| Klews a întrebat:

Ok, deci, am o mare problema.
Am fost azi la tatal meu la servici. I-am zis ca vin repede, dar eu eram chiar dupa colt.
L-am vazut calcand tigara, scapand-o din maini.
El mi-a zis ca nu mai fumeaza de 3 ani.Dar, acum, vazandu-; ca fumeaza din nou, mi-a frant inima.
Nefiing din intamplare, semnele au inceput: guma in permanenta in buzunar,tusit excesiv,degete murdare, hainele miros urat.
Mentionez ca nu tine tigarile in casa, deci nu pot sa le arunc. Daca-l prinde mama, fac divort sigur. Ce pot sa fac sa se opreasca?

26 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Fumatul nu este un motiv ca, sa divortezi si este adevarat ca iti pui sanatatea in pericol dar nu este o crima ca fumezi

| darrio2007 a răspuns:

Asa ceva nu este un motiv de divort.Doar daca mama ta face din tantar, armasar. Sper ca stii proverbul?

| Laura a răspuns:

Fumează pe banii tăi?

| KatyKat a răspuns:

Deci cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu el despre asta, nu este foarte usor sa scapi de tigara, atit de mult cit incerci sa scapi de el, cu atit mai mult esti dependent de el. El este tatal tau si daca chiar o iubeste pe mama ta si pe tine si familia lui asta nu inseamna ca este usor pentru el de a se lasa de fumat, si totusi nu vad problema in asta, aproximativ 70% din barbati casatoriti fumeaza si totusi tu faci din tintar armasar, dar ma rog eu zic sa vorbesti cu el totusi, sa ii spui despre asta ca l-ai vazut si el poate va intelege, poate a fost ultima si prima data cind el a facut asta happy succes si bafta! Si nu uita sa zimbesti!

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
1.Acesta nu este un motive de divort!
2.Nu cred ca vei putea face nimic deoarece si eu am incercat asta cu parintii mei de atatea ori si nu a functionat din pacate.Decat el se va putea opri daca vrea.
O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuza-ma,dar mama ta e cam dusa...
N-a facut o crima si mama ta nu-i stapana lui ca sa-i faca faze de genu'.
Fumeaza pe banii lui si in plus asta nu-i motiv de divort nici intr-o mie de ani.

| Klews explică (pentru anonim_4396):

Deci, ia din banii mamei, adica si el lucreaza, dar mama aduce mai mult.
El fumeaza in secret, si cand ea vede ca o parte din bani au disparut, nu stie unde. S-a mai intamplat. Adica, in loc sa dai ban pe haine, mancare etc. dai bani pe tigari? HAi sa fim seriosi. Daca afla mama, se va supara tare. Azi i-am luat toate chibriturile si i-am scris "Trebuie sa vorbim". Nu mai e cale de intoarcere. Multumesc pentru toti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca tatal tau de aia se si ascunde, daca ai spus ca mama ta baga divort pentru atata lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti face nimic, orice incercare prin care incerci sa-l determini, nu face decat sa devina si mai inrait ca fumator.
El trebuie sa decida, ai trebuie vointa, dar mintea ai este tulburata de probleme pe care le are in familie, iar dupa cum povestesti cred ca se cearta cam des.

Un fumator gaseste in orice suparare, un motiv de a fuma, motivand ca se calmeaza, iti dai seama ca fiecare greseala pe care o faci, ca fiecare greseala pe care o face mama ta, nu face decat sa-l motiveze sa-si aprinda o noua tigara.
Fumatul e o patima de care se scapa foarte greu!

| Cosmin1I a răspuns:

Divort ca fumeaza?'laughing serios?

| IMINENT a răspuns (pentru Cosmin1I):

Mai bine zis divort ca tatal ei da bani de pomana pentru niste chestii inutile si mai da si-n boala, dupa ceva timp.

| Cosmin1I a răspuns (pentru IMINENT):

....asta nu e motiv de divort...

| IMINENT a răspuns (pentru Cosmin1I):

