| anonim_4396 a întrebat:

Poti iubi doua persoane in acelasi timp? Astept raspunsuri sincere.

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Sa nu confunzi iubirea cu atractia sexuala sau admiratia fata de cineva! In acelasi timp, e normal sa iti placa mai multe persoane, sa simti atractie fizica, dar iubirea presupune mult mai multe... Cu toate acestea e posibil sa tii in acelasi timp foarte mult la doi oameni, dar intensitatea sentimentelor se va diferentia in timp, astfel incat tot doar pentru o singura persoana vei avea mai multe sentimente in plus.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti iubi un barbat si familia ta, dar, sincer, nu cred ca poti iubi doi barbati (sau doua femei) in acelasi timp. Dragostea iti consuma toate resursele sufletesti, cand iubesti cu adevarat nici nu vezi alti posibili parteneri. Cred ca, daca simti asa, cea mai simpla explicatie e ca de fapt nu iubesti cu adevarat nici una dintre persoane.

assiris
| assiris a răspuns:

Nu. Dragostea adevarata este UNICA si pentru o singura entitate. Daca te iei dupa vedetele de azi gen Mihaela Radulescu) care confunda dragostea cu sexul atunci vei avea o mare deziluzie cum va avea si acea sexi Braileanca care a facut din asta o performanta. Oamenii nu percep un lucru. Viata este ca o lumanare. Cu cit fitilul este mai gros, lumineaza mai puternic dar se si termina rapid si intunericul va fi ceva neplacut dupa atita lumina. Una cu fitil mai subtire, lumineaza mai putin si tine mai mult. Dar lumineaza...

| mariazet45 a răspuns:

CRED CA DA, dar nu in acelasi fel pentru ca iubesti in functie de necesitatile din momentu respectiv, iti iubesti nevasta ca ti-a gatit mancarea preferata, iti iubesti amanta ca te doreste mai mult decat nevasta, iubesti o persoana pentru ca are calitatile care nu le are cealalta persoana si te gandesti ce bine ar fi fost daca din ele doua ar fi fost facute una singura. Nu e nimic rau in asta daca nu faci acest lucru in detrimentu celeilalte. Si nu stiu de ce cred ca asa este.

| monicaclaudia a răspuns:

Sincer eu cred ca da.
motivatie. de ce sa zic nu. imi iubesc sotul dar in acelasi timp mi iubesc familia deci de ce nu as putea iubi mai multe persoane in acelasi timp. de multe ori iubim pe cineva deoarece gasim in aceas persoana ceva care ne complecteaza si daca gasim o alta persoana care are altceva ce noua ne lipseste
Deci de ce nu. eu zic ca da Doar ca sper ca sa Nu mi se intimple niciodata nu stiu ce sar intimpla daca as descoperi ca tzin la altcineva care nu e sotul meu ( un alt barbat ) doar ca mas inteba daca se merita sa distug o casnicie pentru cine stie 1 luna de pasiune deci e totul ...complicat in capul meu

| Swabia a răspuns:

De iubit o singura persoana,. eventual de simpatizat doua persoane!

doiny
| doiny a răspuns:

nu cred ca poti iubi in aceeasi masura ambele persoane. a nu se confunda iubirea cu atractia fizica.

| cosss a răspuns:

Cred ca da...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Credc a da pentru ca si eu sunt la fel. Si suf mult cand nu o vad pe amanta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. surprinzator, poti iubi si 3. poti iubi foarte mult! ceea ce conteaza e sa nu ii ranesti (mintind si inselandu-l pe unu dintre ei). eu intr-o zi am mers la prietenul meu si i-am zis ca m-am indragostit si de altul. mi-a spus ca poate accepta asta cu conditia sa nu ii ascund eventualele mele discutii cu celalalt. dupa un timp vei renunta la unul dintre ei, natural, daca nu te fortezi. (sau ii vei iubi pe amandoi pentru todeauna.) iti dai seama ca esti o persoana capabila de foarte multa iubire, nu?winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca iubesti cu adevarat...nu...daca nu stii sa iubesti... da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am un prieten! la randul lui mai are pe cineva, dar eustiuasta si inca continui s afiu cu el de vreo 9 luni incoace cu toate ca n estim de vreo 3 ani! Din pacate, la inceput credeam ca va fi asa doar de fatada dar uite ca m-am indragostit nebunestede el si nu stiu acum cum sa-i mai dau drumul! multa lume ma sfatuieste sa il las caci baieti mai sunt, Nu-i contrazic dar, ca el nu-i nici unul! e iubitor. chiar foarte. si chestia e ca m-a cam asteptat eu inca sunt virgina ne cunoastem corpul unui celuilalt, an zis ca... macar atitatongue! zice ca ma iubeste. dar totusi sta cu ea! mie pe zi ce trece imi vine din ce in ce mai greu pentru ca intervine sau mai bine zis a intervenit demult dar acum e la maxima intensitate GELOZIAsad! nu cred ca poti iubi 2 persoane... dupa un anumit timp intervine oibsinuinta... dar daca cineva iti apare in cale ti se pare o experinta nou cineva nou.si risti sa experimentezi cu toate ca nu faci bine cam asacred ca face el cu mine... si nici ca nu poate sa se desparta de mine.cicastraight face in fine! Eu una nu creed ca potiiubi 2 persoane, cel putin nu ai aceleasi sentimente pentru aman2! cudrag, Cristiana! va pup si ast sfaturitongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu! doar una pe care eu o iubesc si nu o mai parasesk!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer da poti iubi doua pers in acelasi timp.nu stiu daca e bine dar se poate.si eu iubesc doua pers la fel d mult, cu aceeasi intensitate.si nu e vorba de atractie sexuala. e posibil ca fata d o pers sa fie doar obisnuinta...sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru voi ce este dragostea adevarata?

| lucas a răspuns:

Din punctul meu de vedere, da.Pentru mine amandoua sunt minunate si am aceleasi sentimente atat pentru sotia mea cat si pentru a doua iubire.Fiecare individ e liber sa iubeasca asa cum stie el mai bine.