ca ti se intampla. Cred ca asta va fi rezolvarea si in problema ta. Vizionare placuta!

| fabiola a răspuns:

Sunt de fapt doua chestii diferite, una este iubirea cealalta este responsabilitatea.In realitate tu realizezi ca este si vremea responsabilitatilor si vrei sa impaci si capra si varza.Maturizarea iubirii inseamna si asumarea responsabilitatilor.Deci sfatul meu: a venit timpul sa te maturizezi! Femeile ti-au deschis fiecare drumuri noi, dar alegerea este numai a ta! O alegere care se face cu mintea si sufletul!

| DonnaEmperatriz a răspuns:

Bine. Daca ai consultat psihiatrul, sfatul meu e sa-ti asculti inima.Numai ca, exista posibilitatea sa-ti parasesti nevasta, iar apoi sa ramai cu tanara, iar tanara sa te paraseasca pentru altul. Daca crezi ca e mai bine pentru tine, divorteaza! copii ii poti creste si daca nu locuiesti cu ei.Bafta!