| NeacsuAncuta07 a întrebat:

Parcă m-am trezit de dimineață și mi-am dat seama că am 30 de ani, o relație care nu funcționează și un job care nu-mi mai face plăcere să-l susțin zi de zi.
Văd cum prietenele mele au făcut copii, s-au căsătorit, iar eu nu am nimic din toate astea.
Mă încearcă o stare greoaie.
Sigur mai sunt și alte persoane în situația în care sunt eu și aș vrea să știu voi cum priviti lucrurile acestea?

Răspuns Câştigător
| Cinic a răspuns:

38 de ani aici! Eu ma simt foarte bine in comparatie cu prieteni de ai mei insurati care au relatii fake. Nici nu ai idee cate cupluri nu mai fac sex si nu mai sunt nici macar prieteni si se inseala reciproc unii pe altii. Stau impreuna doar pentru ratele de la banca si pentru copii si mai ales pentru ce o sa zica lumea laughing cunosc barbati frumosi si realizati cu casnicii distruse. Cunosc femei frumoase care in trecutul lor schimbau barbatii ca pe sosete, doar barbati frumosi si cu bani. Si acum sunt mame singure si obeze. Bineinteles ca si eu m-am ars in dragoste. Dar la ce vad in jurul meu, singuratatea nu a fost niciodata asa de frumoasa laughing stai linistita ca nu sti tu ce se ascunde in casniciile prietenelor tale, pozele de pe insta nu reflecta realitatea. O verisoara de a mea pare ca are viata perfecta. Are job bine platit, copil adolescent, case si masini scumpe si o vezi cu sotul ei tot timpul in vacante exotice. Dar totul este fals! Ea nu se mai intelege de multi ani cu sotul ei, la ei in casa fiind tot timpul cearta si ura si neintelegeri si frustrari. Si stiu asta chiar de la mama ei. In ziua de azi sa iti doresti o relatie bazata pe loialitate si afectiune este ca si cum ti-ai dori sa catigi marele premiu la loterie. Nu zic ca nu exista si cupluri solide care chiar se iubesc. Dar genul asta de relatii sunt extrem de rare in ziua de azi. Pai tu la 30 de ani esti perfecta a femeie, ca inca esti frumoasa, dar ai experienta de viata si nu te mai lasi condusa de emotii si hormoni. Problema ta este ca iti pui fericirea si succesul in barbati! Nu barbatul te poate face fericita, ci tu insati te poti face fericita. Nu merge cu unu'?! Pass, si cauti altul. Nu merge nici cu altul?! Pass si treci la urmatoru!

| TimberWolf a răspuns (pentru Cinic):

Tu esti fericit cinic?

| Cinic a răspuns (pentru TimberWolf):

Nu, nu sunt fericit! Sunt doar linistit si bine. Nu este nimeni fericit! Fericirea nu este altceva decat un cumul de emotii care se intinde pe o perioada foarte scurta de timp! Viata inseamna dpar supravietuire si acceptare. Atat! Nici macar aia care sunt frumosi, sanatosi si bogati nu sunt fericiti. Pentru aia succesul in dragoste, banii si puterea sunt chestii pe care le-au primit inca de la nastere si pe care nu le apreciaza. De aia vezi o gramada de oameni bogati, fumosi si celebrii care isi dau self delete sau ajung la balamuc sau au depresii etc. Viata este un paradox total, iti garantez ca undeva prin satele alea din africa, cineva viseaza sa aiba o viata ca a ta. O casa, un job si burta plina.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare alege si decide ce vrea sa faca in viata lui si mai ales cu cine sa se insosetasca si sa-si faca un viitor.

Cand o relatie nu functioneaza, nu tragi de ea, nu te minti singura, ci schimbi partnerul, fiindca omul nu se schimba indiferent cat incearca sau cat de mult promite.

Cu jobul este la fel, daca ai deja experienta in domeniul ala, cauta-ti de munca in alta parte si da-ti demisia numai dupa ce ai fost acceptata la noul job.

