| MayaMaya0887 a întrebat:

Părinți mei mă obliga să merg peste tot cu fratele meu geamăn avem 16 ani îmi doresc să fiu independentă și din cauza lor nu pot fi.Cum pot fi independentă? Și ce să fac în legătură cu părinți mei?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu poti fi independenta mai devreme de 18 ani!
Legea este de partea parintilor tai si pana la 18 ani, ai obligatia sa aculti in totalitate de parintii tai, care-ti vor numai binele si incearca sa te protejeze, de aceea ti-l da intotdeauna pe fratele alaturi.

Asta-i un lucru foarte bun, pentru ca tu nu discerni binele de rau, fiindca inca incapabila la acesti anisori sa intelegi ce pericol te paste, de aceea ti se face binele cu forta si nu ti se permite sa iesi singura.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ai vorbit si cu ei despre dorinta ta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Wow, Violleta2022 iar plina de tampenii...

| Furnicuta000 a răspuns (pentru suntserios):

Si tie ti-a dat ignore?

| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

De ani de zile.

| gabicoo a răspuns:

Fă - l de râs de câteva ori și nu va mai dori nici el să meargă cu tine.

| Furnicuta000 a răspuns:

Spune-le ca iesi in oras cu fetele si fratele tau nu e invitat pentru ca e o intalnire a fetelor. Daca te lasa sa iesi singura o data, de doua ori, o sa te lase din ce in ce mai mult si poate scapi de el. Dar cel mai bine e sa il convingi pe el sa iasa singur si apoi le scoti ochii parintilor ca de ce pe el il lasa si pe tine nu

| Miruna333 a răspuns:

Parintii vor sa va știe impreuna ca sa nu își facă prea multe griji, ce face X, dar oare unde e Y. Știindu-va in același loc, le mai ia din presiune, daca înțelegi.
Sa ai o discutie serioasă cu ei in care sa le explici ca nu sunteți siamezi si ai si tu o viața, vrei sa îți faci amintiri, vreți sa faceti lucruri diferite si nu puteți sta mereu împreună. Este normal sa ai parte si de timp singura, fara fratele tău. Legat nu puteți sta. Vorbește cu ei, frumos, arată-le ce simți in legătură cu asta, întreabă-i si pe ei de ce va vrea împreună, care sunt temerile lor etc, si după poate puteți găsi o cale de mijloc.