| roxanaroxy a întrebat:

Parintii mei au divortat de cand aveam 4 ani.mama mea nu a vrut sa ma creasca si am ramas in grija tatalui meu.in timp mi-am dat seama ca mama mea nu tine la mine, am incercat sa ma obisnuiesc si sa accept adevarul. o prietena de-a mea se plange ca in familia ei sunt mereu certuri si ca vrea sa fuga de acasa. mie mi se pare prea exagerata, eu ce ar fi trebuit sa fac in cazul meu? sa ma sinucid? asta e... voi ce crdeti?

Răspuns Câştigător
| Derye a răspuns:

Pui intrebari care nu au un grad de inteligenta prea ridicat.

1) Situatia ei e mult mai grava decat a ta, crezi sau nu, pe ea o afecteaza mai mult. Tu aveai 4 ani cand maica'ta a plecat, nu stiai prea multe atunci ai avut ani de zile timp sa te obisnuiesti cu ideea si nu a durut asa rau. E precum ceva care te doare incet incet dar multa vreme.
Ce crezi ca doare mai tare? O mica intepatura care perista ceva vreme, sau o injunghiere de cutit, care se intampla din ce in ce mai des.

2) Invata sa scrii. Cu un parinte sau cu doi, tot trebuie sa inveti sa scrii corect.

10 răspunsuri:
| danielagoldica a răspuns:

De ce sa te sinucizi ca nu te iubeste maica-ta!? Tu pari a fi linistita alaturi de taica-tu. Mai rau e de prietena ta care sta tot timpul in tensiune datorita certurilor din casa.Normal ca vrea sa fuga de acasa.

| missouri a răspuns:

straight face. Nu vreau sa ma pun in situatia voastra.straight face
Cred ca viata pune la incercare oamenii nevinovati... straight face

Răspuns utilizator avertizat
| Andreea_1745 a răspuns:

Eu cred ca tu esti o fata foarte inteleapta si curajoasa.Esti ambitioasa si asta e tot ce trebuie.Prietene ta ar trebui sa discute mai des cu parintii ei despre acea problema, in niciun caz sa fuga de acasa sau etc.Iti urez mult succes si putere sa iti sustii prietena!

| smooky a răspuns:

Sinuciderea nu e niciodata o solutie.

Cand se cearta ai mei, ies pe usa frumos (nu suport stresul ala) si ma plimb frumos ca bezmeticul.

| yoysh a răspuns:

Eu cred ca totusi tatal tau te iubeste si asta e cel mai important, ai toata viata inainte, probabil iti vei face un prieten care te va iubi, iti vei intemeia o familie, ai toata viata inainte!
Sunt si copii orfani, abandonati de parinti la casele de copii, gandeste-te ca tu il ai pe tatal tau, poate ai si bunici care te iubesc si au grija de tine.
Sa fi fericita si iubita!:*

| ioanaveve a răspuns:

La mine a fost exact pe dos. Cand au divortat ai mei, aveam 2 ani, iar tatal meu i-a spus mamei: hai sa ne refacem viata si sa dam copilul la orfelinat. Mama m-a crescut si abia acum la varsta asta realizez sacrificiile facute. Tatal tau te iubeste foarte mult! Rar asa barbati devotati familiei, si cred ca ai invatat de la el ce inseamna sa nu pleci capul in fata greutatilor. In privinta prietenei tale, baga-i mintile in cap! Problemele parintilor sunt ale lor si atat, nu are rost sa fuga de acasa pentru ca nu rezolva nimic. Ar trebui sa stea de vorba cu ai ei, toti 3 si sa incerce sa ii ajute in a media problemele.

| DrummerGirl a răspuns:

Fato, daca vrei sa te sinucizi esti nebuna!

| chemicalX a răspuns:

Doamne, te sinucizi din cauza unei persoane care nici macar nu a descoperit sentimentul matern. eu zic sa-ti vezi de viata, ca e foarte scurta sa te bucuri cat mai poti, fii recunoscatoare fata de tatal tau, care a fost bun. iar pentru mama ta, iart-o chiar daca nu a stiut ce sa faca, ea e victima unei rautati sa zic. pai depinde ce probleme are mama ta. si tu contezi pe lumea asta big grin

| Killaaax3 a răspuns:

Nu te gandi nici mancar o secunda la sinucidere pentru ca nu se merita. In aceeasi situatie sunt si eu. Doar ca mie nu-mi mai pasa de toate aceste lucruri. Am invatat sa trec peste. In schimb parintii mei au divortat cand eu aveam 2 ani si am ajuns in grija tatului din acelasi motiv. De multe ori eram afectata de acest lucru, mai ales cand prietenii mei ma intrebau unde e mama mea si de ce nu stau cu ea. Nu puteam sa le spun adevarul, ca ea nu ma vrea langa ea. Taceam si tineam in mine starea respectiva. Ai sa vezi ca ai sa ajungi sa nu-ti mai pese de nimic. Eu pot spune ca prietenul meu m-a facut sa uit de toate. Lui i-am spus toate lucrurile ce ma suparau. Ma ajuta cu sfaturi cand putea, cand nu ma ajuta cu simplul fapt ca ma asculta. Gaseste-ti o persoana care sa-ti dovedeasca a fi prieten adevarat si incearca sa te descarci, spunandu-i toate aceste lucruri. Fii alaturi de prietena ta cum poti tu mai bine... Ea la randul ei iti va fi si tie. Luati-va gandul de la sinucidere sau de la fugitul de acasa pentru ca nu rezolvati nimic. O data ce-ai fugit de acasa gandeste-te unde te duci? Ce faci cu scoala? Are cine sa aiba grija de tine? Raspunsurile la aceste intrebari sunt negative. Chiar daca ai gasi o persoana sa zicem un prieten atat de bun incat sa te ajute cu un loc unde sa stai, mancare mai gandeste-te o data. Acea persoana nu va putea avea grija de tine o perioada prea lunga. Si se va ingreuna situatia. happy Daca mai vrei sa mai vorbim sau sa te ascult, da add la s3ductionx3.