Se pare ca ai facut alegeri proaste in trecut, dar cred ca este timpul sa inveti din greseli si sa nu le mai re[eti niciodata si ca sa te redresezi, insaman ca AZI trebuie sa schimbi situatia asta, rupand o relatie care nu este fericita si nici nu se va schimba niciodata, cautandu-ti un alt job, care sa te mutumesca si sa te satisfaca si cine stie, dupa ce te stabilizezi cu serviciul si starea sufleteasca, peste 6-12 luni, poti sa-ti cauti un alt partner, dar de data asta alege cu intelepciune, sa nu mai gresesti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta cu trebuie sa faci copii si sa te casatoresti e o conventie sociala. Asta nu inseamna neaparat ce ii face fericiti sau impliniti pe cei care o fac.

| relian a răspuns:

E bun ca ti-ai dat seama si acum, mai bine acu decat niciodata laughing
Jobu nu vad care merge la job de placere laughing asa ca asta nu prea se mai pune la socoteala.
In rest, nu trebuie sa te uiti la altii ce fac, trebuie sa faci ce-ti place tie.
Asa te poti trezi intr-o alta dimineata si sa spui uite cea facut nu stiu ce femeie, este milionara sau miliardara, eu de ce nu sunt laughing

Intrebarile astea nu se pun, nu is au rostu.De casatorie si copiii, banui ca nu ai fost curioasa, poate ca nici acum nu esti, sau poate ca acum deja incepi sa devii curioasa, striga probabil genele din tine ca vor sa fie si ele mostenite de careva laughing

A sa ca daca simti nevoia de barbat, ma refer sa te mariti si sa faci copiii, nu-i deloc tirziu, ba e chiar timpul potrivit sa faci copiii.

Daca ar face asa toti oamenii cum este persoana caruia i-ai dat raspunsul ca si cistigator, ar dispare specia umana de pe planeta laughing fiecare face ce simte, asa ca nu sfatui, nu invata si pe altii sa faca ce simti tu, pentru ca nu se potriveste cu tine, oamenii is diferiti si cum arata si cum simt, ce simt, ce fac si cum fac.

Sfatul meu, dai un sut celui care bate din gura ca asa ar trebuie sa fie cum face el, iai mai dat si cistigator o balarie de raspuns, dar asta e, daca tu asa ai simtit, poate ca simti si tu la fel ca si el, desi ma cam indoiesc, odata ce te-ai trezit dimineata si tiai pus intrebari, inseamna ca esti diferita.

| TimberWolf a răspuns:

Mare lucru, eu am o viata monotona, sunt mereu singuratic, n-am cu cine vorbi zi de zi, am o familie de damblagii, neamuri de rahat, prietenii au disparut ca zapada atunci cand da soarele, depresie, anxietate, tulburari grave de somn, dependenta de alcool, am fost tradat si lasat la greu de n ori, cu femeile am avut numai experiente naspa, toate ciudate si dubioase cel putn si cu probleme la mansarda.
Singurii pe care chiar i-am iubit au murit, cainele si bunica mea, cei mai buni prieteni ai mei nu mai rapsund la telefon si toata viata asta e o mare mizerie, singurul care este ok e serviciul...si asta cat o fi ca nu se stie niciodata.
Ia zi, chiar crezi ca ai o viata grea?

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca nu iti mai prieste job-ul si relatia, incheie-le. Daca mai astepti mult si speri ca se rezolva ceva, nu se intampla nimic. Vei ramane la fel si cand vei avea 40. Daca vrei ceva, ia actiuni asupra situatiei si fa schimbari. Nu iti place job-ul, incearca altele. Nu iti place relatia ta, cauta alt partener.

| Miruna333 a răspuns:

Raspunsul la aceste stari, trairi pe care le simti nu este sa te casatoresti si sa faci copii, ci sa schimbi lucrurile care nu îți plac la viața.
E bine ca ți-ai dat seama ca relația nu funcționează si ca nici job-ul nu îți aduce plăcere. Este timpul sa faci schimbări in viața ta, ci nu sa te complaci in aceste situații.
Sunt atâtea relații, atâtea căsnicii care din exterior par un vis, dar in interior nu sunt nici pe departe cum îți imaginezi.
Viata nu e o intrecere, nu ai cum si de ce sa te compari cu altii. Mulți oameni într-o relație/căsătoriți și-ar dori sa fie singuri, mulți regreta ca au făcut un copil cu partenerul greșit si acum sunt mame singure cu toate ca tatăl este in peisaj, sau pur si simplu regreta ca s-au grăbit. Fericirea vine din interior, nu din exterior. Nicio căsnicie si nici 7 copii îți va garanta asta.
Tot ce contează la sfârșit de zi sa fii împlinită si fericita cu tine, nu sa bifezi unele lucruri pe care apropiații le fac. Lucrează cu tine

| gaminator a răspuns:

Relatiile trebuiesc lucrate zilnic, atunci cand indragosteala dispare si survine monotonia apare o perioada de tensiune, deoarece atunci incep sa apara intrebarile mai mult sau mai putin despre motivele reale pentru care am pornit relatia cu partenerul nostru.

