| RalucaRaluca567 a întrebat:

Părinți meu nu mai sunt de acord cu iubitul meu de când a dat prima palma în mine eu l-am iertat și acum nu ma mai bate dar părinți mei cred ca încă face asta și de asta nu îl mai suporta eu am 18 ani și am și o data de 8 luni cu el s-a întâmplat.sa rămân însărcinată pentru ca am uitat sa iau anticoncepționale.Ce pot face în situația asta? Cum să îi fac pe ai mei sa aibă din nou încredere în el?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te va mai bate si altădată. Daca esti mai mica de 18 ani, este de inteles, esti naivă.
Daca ai 18 ani, e regretabil cum gandesti.

| Violleta2022 a răspuns:

Parintii tai au dreptate sa nu aiba incredre in el si ai face si tu bine sa-ti asculti parintii si sa fugi de iubitul asta violent, ca-ti va rupe oasele cu baiata, daca ramai cu el.

Un om nu se schimba, doar minte, se preface si promite, dar nu se va tine niciodata de promisiuni, asa ca, cu prima ocazie cand s eva infuria pe tine te va bate mai rau decat inainte, fiindca vede ca esti prostuta si stai cu el.
Sfatul meu este: sa-ti asculti parintii si rupi legatura cu iubitul asta violent, iar pe viitor sa fugi de orice barabt violent!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ar avea in credere in cineva care te a batut?

| ioana748 a răspuns:

Din pacate ai tai au dreptate. Nu vor sa mai acorde a doua sansa pentru ca aceasta nu exista.Tu poti accepta sa fii nerespectata dar nu i obliga sa fie de acord cu asta.
Ai sa intelegi cand va veni si a doua palma si tot asa. Imi pare rau, dar ai facut o alegere nereușita.

| 1onur a răspuns:

Părinți tai nu-l iartă fiindcă el da in două suflete dintr-o palmă si Părinți tăi știe foarte foarte bine ce fel de om este el și ce viață vei avea lângă un așa om o dată este de ajuns să ridice palma la tine după o sa vină si picioare si palme de nu o să mai ști cum săte aperi si să fugi din mâinile lui. Treaba ta dacă l-ai iertat când vei ajunge cu copilul de mână la părinți tăi la ușa înapoi atunci abia o să-ți dai seama pe cine ai iertat ce fel de om ai iertat Prima palmă este de ajuns după vine și restul se vede prin iertarea ta că nu-ți pare rău și că accepți "filozofia" vagabonțilori "femeia ne bătută"...

| Cinic a răspuns:

Parintii tai au dreptate 100%! Tu esti doar o adolescenta acum si iei decizii in functie de hormoni si de atractie sexuala. Esti dispusa sa ierti orice iubitului tau pentru ca ai impresia ca esti " indragostiata" de el. Iubitul tau este un ratat! Orice barbat care loveste o femeie fara sa fie provocat fizic, este un ratat. Azi ti-a dat o palma, maine iti va da doua palme si poimaine o sa ajungi la ati. Daca mai stai cu el faci cea mai mare greseala a vietii tale.

| Valentinaldoilea a răspuns:

O data ce a scapat o palma, fii sigura ca se va repeta. Poate nu in prima saptamana. Darvor veni si vor fi din ce in ce mai dese.
Nu te respecti pe tine daca l-ai iertat.
Esti insarcinata cu el? Parintii tai stiu?

| RalucaRaluca567 explică (pentru Valentinaldoilea):

Am fost însărcinată fata are 8 luni acum

| Jamalpdf a răspuns (pentru RalucaRaluca567):

Te a mai bătut?

| andreierdna91 a răspuns:

Nu exista "o palma".
Exista un idiot violent (nu ma refer strict la barbatul de langa tine - in general despre toate situatiile de genul asta) care la prima bere in plus sau la primul semn care pentru el va declansa o stare de nervi extrema/gelozie se va repeta/agrava.
Ai 18... sa incepi de acum cu asa ceva? De ce?
Mai gasesti alti barbati, stai linistita ca nu s-au terminat si nici nu e el "singurul barbat".
Violenta si inselatul nu se iarta, nu exista "din greseala".