Stiu.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Sigur nu asta ar putea fi singurul motiv de divort dar poate ajunge picatura ce umple paharul,in toate greselile mai mari si mai mici asta sa duca la un conflict foarte mare, la o distantare enorma care poate duce la divort.
Si parintii mei fumeaza, in special mama, tata e aproape nefumator dar asta nu e motiv de cearta in familie. Stai putin, dar parintii tai de cat timp sunt casatoriti?
comy

| Klews explică (pentru Brăila_Ana_Cosmina_1997):

Um, de 14 ani aprox. de ce?

| Klews explică:

Pentru toti care au zis ca NU este un mootiv de divort: va inselati. Mama ma cearta daca iau 9.50(la test). Stiti voi.
Nu am cum! Aunt deja intr-o situatie delicata, amandoi sunt cu nervii la pamant, da, mama face di tantar armasar. Hmm, daca-i zic, cred ca o sa se supere. Stiti alte metode?

| Florinaaaaaaaa a răspuns:

Incearca sa ai o discutie impreuna cu tatal tau, in care sa il lamuresti ca fumatul dauneaza grav sanatatii lui si a celor din jur. Poate asa va intelege ca nu e bine. :d Cat despre faza ca mama ta va baga divort daca alfa, pfff., fa tot posibiulul sa nu afle inca happy sper ca te-am ajutat. funda?

| viorelmmv a răspuns:

Domne lasa lucrurile pentru oameni mari sa fie ale lor, nu incerca sa te bagi tu in treburi serioase, nu care cumva sa strici tocmai tu lucrurile vrand sa faci bine, tatal tau uste un om mare si stie foarte bine ce are de facut si care sunt riscurile fumatului, acum sincer asta nu este un subiect de discutat aici sa fim seriosi, vad sfaturi cum sa-i spui ca tutunul dauneaza grav sanatatii si celor din jur cum mama naibii sa-i spui asa ceva unui parinte cand este cel putin inca odata mai in varsta ca si tine, sa fim seriosi, sfatul meu : nu-ti mai bate capul ca mai rau incurci lucrurilewinking

| enola11pink a răspuns:

Păi eu cred că e cazul să-i spui tatălui că l-ai văzut, şi mai departe vei vedea deja reacţia...

| mirelushhh a răspuns:

Stai linistita, nu vor divortza din aceasta cauza.Cred ca cel mai bine este sa fi sincera cu tatal tau si sa ii spui ceea ce ai vazut, sunt sigura ca iti va da o explicatie.Si de multe ori este mai bine sa nu te implici in problemele adultilor(lasa-i pe ei sa-si rezolve problemele), dar pentru linistea ta, discuta cu tatal tau
Bafta!

| Ciklone_Adelina_1980 a răspuns:

Buna cati ani ai si de ce e un lucru grav tatal tau fumeaza?

| ralu2 a răspuns:

Buna! nu vor divorta pentru atata stai linistit/a.Nu e bine sa fumeze e normal.Dar nu ai ce sa faci ca sa il opresti.Incearca sa vorbesti cu el intre 4 ochii sa ii spui ca nu e bine, sau tigara electronica ajuta la unele persoane nu la toate.Dar oricum daca el nu vrea...nu-l poti obliga.Si cu siguranta stie si mama ta o persoana care nu fumeaza simte foarte usor o alta persoana care fumeaza.Probabil nu vroiau sa aflii tu.Si eu tarziu am aflat ca parintii mei fumeaza.

| funkiehair a răspuns:

Spune-i mameihappy Cu siguranta o sa vorbeasca cu tatal tau..si o sa rezolve problemahappy

| EmanuelaNeagra a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa poti o discutie cu el, bazata pe sinceritate.Succes!

| katalina32 a răspuns:

Ai putea sa - i spui tatalui tau ce ai vazut ca a facut.cel ai bine ar fi sa fi sincera cu el si sa-l intrebi de ce mai fumeaza si a mintit in tot acest timp, si ai grija sa nu afle mama ta. si sa il convingi sa se lase iar! succes

| dragutzaroxy a răspuns:

Eu te-as sfatui sa-l intrebi de ce fumeaza si daca zice ca de unde stii ii zici intamplarea ca l-ai vazut fumand la munca