| sweety_9492 a întrebat:

Pentru cei casatoriti! Dupa ce ati facut pasul mare a fost cum va imaginati sau lucrurile sa'u inrautatit? Va simtiti mai bine mai uniti sau e doar o hartie si atat care va leaga? Ati mai face o data asta daca v'ati intoarce in timp?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Noi am facut cununia civila intr-o sambata si nunta intr-o duminica. Nu am simtit nimic special dupa cununia civila, nu cred ca hartia aia ne-a legat in vreun fel, desi am inteles ca mi-am asumat o responsabilitate semnand in acel registru (nu sunt genul de om care sa semneze cu usurinta, fara sa se gandeasca la ce semneaza).
Insa in cursul slujbei religioase, ceva s-a schimbat dramatic in mine, in el si in relatia noastra. Am participat la o mare taina si am simtit asta, din acel moment nimic n-a mai fost la fel. Relatia s-a imbunatatit dramatic, e de nerecunoscut (au trecut 4 ani de atunci). Simtim cu adevarat ca ne apartinem unul altuia si ca suntem datori sa ne pastram legatura curata si adevarata. Am jurat in fata Domnului sa o facem si acest mare juramant ne-a schimbat vietile. In bine, desigur. Stii, exista in fiecare un fel de egoism, in care tu esti cel mai important. De atunci, in acel egoism intim a intrat si el. Nu-mi doresc nimic numai pentru mine, ci doar pentru noi doi. Si da, as mai face-o oricand cu acest om.

3 răspunsuri:
| raluca_9705 a răspuns:

Cum sa zic, casatoria te poate lega pana la adanci batraneti dar fiind in sec 21.sa schimbat totul acum divortezi doar din nepotrivire de caracter. mi-e mi se pare o mare prostie, mai bine stai 3 4 ani cu o persoana si incepi sa o cunosti.si eventual sa jucati un rol sa vedeti cum ar fi daca voi 2 chiar ati fi casatoriti. poti sa te simti implinita si fericita si daca nu esti casatorita. dar cea mai fericita si implinita esti atunci cand esti mamahappyeu nu sunt nici mama nici casatorita dar copii sunt cele mai dulci fiinte care iti dau energie si un iubit care te stie iubi si te intelege nu cred ca poti sa fi mai fericita de atathappy

| sweety_9492 explică:

Cata dreptate ai brigaela! stii nu esti sg persoana care imi spune ca din momentul in care a facut cununia religioasa sa simtit implinita si acum le merge foarte bine! eu imi doresc foarte mult sa fac pasul asta dar imi e si teama.sant cu iubitul meu de 2 ani jumate ne'am mai ciondanit iar nea'm impakt.am ajuns la concluzia ca e el cel pe care il vreau.si el la fel.adevarul e ca atunci cand mergem la biserica impreuna suntem mai uniti nu stiu dar simt ceva pe care nu pot sa il explic in cuvinte. dar totusi nu stiu dc imi e frica sa spun asa. oare dc?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu, Sweety, poate simti tu ca lipseste ceva...