Întrebare recomandată | anabelisa a întrebat:

Oare este mai bine cu sau fara frati?
Multe persoane din anturajul meu imi spuneau ca sunt norocoasa,fiindca sunt singura la parinit.
.Pe de-o parte, tind sa le dau dreptate pentru ca beneficiezi de multe lucruri:cum ar fi faptul ca daca doresc sa urmezi o facultate in afar tarii,parintii au posibilitatea de a ma intretine,desi nu era o problema daca era vorba de doi,deoarece era aceeasi situatie.
Pe de alta parte, sunt momente in care ma simt singura si neinteleasa de nimeni.Cred ca a avea o sora sau un frate este un lucru minunat, dar depinde din ce perspectiva privesti lucrurile.
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, chiar nu stiu ce sa zic, mereu ma incatat ideea ca sunt singur la parinti dar sunt si momente cand imi doream sa am un frate. Pe partea financiara eu zic ca e mai bine sa fii singur. Pe cea emotionala eu zic ca ar fi ok sa ai un frate mai mare care sa te ajute de mic sa te integrezi in societate sa te apere cand e nevoie, dar nici unul mai mic nu ar fi rau, mi ar placea sa am si unul mai mic sa-l invat chestii si sa ma bucur cand vad ca imi urmeaza sfaturile. Eu chiar nu stiu ce sa zic la treaba asta, cred ca e o problema pe care toti ne-o punem zilnic.

29 răspunsuri:
| powergirl a răspuns:

Sunt si eu singura si nu imi pare bine deloc, am fost mereu singura si sunt si acum nimeni nu te intelege si nu te ajuta mai bine si mai repede decat un frate sau o sora, nu zic si prietenii cei adevarati ma refer dar nu ca o sora frate peste ciondraneli si imparteli treci cu vederea dar peste singuratate nu, am avut prietene si credeam ca pot sa trec toate ocenele din lume cu ele alaturi dar sa adeverit ca nu pot trece cu ele alaturi nici un sant adanc de 5 cm si lat de 10 cm.

| ionika17 a răspuns:

Mai bine singur, dacat sa ai un frate plecat de acasaoh go on

| Chαяtreux a răspuns:

Nu esti norocoasa deloc. Gandeste-te cand vor muri parintii tai, vei ramane singura. (si eu sunt singura la parinti)

| anabelisa explică (pentru Chαяtreux):

Ce dur a sunat! Ei, nu pot sa spun ca nu sunt norocoasa, pentru ca sunt niste avantaje de care pot profita.

| Chαяtreux a răspuns (pentru anabelisa):

Adevarat. De curand am participat la inmormantarile tatilor parintilor mei. Sincera sa fiu mi s-a parut ca a fost totul mai usor si mai putin dureros pentru parintii mei datorita faptului ca au fost 3 la parinti. Ma gandesc ca atunci cand o sa fiu eu o sa fie aiurea..fiind singura

| anabelisa explică (pentru Chαяtreux):

Trebuie sa gandesti pozitiv!

| Chαяtreux a răspuns (pentru anabelisa):

Nu ma gandesc des la asta. Dar sa fim seriosi, am dreptate! laughing

| anabelisa explică (pentru Chαяtreux):

Partial!
Oricum,iti doresc sa ai noapte buna(maine ne astepta scumpa noastra scoala) si sa fii mai increzatoare in ceea ce priveste viitorul!

| Chαяtreux a răspuns (pentru anabelisa):

La fel

| andrei a răspuns (pentru Chαяtreux):

Bine, dar atunci vei avea prieteni, poate un sot si copii. Rude ma gandesc ca mai am. Nu intotdeauna sa ai un frate sau o sore e bine, mai ales atunci cand sunt caractere diferinte.

| Chαяtreux a răspuns (pentru andrei):

Nu e ca si cum prietenii ar intelege prin ce treci. Poate n-o sa am sot, si nici copii. Cine stie?

| andrei a răspuns (pentru Chαяtreux):

E treaba ta daca alegi sa nu ai un sot si copii. Dar cele mai bune sfaturi de la tine le primesti.

| anabelisa explică:

Va rog sa-mi scuzati greselile de scriere!
Graba strica treaba!

| Fatamuntilor a răspuns:

Si eu sunt pro frate / sora.
Noi am fost trei fete la parinti (am ramas doua)Parintii nostri au la fel cu toate.
Chiar daca surorile mele au facut sport, si au fost mai mult plecate, tot singura am crescut.Dar intalnirile si si perioadele in care stateau acasa au fost frumoase.

| Iubibilăă a răspuns:

Stiu cum este, nici eu nu am surori si frati.
Dar trebuie sa fim puternici.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt singura la parinti, si imi place asa. Parca nu aveam eu ce face decat sa impart toate chestiile marunte cu un pici mucos al carui ocupatie ar fi enervarea surorii mai mari. In schimb, daca ar fi fost mai mare decat mine, tot ar fi facut misto si restul.
Oricum, daca am fost singura am devenit putin egoista...big grin (dar doar putin), si nu prea ma descurcam in grupuri. Dar mai tarziu am invatat sa ma adaptez (ca doar inveti din greseli), dar totusi imi place sa stau singura sau cu altii mai mari pentru ca restul de varsta mea mi se par retardati
Nu ma plang de faptul ca nu ma intelege nimeni, ca doar sunt in situatia asta de atata timp si am invatat sa tin totul inauntru.
Si chiar daca o data si-o data parintii mei or sa se duca, inca mai am cativa veri.

