| GeogG23 a întrebat:

Pentru ca am vazut ca reactionati bine pe subiectele sensibile, vin si eu sa va cer un sfat. Preferabil sa-l primesc pe subiect.
Am un prieten este FOARTE sensibil, mai ales din punct de vedere emotional. O vorba nepotrivita si se supara. Si-a luat o zi de concediu pentru ca de dimineata a avut o mica tamponare (doar o indoitura ce se poate repara in 5 minute cu o ventuza) si e praf emotional. Ce sfaturi imi dati in legatura cu el? Credeti ca un psiholog l-ar ajuta sa fie mai stapan pe pe emotiile lui?

6 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

"o mica tamponare" in care si-a vazut moartea cu ochii?
Tu vezi tabla de la masina, lui i-a trecut intreaga viata prin fata ochilor.
Esti sigur ca prietenul tau are o problema, nu tu?

Un psiholog bun poate ajuta pe oricine. E ca o igiena a sufletului.
Pacat ca in societatea noastra, a merge la psiholog = cu a fi nebun

| Miruna333 a răspuns:

Prietenul tau ca este FOARTE sensibil, fii sigur ca a avut MULTE prin care a trecut in copilarie.
Normal, sa faca terapie

| GeogG23 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Ăăă... nu. Chiar a fost o indoitura de tabla si nimic mai mult. A iesit cu spatele din parcare si a indoit tabla de la usa unei masini ce era parcate in spatele lui.

| GeogG23 explică (pentru Miruna333):

Mi-a spus cateva din experientele sale, dar el le povestea razant. Poate ca sunt doar un mecanism de aparare al psihicului. O sa vad pe unde-l pot duce, ca sa isi revina.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru GeogG23):

Se afla in culpa, se simte vinovat, are de platit, ii va creste RCA-ul.
Nu era nevoie de zi libera.
Tu sugereaza-i sa mearga sa discute cu un terapeut daca e atat de afectat. Mai adu vorba din cand in cand sau ia-l cu tine, sa-si faca curaj.

| Miruna333 a răspuns (pentru GeogG23):

Sa-l duci, dar sa se tina de treaba