Desi relatia nu este despre cum sa il schimb pe cel de langa mine, ci cum sa devin eu mai bun pentru ambii, exista momente in care pur si simplu ne blocam si chiar daca am avea in noi dorinta asta de a creste in continuare, ceva ne tine jos, lucrul asta se poate intampla atat pentru barbat, cat si pentru femeie. Intr-un moment de genul acesta apare iarasi un scurt circuit si relatia este pusa la incercare; aici avem nevoie de o interventie din exterior de cele mai multe ori si anume parintele duhovnic, care intelege din experienta proprie, din marturiile pe care le aude zilnic, din experienta cartii si a studiilor pe care le are, cum functioneaza o casnicie sau relatie, care sunt pasii pentru a repara ceea ce nu merge etc.

Dupa cum am spus, de foarte multe ori nu reusim sa ne revenim de unii singuri, ci avem nevoie de un impuls din afara, de ceva sau cineva care sa ne trezeasca ceea ce ne orbecaia prin minte, fara sa dibuim anume problema.

Despre locul de munca, poti gasi raspunsuri la nedumeririle pe care le ai sau la impasul in care te gasesti abia dupa ce iti pui ordine in casnicie sau daca sunteti doar intr o relatie, atunci fie faceti ceva ca sa functioneze din nou, fie va despartiti, dar despartirea cred eu este o solutie falsa, deoarece cu urmatorul partener sa nu iti inchipui ca te vei fi afland intr o altfel de situatie, tot cu aceleasi probleme vei avea de a face; ori este mai bine sa gasim rezolvare din prima relatie, decat sa le repetam si in celelalte, fara un scop anume.

Desigur, finalitatea unei relatii este casnicia si cresterea copiiilor, daca chiar va doriti sa aveti copii, este timpul la varsta aceasta sa puneti planurile in aplicare, deoarece in viitorul apropiat exista sanse sa apara probleme de fertilitate la unul dintre parteneri, odata cu varsta.

Cat despre prieteni, rude sau alte persoane despre care vezi ca sunt in relatie, fiecare trebuie sa isi vada de ograda lui, nu suntem toti la fel. Daca totusi nu reusesti in viata de cuplu, nici cu locul de munca nu mai simti ca merge sau cu societatea in general, mai exista si varianta manastirii, poti merge cateva zile pentru a vedea care este traiul acolo, fara sa platesti ceva. Niciodata nu poti sti ce ti se potriveste, pana nu incerci.

| MihaitzaItza a răspuns:

Pai, zi papa domnului si cauta-ti altceva de munca. Schimbarea sta la tine.

| DandG2304 a răspuns:

Cand iti compari viata cu a altuia realizezi mereu ca "nu sunt unde trebuie", motiv pentru care iti sugerez sa nu mai faci asta. Priveste in trecut la: tine cea de ieri, tine cea de acum un an, cea de acum 5 ani. O sa vezi ca ai facut anumite lucruri/schimbari care te-au surprins. Prietenele tale poate ca sunt casatorite si au copii, dar zambesc la fel de mult ca si tine? Poate regreta alegerile facute sau poate si ele isi compara viata cu a ta din anumite puncte de vedere. Fiecare are propriul sau drum si nu este 100% obligatoriu sa faci un anumit lucru pana la o anumita varsta.

| cassyona a răspuns:

Mergi intr-o biserica/manastire (undeva cu energie pizitiva), si reflectează serios și intreaba-te serios ce vrei, cum iti e TIE mai bine, coboara mintea in inima si gandeste care este planul pas cu pas sa îl faci pentru a rezolva momentul acesta trecător din viata ta! Stai acolo pana pleci cu mintea și inima împăcată. Sunt sigura ca îți va fi de folos, TIE!