In concluzie: mai bine singura decat cu frati sau surori enervanti/enervante

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum e sa nu ai frati, dar cred ca m-as simti mult mai singur daca n-as avea.

| beastboy84 a răspuns:

Eu zic ca e mai bine sa ai frati, pentru ca fratii pe viitor se vor ajuta intre ei. daca esti singur/a nu te va ajuta nimeni in viitor vei fi pe cont propriuhappy

| DiamantulAuriu a răspuns:

Eu spun ca esti norocoasa ca esti singura la parinti, daca mai ai vreun frate/sora trebuie sa inparti cu el/ea, te mai ciondanesti etc

Răspuns utilizator avertizat
| StewartCassie a răspuns:

Hristos a Inviat! Draga mea, si eu sunt singura la parinti. De multe ori am vrut un frate sau o sora, dar daca nu se mai poate, asta este happy. De aceea sunt prietenii si neamurile. Pe de alta parte, daca ai frati e mai bine deoarece pe parcurs inveti sa te descurci la proiecte in grup, inveti sa imparti si tot asa... Si daca ai frati mai mari, e mai bine pentru ca ei au mai trecut prin probleme prin care treci tu acum si stiu sa-ti dea sfaturi. Nici sa fi singura nu-i greu, doar ca treci prin momente dificile de una singura, unde nici macar parintii nu te pot ajuta. happy Noroc in continuare kiss

| AnyAnA99 a răspuns:

Eu am o sora si cred ca e mai bine asa...chiar daca ne mai certam, ne enervam si trebuie sa impartim totul nici odata nu tinem supararea prea mult(acum spun ca no o suport si peste 10 minute vorbim ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic laughing ).Eu cu sora mea pot vorbii orce si e bine sa ai pe cineva apropiat care sa te inteleaga.Nu vorbesc deloc frumos cu sora mea, si nici ea cu mine pentru ca oricum suntem obisnuite laughing In cazul meu, sora mea e mai mare cu un an jumatate deci nu e diferenta prea mare. Daca as avea o sora mult mai mare sau mult mai mica nu cred ca ar fi la fel de bine pentru ca nu prea am avea multe lucruri in comun(de ex daca as avea o sora mai mica m-ar tacanii intr-una la cap sa ma joc cu ea ). Acum fiecare cu parerea lui.Eu aleg cu frate/sora

| awkward a răspuns:

Este mai bine sa ai frati, mai ai nevoie de ajutor ceva si tu nu stii, asa ca te ajuta ei happy. Dezavantajul e ca trebuie sa imparti cu ei si va mai certati pe un PC =]] In cazul meu nu e problema asta, la mine toate-s OK chiar si cu 2 fratiwinking.

| Ingerasulinocent a răspuns:

Cred ca atunci cand ai un frate sau o sora, e cel mai frumos lucru din lume. Mai ales cand e mic, face prostii copilaresti, nu stie sa zica "R", sunt atat de multe lucruri frumoase in a avea un frate sau o sora. Sunt la fel de multe dezavantaje ca atunci cand esti singur la parinti. Si mereu ai sa ai pe cine da vina daca se sparge o vaza, dar cel mai important e ca ai cu cine discuta, cineva care te intelege. Acum sunt doua alegeri:
1) vrei sa fi singura la parinti
sau
2)nu vrei
E alegerea ta...Dar tu nu trebuie sa te iei dupa parerea noastra, ci dupa ceea ce iti doresti. Deci tu ce vrei?

| anabelisa explică (pentru Ingerasulinocent):

Am mentionat faptul ca este foarte bine uneori sa ai alaturi de tie un frate sau o sora, cu care sa impartasesti bucuriile si necazurile, sa stii ca vei avea intotdeuna o persoana gata sa te asculte si sa te ajute in orice situatie.
Oricum, acum este prea tarziu pentru a avea un frate sau o sora, desi mi-ar fi placut acest lucru!

| anabelisa explică (pentru anabelisa):

Tine

| tioan a răspuns:

Eu sunt pro sora/frate.
Am o sora mai mare, si chiar daca mai mereu ne ciondanim, cand nu stim ceva unul de celalalt sau intarzie cand ajunge acasa imediat ne cautam. Avem si momente cand ne intelegem.

| AlexandruBalint99 a răspuns:

Eu spun ca esti o norocoasa ca esti singura la parinti deoarece daca vei avea o sora sau un frate parintii ii vor da mai multa atentie.
eu am o sora dar eu am vrut sa am un frate deoarece:-daca ma enerveaza il bat.
dar asa am o sora si stii daca nu e frumoas da dai in fete.
Si eu la inceput am vrut sa am un fratior dar acum regret ca am cerut asta

| demianovo a răspuns:

E nasol că n-ai spate și te poți plictisi repede.

E un lucru minunat să ai frați, după ce părinții se duc, vă ajutați.

Dacă ai frați, te înveți de mică să conviețuiești cu alții, să împarți lucrurile și mâncarea și asta te ajută pe viitor în căsnicie unde veți trăi 2 și trebuie să înveți să trăiești în armonie cu altul și să-l tolerezi.