| Irina20216 a întrebat:

Părinți mei îmi reproșează și ei faptul ca am făcut 2 avorturi pe soț poate îl înțeleg ca îmi reproșează asta dar și ei după acele 2 avorturi am încercat sa rămân însărcinată am rămas de 3 ori dar am pierdut cele 3 sarcini nu înțeleg ce vina am eu ca am pierdut sarcinile cele 3 de cele 2 avorturi poate am vina dar de cele 3 sarcini pierdute după nu am.Cum îmi pot face părinți sa ma înțeleagă pentru ca și eu sufăr ca nu mai pot rămâne însărcinată dar nu eram pregătită să fiu mama? Și asta sa întmplat la începutul căsătoriei mele cu soțul meu?

5 răspunsuri:
| PaulaPaulayt1 a răspuns:

Nu ii poți face sa înțeleagă nimic, degeaba încerci. Și de ce trebuie sa dai tu explicații cuiva? Ce vârstă ai? Locuiești tot cu ei și îți fac zilele un calvar din cauza ca nu poți sa le faci nepoței? Sau oare motivul adevărat e ca se simt prost pentru tine ca ai ajuns asa, în situația asta? Și sa știi ca poate fi și vina ta ca ai pierdut cele trei sarcini, eu asa știu. Ca dacă ai făcut avort înainte, după ce tot încerci exista șanse mari sa pierzi. Nu ți-au explicat doctorii? Problema ta e alta, trebuie sa încerci sa rupi relația asta de codependenta cu ei. Sa rupeti cordonul ombilical. Tu ești o femeie matura pe picioarele tale? Dacă da, zi ca ei și fa ca tine. Detașează-te și nu pune la suflet. E ușor de spus și greu de făcut, știu dar cred ca poți sa raresti contactul cu ei. Ei au viata lor, sa nu se bage în a ta, nu le mai permite. Fii prompta. Parerea mea!

| adryang78 a răspuns:

Situația clasică, părinți care nu conștientizează odrasla lor nu mai este copil, ci un adult pe picioarele lui, cu propriile alegeri, reușite și eșecuri.
N-ai ce să faci, nu-i poți schimba, au mentalitatea lor. Detașează-te, nu este nevoie să le dai explicații.

| popapopica a răspuns:

Organismul tau deja e dereglat de la avorturi si de aia respinge o sarcina.

| Violleta2022 a răspuns:

Asa-i cand iti bati joc de corpul tau, faci avorturi si apoi nu mai poti face copii, ca sansele sunt minime dupa avorturi repetate.

| gabicoo a răspuns:

Pe contul celălalt ai doi copii dragă Mirela.