| anonim_4396 a întrebat:

Povestea mea este aceasta: in urma cu aproape 5 ani m-am indragostit nebuneste de un barbat cu 23 ani mai mare decit mine. Desi nu credeam ca e posibil asa ceva, iata ca viata mi-a intins o cursa. Am fost impreuna aproape 2 ani, timp in care nu ne-am certat niciodata si tineam mult unul la altul reciproc. Incepusem sa am probleme cu sanatatea, iar el mereu era linga mine si desi era tare ocupat, mergea cu mine peste tot unde era nevoie.

Totusi, dupa 2 ani ne-am despartit. Niciodata nu am inteles motivele reale ale acestei despartiri, dar asa a fost. Incetasem sa mai vorbim, parca am devenisem brusc 2 straini. Asa a trecut ceva timp. Peste mai mult de 1 an de la despartire, a inceput sa ma caute. Mereu ma intreaba cum imi merge, fara sa insiste sa ne revedem. Intre timp eu sunt intr-o alta relatie. Tin mult la iubitul meu actual, dar cred ca continui sa-i iubesc pe fostul. Cred ca e o dragoste pe viata, daca nu am reusit sa-l uit definitiv pina acum. Si desi sunt constienta ca el este un capitol inchis, in suflet simt altceva. E un razboi cu mine insami. Ce sa fac sa mi-l scot total din minte? E o lupta grea pe care o duc acum, dar nu vreau sa sufere nimeni. Precizez ca nu ne-am mai vazut de atunci..Si a trecut destul timp (3 ani), oare continui sa-l iubesc? sad Eu nu pot gasi reapunsul...sad

9 răspunsuri:
| DeeAnna. a răspuns:

Sentimentul de dragoste, de iubire nu se vindeca asa de repede...Acest sentiment este in sufletul tau pentru ca tu sti foarte bine ca la el ai tinut enorm si ca l`ai iubit cu adevarat...Eu cred ca se vindeca mai repede daca petreci mai mult timp cu persoana cu care ai acum o relatie...Nu prea stiu ce sa zic.Am trecut si eu prin asta. Dar mereu cand il vad am un sentiment de dor, nu neaparat de iubire...Prima iubire nu se uita niciodata, adevarata vorba.straight face

| Jupiter a răspuns:

Definitiv oricum nu o sa-l uiti. Gandeste-te de care dintre cei doi ti-ar fi mai dor daca ai fi cu celalalt.

| anad a răspuns:

Cred ca nu este un capitol inchis fostul in primul rand fiindca nu ai inteles si nu l-ai iertat pentru despartire. Te-a mai si cautat dupa un timp alimentand o speranta care nu s-a finalizat nici ea. Nu l-ai mai vazut de atunci si poate mai astepti raspunsul. Poarta sufletului ti-a ramas inchisa si greu va mai primi pe cineva. Poate daca l-ai mai revedea si ati discuta l-ai privi cu alti ochi.

| alexandra15 a răspuns:

In primul si in primul rand gandeste-te cu care ti-ar fi mai bine pe viitor, pe cel care il iubesti mai mult, cel care se poarta mai bine cu tine, cel care iti este mai devotat. Iar apoi greu sau usor daca vei ajunge la concluzia ca e mai bun actualul va trebui sa consideri ca pur si simplu este un capitol inchis de comun acord.Si daca un om nu te mai vrea tu nu are rost sa te mai consumi.Gandeste-te la viitor...Succes!

| jenny a răspuns:

Nu da pasarea din mana pe cea de pe gard.

| fabiola a răspuns:

Nu ai pus punct in sufletul tau. Ai spus doar de tine dar nu si de el. El este implicat in vreo relatie, a mai fost? Gaseste explicatii clare, poti chiar ar trebui sa ai o discutie cu el -pentru ca altfel il ranesti pe cel de langa tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai un coleg de-al meu s-a indragostit la 20 de ani, de o baba de 40. a fost bine si frumos, pana a facut el 35...si ea55. ea a inceput sa imbatraneasca, mai avea par in cap de o baie. iar el tanjea dupa ceva tanar de 20.asa s-a intamplat. o perioada. dar pana la urma ...tot cu baba a trait fericit pana la adinci batranete, ale ei.ca ea a murit.acum este si el batran, dar nu mai tanjeste dupa tinere, ca nu mai merge.relatii de genul acesta? mai stiu multe.foarte frumoase la inceput. dar deteriorandu-se pe parcurs pana la certuri inselare expresii vulgare, lacrimi.imi pare rau ca e asa... dar santem schimbatori in timp si no sa cred niciodata, ca o monica columbeanu este foarte fericita cu viitoarea stafie de langa ea. da, daca erau amandoi la dansez pentru tine.ca pereche. dar nu cred ca o sa vezi asa ceva.deci cred ca a facut mai bine ca s-a retras el.si stiu si de ce.si el stie.trebuie sa intelegi si tu, si sa -i accepti alegerea. ce e bun aici este ca vei avea in el intotdeauna un prieten foarte bun, pe care o sa-l intereseze mereu fericirea ta. dar sa nu strici prietenia asta. e pacat.

| aleinad2821 a răspuns:

E posibil sa fi lasat ceva neterminat intre voi, insa ceva ce trebuie terminat.eu zic ca ar trebui sa porti o discutie cu el, dar fata in fata, si in felul acesta vei testa propriile tale sentimente dar si reactia lui.nu te grabi, i ati timp si fa ca totul sa fie un lucru lamurit.fii hotarata si descopera ti sentimentele!

| ina_4413 a răspuns:

O singura data in viata iubesti pentru totdeauna. Ideal este ca persoana iubita sa si fie langa tine, a ta. Un barbat mai in varsta decat tine te iubeste mai profund, mai ocrotitor, te simti mai in siguranta, pe cand unul de varsta ta te iubeste ca un nebun care ar fi in stare sa faca orice pentru dragostea voastra. Iubirea nu o alegi ca pe o rochie si vezi care iti vine mai bine, cred ca motivul pentru care nu l-ai uitat este ca nimeni nu a reusit sa atinga acea stare in care te aflai atunci. Oiubire mare este invinsa(uitata)de o iubire si mai mare. Ce poti sa faci? SA asteptisau sa cauti iubirea mai mare(pentru ca ea exista, tu trebuie doar sa-i dai o sansa si sa nu faci mereu comparatii)sau sa te intorci la vechea iubire si sa fii mereu a2a(daca ar fi vrut sa-i fii singura femee din viata lui ar fi facut-o si nu ii gasi nici o scuza pentru asta), ascunsa undeva (daca este insurat). Sfatul meu este:Lasa trecutul mort sa-si ingroape mortii, iar tu priveste soarele care vesnic iti va fi alaturi si iti va incalzi sufletul, iubeste lasa timpul sa curga in favoarea ta, nu-ti pierde cei mai frumosi ani.