| Andrei26111999 a întrebat:

Observ ca oamenii s-au înrăit foarte mult în ultimele decenii, înainte oamenii vorbeau mai mult unii cu alții, se ajutau, chiar și prieteniile se legau mai ușor dar se pare ca am devenit și noi ca occidentalii, suntem mai reci, mai individualiști, fiecare își vede de treaba lui, nu te mai întreabă ce mai faci și cum ești, dacă ai o problema se găsește greu un ajutor, chiar dacă greșesc arunca vina tot pe tine(cel mai des în trafic poți vedea asta), acum 15 ani se adunau mai mulți oameni la scările blocurilor și vorbeau pana la 2 noaptea acum e pustiu in schimb, dacă te bagi în seama cu cineva, el se uita ciudat la tine și îți răspunde sec, sunt foarte securizanți și nu mai sunt deschiși ca înainte, ce credeți ca s-a întâmplat? De ce oamenii au devenit asa?

2 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Pentru ca intr-un fel sau altul sunt spalati pe creier, robotizati.
Daca te uiti in ochii majoritatii ai sa vezi un mare gol de continut.
Dar daca lor le este bine asa, Zombi, alegerea lor, sa fie sanatosi.

| 1onur a răspuns:

Își vând sufletul și inima de asta sa devint așa nu vor să mai muncească cinstiți și să obțină bani cu orice preț chiar deși vând sufletul și inima când ei pot munci și cinstiți aleg alte căi apoi ajunge să fie dezumanizați bolnavi mintali și își pierd sufletul și inima apoi nici nu-i mai interesă cine își bat joc atâta timp cât obțin în schimbul sufletului lor banii faimă atenție...ei aleg de bună voi tot ce lise întâmplă.