| Jurnaldedecembrie a întrebat:

Poveste trista
X si Y erau iubiti.Relatia nu prea mai mergea si ieseau scantei intre ei. Dupa multe discutii si certuri, intr-o seara cand X si Y erau certati si nu vorbeau, angryfata)a facut un test de sarcina care a fost pozitiv. X l-a sunat pe Y, iar acesta era in oras se distra. Ea disperata, ca nu avea nici bani si nici sustinere pentru ca Y(baiatul)nu isi dadea intereseul, s-a gandit sa ia de la farmacie multe pastile Postinor(gandindu-se ca viata ei se va termina). A doua zi, X a vazut ca era patata de sange, desi nu avea menstra. X a mers la doctor, iar acesta i-a spus ca a facut avort spontan.
Credeti ca Y merita iertat?

Răspuns Câştigător
| Just4FunIE a răspuns:

Daca iti demonstreaza ca ii pare rau si Y se intoarce si ii arata lui X cat de mult regreta si X siY vor face din nou acel ingeras poate fi iertat. daca nu ii pare rau si nu regreta Y trebuie parasit

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca Y este o victima, i-a fost omorat copilul fara macar sa fie anuntat pe simplul lotiv ca nu a fost de gasit intr-o seara la telefon. sa fim seriosi, a fost o seara. daca nu raspunde o luna, sa zicem, si tot nu-si pierdea dreptul de a lua decizii in legatura cu copilul lui.
Y (fata) insa este vinovata rau. ca si-a omorat copilul (nu ai voie sa decizi ca viata ta s-a terminat cand esti responsabila de alta viata din pantecele tau), ca nu i-a oferit tatalui dreptul de a decide legat de copilul lui (trebuia sa-l caute zi si noapte si in gaura de sarpe, era obligata moral). Nu cred ca cineva poate ierta o femeie atat de rea si egoista (sau iresponsabila). Locul ei este intr-un spital de psihiatrie (daca nu are discernamant) sau la marginea societatii daca are.

| fabiola a răspuns:

Nici X, nici Y nu merita iertati! O astfel de decizie nu se ia de unul singur!

| Libelle a răspuns:

Nu
Nu se iarta greseli mai minore decat asa ceva,dapoi ca nu i-a pasat de viata copilului sau.
Y,pe alta parte,nu gasea sustinerea numai la el, iar deizia ei a fost iresponsabila, parca fara minte

| JahBless a răspuns:

Nu.daca ai fost atat de prost sa faci un copil atunci il vei si pastra.ca daca y vroia sa faca copil nu facea toate chestiile spus de tine.

| NoName_7204 a răspuns:

Mda
Deci este vina fetei pentru ca nu si.a asumat consecinta faptelor ei, indiferent de pozitia baiatului fata de ea, ea ar fi trebuit sa fie tare.sa inviga acest obstacol si sa rupa relatia cu Y, nu sa isi puna capat zilelor!
.Mnoh.my opinion
Ak nu stiu...
si eu mai am tente din astea dar...
Cum ea era si insarcinata
oh go on
Nu estee coreeect fata de bebeeee crying!

| Homye18 a răspuns:

Sincer. Eu pe Y l-as impusca in gat. Adica daca esti dobitoc si nu stii/nu vrei sa-ti asumi o responsabilitate stai in banca ta. O alta vina o are si domnisoara X, deoarece daca era "fata cu capul pe umeri" nu-l lasa pe Y sa faca dragoste cu ea fara prezervativ. Din cauza unor astfel de situatii copii care inca nu se nasc mor si femeile numai sunt fertile. Datorita unor oameni care nu stiu cand sa se pretejeze si nu stiu ce repercursiuni poate avea faptul ca nu se protejeaza. Majoritatea merg pe principiul "lasa ca mie nu mi se poate intampla".

| kiss99 a răspuns:

Depinde cat de mult il iubeste x pe y dar, daca eu asi fi x nu l-as ierta pe y

| filipm2001 a răspuns:

Postinol fiind pastila de a doua zi, pe care trebuie sa o iei in maxim 48 de ore de la contact, mi se pare juvenil dar si foarte stupid ca fata a luat foarte multe deodata dupa instalarea sarcinii. Ca sa nu mai zicem ca pastilele sunt scumpe si cum fata nu avea bani si sustinere,... Si sunt convins ca daca o farmacista vede o adolescenta cumparand un bax de postinol de la farmacie, ia ceva masuri, nu i le da cu nonsalanta. Oricum, nu vad de ce ar trebui pedepsit Y, care probabil ca nici nu stia, si chiar nu a facut nimic rau. Cand o relatie nu merge, amandoi sunt de blamat, dar consecintele pentru faptele urmatoare le suporta fiecare individual. Imi pare rau daca este o poveste adevarata, pentru ca o asemenea intamplare poate provoca traume pe viitor, ca sa nu mai zicem de trauma fizica suferita de X. Mult succeswinking

| valThina a răspuns:

In primul rand a facut o mare greseala ca a luat mai multe pastile de postinol...pentru ca i se deregleaza ciclul.si doamne fereste sa nu pateasca mai rau.pai depinde si cum sice au vorbit la tel.nu cred ca se pune problema de iertat aici avand in vedere ca erau certati, fiecare putea sa faca ce vrea cu viata lor.si daca Y era in oras si se distra si X a facut gestu asta trebuia sa stea suparat pe el? nu stiu.adica nu mi se pare ca e vina numai lui Y. poate el chiar vroia copilul...dar in fine.

| JustSimple a răspuns:

Copii nebotezati ce au murit, ajung ingeri...cel ce a omorat un inger trebuie sa plateasca!crying

| lo a răspuns:

Din discutia lor telefonica nu reiese ca X i-ar fi spus lui Y de sarcina, dar cred ca partea asta este logica...Niciunul din el nu merita iertare, cand practici sporturi extreme iti asumi toate responsabilitatile...Chiar daca erau certati, aceasta tema cere timp de asimilare si reactie iar ei nu si-au dat timp si nici oportunitati de a discuta.

| cosmin2344 a răspuns:

Scuza-ma,aceasta x esti cumva tu? ca esti sau nu, vei intelege pe parcursul vietii si-ti vei raspunde si despre x si despre y.atata timp cat nu intelegem sensul tainic al vietii continua sa plutim ca un bustean pe apa. cu respect

| iulvas a răspuns:

Din ce zici tu nu prea merita iertat dar trebuie sa se gandeasca x ca ei erau certati si el fiind suparat vroia sa o faca sa sufere ca sa se mai descarce...si y nu trebuia sa ia pastile din prima asa, putea astepta pana a doua zi si sa discute cu x.

| Dde26nii a răspuns:

E tarewinking