| justme_2012 a întrebat:

Prietena mea cea mai buna rade de mine din diferite motive nesimnificative. M'am saturat de ea; ncepe sa exagereze cu supararile ei din nimicuri... tin sa spun ca vara asta credeam ca s-a schimbat, insa mi-a dovedit ca a ramas la fel, totusi nu o pot da la o parte.Am 15 ani si o cunosc de cand eram mica, mereu exagereaza cu fitele ei, niciodata nu au lasat'o parintii sa iasa cu prietenii, nici macar la un suc, i'am spus sa insiste rugandu'si parintii, insa nu vrea...de mine niciodata nu s-a rugat sa mai raman afr cu ea; spune ca ea "nu insista sa ma convinga sa mai stau cu ea.deja astea sunt mofturi de ale mele" ce as putea face? daca imi placea de un baiat.preferam sa ma dau la o parte, ca ma facea de rusine din minciunile ei" am prieteni foarte putini, ea ii indeparteaza pe toti.si din cauza aia am si eu de suferit.ca si eu ii pierd din tampeniile ei, as vrea sa'i fac si eu ce imi face mie, sa'i vorbesc in batjocura, insa imi e nu stiu cum, mereu cand e altcineva langa noi se comporta diferit, se crede cea mai mare,. cea mai inteligenta.va rog dati'mi un sfat in privinta aceasta.Nu stiu cum sa procedez.

13 răspunsuri:
| Meryem027 a răspuns:

Draga mea, cel mai bine e sa iti faci alta prietena. Din cate am inteles, ea nici nu se mai poate numi prietena.Las-o balta si gata.Doar nu e ultimul om de pe pamant. happy

| marrr a răspuns:

straight face Ma uimesc unii. Cum pot sa numeasca pe cineva "idiot" fara macar sa-l cunoasca?straight face si ma refer la raspunsuri.
Bun, daca e cea mai buna prietena inseamna ca voi comunicati, desi nu prea cred din cate zici despre ea. Daca ai fi avut ceva cu ea, ar fi trebuit sa-i spui in fata ce te deranjeaza, dar ai asteptat sa se acumuleze anumite faze pe care acum vrei sa i le pui pe tava. Dar e prea mult. Macar ia-o usor, vorbeste cu ea si vezi de ce se comporta asa. E drept, daca e mai mica, parintii n-or lasa-o sa iasa pe unde te duci si tu, dar nici s-o vorbesti asa pe la spate. De i-ai fi zis in fata poate ar fi atins-o la inimioara si s-ar fi gandit la prietenia voastra. Cat despre ceilalti prieteni, nu e neaparata nevoie sa aveti prieteni comuni. Poti iesi numai cu ea si in rest cu ceilalti prieteni ai tai. Dar cum vrei tu sa se schimbe daca tot tii in tine fara sa-i dai vreun motiv de ingrijorare?
Apropo, prin ce zici ca a ras de tine?

| KellyGreen a răspuns:

Prieteni tampiti.Las-o incolo de idioata ca doar nu ai ajuns sa fi sclava ei.

| claudiea79 a răspuns:

Sa ii zicice crezi desprea ea apoi sa nu va mai vedeti vreo 2 luni vazi daca te cauta. daca nu gaseste-ti alte prietene.nu merita sa te consumi pentru o fitoasa si o figuranta. gaseste-ti prietene normale.nu tine la tine. face misto de tine. iti bate joc de tine. nu te merita

| Andra_7834 a răspuns:

Pai asta nu se numeste prietena lasa totul la o parte fa-ti alti prieteni las-o pe ea in lumea ei...

| Abcfunny a răspuns:

Bună!
Şi eu am o astfel de prietenă.
Eu zic să o laşi in pace, n-o baga in seamă... şi fă-ţi o prietenă noua. ce zici sa incepi de acum add kid.mileyz94

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am patit si eu asa, asa sa purtat si pr mea cu mine si o cunosc de mult timp dar am procedat in felul urmator big grin nu am mai vb cu eaa si pr ei care ii credea apropiati i-am intors in potriva ei nu te sfatuiesc sa fi rautacioasa cu ea dar sa nu ii mai fi prietena kiss sper ca te-a ajutat sfatul mea

| aLina_8828 a răspuns:

Pffoaistraight face
si u mai numesti aceasta faptura fiind "cea mai buna prietena"?straight face
eu in locu tau as lasa`o balta...
daca face tot ce zici u aici...
ma rog.bafta:]

| justme_2012 explică:

Va multumesc>:d<
cu siguranta o sa va urmez sfaturile

| justme_2012 explică:

Prin faptul ca ma ia la misto in legatura cu difetie tampenii.si DA, i'am spus totu>Insa degeaba acum se comporta si mai urat...am lasat'o o saptamana fara sa'i vorbesc la telefon:si i'am spus totul...insa fara succes

| justme_2012 explică:

Am stat de am discutat si i'am spus tot ce ma deranjeaza...Se supara daca ii spun "ce faci u nebuno?"I'am spus ca m-am saturat de toate fitele ei...mereu am fost acolo pentru ea cand a avut nevoie de mine.insa ea niciodata nu mi-a dat vreun sfat.de fiecare data cand ii spunea mce aveam pe suflet punea semnul acestatongue si atat

| mihaella00 a răspuns:

Cam complicata situatia. Eu cred ca ar trebui sa stai de vorba cu ea serios si daca iti este prietena foarte buna sa inceteze chestiile astea. O prietena adevarata nu ar face ce a facut prietena ta. Dupa cate ai descris-o cred ca vrea sa te tina numai pentru ea posibil de asta ii indeparteaza si pe ceilalti.

| adi23it a răspuns:

Parerea mea este sa o lasi o saptamana singura sa nu o mai bagi prea mult in seama sa nu ii acorzi prea multa atentie, incearca sa fii putin rece cu ea. Te asigur eu ca va merge, am facut, o si eu si a functionat