| NicoletaNico555 a întrebat:

Parinţi mei fac diferenţă între mine şi fratele meu el are 19 ani iar eu 17 ani lui îi dau bani cand cere mie nu şi mama are bani ca a venit din strainatate eu cred ca pe mine ei nu ma iubesc. Dupa parerea voastră e bine ca ei fac diferenţă?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai el este adult si poate sa iasa in discoteca, cluburi samd.
Tu esti minora si inca trebuie sa stai in casa, ca nu ai voie in cluburi, terase, resuarnate, deci nu ai pe ce cheltuii.

| TimberWolf a răspuns:

La 17 ani te porti ca la 4!

| DeMicUnCălător a răspuns:

Spune-mi. Pentru ce îți trebuie bani?

| Cipi1212 a răspuns:

Nu este normal să facă diferență între voi.

| MountainRiver a răspuns:

După părerea psihologiei și sincer chiar a Bibliei nu e indicat să se facă diferențe în familie și între copii. Familia e sacră, copii sunt sacrii, părinții sunt sacrii, așa spune Domnul, dar de multe ori nimeni nu-L ascultă pe Domnul și de aici o să intru în mai multe polemici, dar totuși realizez că ai 17 ani, deci poate nu ești încă fană Biblie și nici fană credință, deci o să ți las și versiune asta, dacă rezonează cu tine bine, dacă nu, treci peste.

Ideea poate fi interpretată, dacă e biblic și ca faimoasa poveste Cain și Abel. Dumnezeu l-a iubit pupat mai mult pe Abel și mai puțin pe Cain, pentru că Domnul știa ce zace în Cain și prin acest gest al Domnului, i-a arătat lui Cain unde se va ajunge dacă nu-și ține în frâu firea (adică mânia/ura/invidia pe aproape, pizma) e dacă vrei ca un catalizator ceea ce a făcut Domnul pentru a-i arăta ce se va întâmpla dacă la orice "respingere a cuiva" sau la "oricine va fi mai bun ca el" Cain va riposta și va "da", va pizmui îb sufletul lui, se va ajunge la fix re ultatul care i-a zis Domnul, l-a prevăzut și acolo s-a ajuns la crima lui Cain, cum și-a omorât fratele, pe Abel. Și știm bine că asta a și vrut să sublinieze de fapt prin gestul lui. Cain avea apucătură cu pizma și ura/mânia, Domnul i-a zis că dacă nu și ține firea în frău, va escalada și așa a fost.

Sper că nu o să interpretezi că aș face vreo asemănare între tine și Cain. Doamne ferește! Nici pe departe, ci doar vreau să las povestea aici ca o pildă, că poate dacă Domnul ți-a oferit și ție povestea asta, poate ai tu ceva de învățat din asta, din experiența în care proprii tăi părinți se uită cu ochi mai buni la fratele tău și mai puțin la tine. Un exemplu bun, ar fi că dacă ție îți oferă mai puțin și simți ca și o privare de "iubire" poate Domnul iți dă asta că poate știe că poți duce mai multe, ori dacă Domnul a ales ca părinții voștri să-l iubească mai mult pe fratele tău, înseamnă că el poate duce mai puține ca tine și atunci iubirea alor tăi, mai mare pentru el, vine ca o compensație la cât de mică e puterea lui de fapt, cu cât îl doboară mai mult viața, cu atât îl sprijină mai mult familia să nu cadă, pe când ție Dumnezeu îți demonstrează că de fapt tu nu ai nevoie de iubire la fel ca fratele tău, deoarece tu ești rocă de fier. happy Sincer, o poți interpreta chiar așa și vei vedea că tot răul spre bine, ba chiar că, în final decizând să vezi lucrurile prin aceste filtre, realizezi cât de puternică poți fi de fapt. Dar de altfel dacă accepți că da, poate ai tăi îți oferă ție mai puțină importanță în viață, dar accepți, poate Domnul te testează și pe tine ca și pe Cain, iar mă repet, nu fac nicio asemănare cu Cain concretă sau nu spun că tu ți-ai ucide acum fratele, ci doar că poate e întradevăr doar percepția ta că ai tăi te-ar iubi mai puțin pe tine și această percepție poate spune ceva despre tine.

Ca să revin totuși la normal, poate fi și varianta în care ceea ce simți să fie foarte real și întradevăr să nu fii tu preferata familiei. În realitate, noi oamenii avem afinități și respingeri și nu -i ocolește deloc nici pe părinți. E dacă vrei la fel și pentru noi copii fiind, chiar dacă trăiești să zicem într-[ familie normală, cu ambii părinți și tu ești super convinsă că-i iubești pe ambii, mereu acolo deep, energia ta, spiritul tău va tinde să fie mai atașat de unul dintre părinți în detrimentul celuilalt, e natural până la urmă, iar dacă e așa, de multe ori trebuie doar să acceptăm și să mergem înainte. Ba chiar să nu analizăm prea mult ci să ne mulțumim cu ceea ce primim, de altfel prin povestea Cain și Abel, Dumnezeu în realitate tot asta a vrut să arate, că deși o familie se iubește, uneori trebuie să ne mulțumim și cu doar ceea ce primim și să vedem perspectiva asta în care să crezi că dacă ai primit mai puțin pe o parte, e pentru că ai pe altă parte, de altfel asta e o lege foarte mare a Universului, legea compensației. Dacă vrei să privești și mai in profunzime totul, până și lanțul trofic e tot o lege a compensației, dacă peștele sau animalul mic nu exista, peștele sau animalul mare nu mai trăia. Așa că, de ce nu ar fi un lanț trofic și printre oameni? Ți se ia ție ceva, ca să i se dea altcuiva și invers; altcuiva i se ia ceva, ca ție să ți se dea acel ceva. Deci ție ți s-a dat mai puțină iubire și mai multă forță și putere. Fratelui tău invers.

| Annie92 a răspuns:

Bună, te-ai gândit ca poate e vorba de altceva și nu de faptul ca ei nu te iubesc? De ce te gândești automat la asta? Ai încercat să vorbești cu ei și să le spui cum te simți? Acuma e și întrebarea ce sumă e vorba ☺️ Tu vrei bani de buzunar sau îți dorești ceva f scump și chiar dacă mama e venită din străinătate să știi ca poate are alte proprietăți.