| LunaLuiMarte a întrebat:

Peste cateva zile vreau sa plec de acasa; am 18 ani si jumatate, deci, din punct de vedere legal, parintii nu ma pot aduce inapoi cu forta. M-am saturat sa fiu bataia de joc a lor, calul lor de bataie, m-am saturat de palmele, pumnii si loviturile primite de-a lungul anilor, m-am saturat de reprosurile adresate mie, in care imi spun cat s-au straduit sa ma creasca si cum din cauza mea si-au ratat viata, m-am saturat sa mi se spuna ca nu fac nimic si nu-s buna de nimic, desi in lipsa lor fac toate treburile ce se cer facute in gospodarie.
Vreau sa merg in Bucuresti, sa stau cateva zile la iubitul meu, apoi sa imi caut de lucu undeva si sa sper sa gasesc o batranica dispusa sa ma primeasca in gazda in schimbul unei sume nu prea mari de bani.
Ajutati-ma cu un sfat, va rog! Nu stiu ce decizie sa iau...Ma gandesc la ce voi face in toamna... Poate sa imi fac transferul la un liceu din Bucuresti, sa continui sa lucrez part-time in acelasi timp, sa reusesc cumva sa ma intretin de una singura. Daca mai raman mult aici, ma vor distruge psihic..Nu mai pot!

8 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Desi nu sunt de acord cu plecatul de acasa, te sfatuiesc sa mergi la o ruda sau la o prietena pentru un timp. Totusi, nu pot sa cred ca ai parte de astfel de parinti care te lovesc si care iti distrug increderea in tine. In noi, cei de pe tpu.ro vei gasi mereu o familie, trebuie doar sa ne spui si vei avea parte de ajutor aici. Toate cele bune si sa fii fericita!

| neutrino a răspuns:

Daca te consideri capabila, ia-ti zborul, dar nu te baza pe iluziile unui copil de 10 ani. Daca nu, pleaca capul, ciocul mic si accepta viata asa cum este.

| horia2012 a răspuns:

Cea mai mare tampenie pe care o poti face. Alegerea e a ta ca esti majora, dar distrugerea relatiilor cu parintii te va urmarii toata viata. Indiferent cat ai vrea sa fii de nepasatoare. Si chiar daca vei reusi in viata. Capitolul "parinti" ocupa un loc special in viata fiecaruia dintre noi. Parerea mea, e ca sa ramai, termina liceul, cauta un loc de munca ca sa devii macar independenta financiar, te poti duce si la iubitul tau si vezi cum decurg lucrurile in continuare. Viata nu inseamna numai alb si negru. Are si nuante de grii.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

E mai greu decat crezi.Cauta pe,, tocmai.ro,,locuri de munca.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. E bine să te gândeşti nu doar la ceea ce vei lăsa în urmă, ci şi la ceea ce vei întâlni înainte. Şi asta deoarece, unii tineri vor să scape atât de mult de unele probleme încât nu se gândesc se gândesc serios la ce se pot aştepta într-o nouă situaţie.

| NeymarJr11 a răspuns:

Mutate la 1 prietena sa vezi cum te descurci :d, o perioada de timp.
2. Mutate la prietenu tau daca ai daca nu, nu stiu.
3. Fa scoala la seral intimp ce muncesti, ziua sa te intreti sa platesti chiria etk.

4. E greu in viata fara parinti ei la inceput te sustin financiar.

5. nu stiu e urat sa pleci asa de acasa, ce crede lume'a ca fugi de la puscarie. bine daca lume'a e cu tine poti sa pleci dar e urat sad
6. Drum bun in viata, continuati scoala, ca esti in Bucuresti te angajezi rapid cu 12 clase.

7. Sper sa treci peste toate tongue

| OoBunnyoO a răspuns (pentru NeymarJr11):

Sincer, in astfel de situatie, nu cred ca are prea mare importanta ce crede lumea, atata timp cat ea este multumita si este impacata cu alegerea facuta. Nu sunt pentru plecatul de acasa de la o varsta asa de frageda, dar daca te simti nefericit, poti incerca si altceva, desi daca termini relatia cu parintii tai in termeni rai si daca descoperi ca iti era mai bine la ei, s-ar putea sa fie cam greu cand o sa te intorci. Oircum este o decizie care trebuie cantarita bine inainte sa o iei.

| NeymarJr11 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Da, dar lumea e rea si aude, si o sa isi bata joc de parinti iei, depinde cum va reactiona lumea o sa afle toate rudele si ce o sa zica uite'o pe aia a fugit de la nebuni.
Fiecare face ce vrea, a crescuto 18 ani, roaga-i sa te lase sa pleci, de la ei daca nici asa nu vor, nu stiu pleaca de una singura, dar sa nu te uiti inapoi daca pleci sa ramai plecata.