| Lily23466 a întrebat:

Poate eu sunt mai dificila uneori dar sunt asa pentru ca nu am avut o mama care să mă iubeasca când eram mica. De asta cand aveam 16 ani am plecat de acasa, l-am cunoscut pe sotul meu si acum suntem de nedesparţit. Ne-am casatorit cu acte cand eu aveam 19 ani, iar el avea 21, atunci cand ne-am casatorit poate mulţi o sa ziceti ca el e nu stiu cum, ca m-a luat cand eram minora dar nu e asa pentru ca sotul meu m-a lasat sa imi termin liceul si suntem fericiţi împreuna. Copii nu avem înca, eu am 22 de ani acum.Şi sora mea a avut de suferit din cauza mamei, ea e mai mica decat mine, are 18 ani si are deja o fata de 1 an doar ca pe ea a parasit-o iubitul.Eu tot ce stiu sa gătesc, sa fac curat si altele stiu de la soacra mea, ea e ca o mama pentru mine. Mama a venit sa o iert pentru tot ce mi-a facut dar nu sunt sigura daca merita iertata.Voi ce credeţi ca ar trebui sa fac?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca mama ta nu a gresit deloc, dimpotriva, a incercat sa va educe, dar nu a reusit fiindca v-a dat prea multa libertate prost inteleasa, de aceea si tu si sora-ta ati fugit cu iubitii inca de copile, fiindca nu aveati discernamant.
Tu ai fost norocoasa ca ai dat peste un om responsabil, dar sora-ta nu a fost la fel de norocoasa.

In orice caz, mama voastra nu este vinovata si nu are de ce sa-si ceara iertare, dimpotriva voi douar ar trebui ii cereti iertare.

| Lily23466 explică (pentru Violleta2022):

Cu ce am greşit eu sau sora mea e vina ei ca na stiut sa, fie mamă

| Madaxo97 a răspuns:

E alegerea ta dacă o ierți sau nu, oricum nevoie de ea nu mai ai acum la această vârstă, dar poți tine legătura cu ea din când în când, e totuși mama ta, faptul că și-a cerut iertare nu șterge cu buretele trecutul și traumele, din cauza neglijenței ei ai ajuns să te măriți de minoră și ai avut noroc, pentru că se putea termina mult mai rău și ar fi fost totul din vina ei. Dacă ai puterea să o ierți, fă-o, dar nu te atașa prea tare de ea și păstrați relația în limite decente, să nu te dezamăgească din nou.

| Miruna333 a răspuns:

Nu e vorba de ce credem noi, pentru ca la sfarsitul zilei nu noi ne confruntam cu alegerea facuta, ci tu.
Fa ce simti, nu exista alegere buna sau proasta, doar potrivita in acest sens.
Unele persoane merita a doua sansa, altele nu. Depinde de gravitatea situatiei. Asta e raspunsul meu