| Zambet a întrebat:

Pro sau contra avort? Eu cu totul contra.

http://www.youtube.com/watch?v=wWJsCmbMkKA

http://www.youtube.com/watch?v=ZLL88K6L65o&feature=relat ed ( cum se numeste melodia asta? )

19 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cu totul pro.
Decât să se nască fără niciun viitor şi să rişte să moară de foame, mai bine nu se naşte deloc.

| Bacemi a răspuns:

In mod normal contra. Dar sunt cazuri speciale care te fac sa te mai gandesti. Nu e usor sa nasti un copil cu malformatii sau sa risti sa mori pe masa de operatie din cauza unor complicatii. E de blamat inconstienta unor tinere insa intalnesti si alte situatii care iti dau de gandit. In mod normal contra avort dar nu mereu.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Auzi, daca o tinem tot asa ajungem sa condamnam si sexul inainte de nunta. Asta e realitatea, ne descurcam cum putem si decizia fiecaruia il priveste. Au fost tragedii mai mari pe vremea lui Ceausescu, se facea in conditii mult mai grele fiind ilegal. E tragic ca se ajunge la asta, e un traumatism pentru femeia ce n-ar trebui sa fie in situatia asta din capul locului, hai sa nu judecam oamenii daca nu suntem in pielea lor. Asta poate face oricine, nu-i asa? Oricine ai fi, dupa 10 minute de stat de vorba ti-as putea spune cel putin un lucru de netolerat pe care l-ai facut in trecut. Sa nu mai zic de ale mele, asa ca de ce ne preocupam noi asa mult de decizia altora cand stim ca avem propriile probleme? Ca sa nu mai comentez atitudinea puerila cu care dati stupid cuiva care are opinii diferite dupa ce are bunavointa de a da un raspuns.
Am avut norocul (pentru ca am facut si gafe in trecut chiar daca stiam cum se "procedeaza" ) sa nu particip ( din planul 2, evident, pentru ca sunt barbat ) la asa ceva, dar am cunoscut oameni si daca as fi fost intr-o astfel de situatie as fi fost alaturi de "ea" indiferent ce decizie ar fi luat.

Abh
| Abh a răspuns:

Lucrez in domeniul ginecologiei si vad aproape zilnic femei care vin sa-si faca intrerupere de sarcina. Ce ma socheaza de fiecare data este nonsalanta unora( parca vin sa-si faca manichiura), frica altora ( dar numai pentru ele, singurul lucru care le intereseaza este daca o sa le doara). Rar am vazut femei macinate de regretul ca isi omoara copilul, in general vor sa scape cat mai repede de el sa-si poata lua viata de la capat. Am ajuns la concluzia ca noi, oamenii, suntem inferiori regnului animal, intrucat animalele isi fata puii si ii ingrijesc. Inca ceva ce ma uimeste de fiecare data: 90% dintre ele nici macar nu intreaba ce masura de contraceptie ar putea folosi ca sa nu mai treaca prin asa ceva.

| thealchemist a răspuns:

Cu totul pro.

| thealchemist a răspuns:

Ma mira parerile voastre. eu cred ca este o opinie de bun simt sa fii cu totul pro avort. cum spunea xena, ce ar fi fara avort, sa-si omoare copiii dupa ce s-au nascut daca nu-i vor? sau sa uite de ei in vreun orfelinat? n-am invatat nimic din anii cind era interzis? voi plingeti de mila celor ce nu s-au nascut, dar cind a fost ultima data cind ati ajutat un copil al strazii? nu-i mai rau sa traiesti in strada 5 ani, pentru ca inteleg ca asta e speranta de viata a unui "aurolac" (vezi chiar si in numele ce li s-a dat tendinta de a ride de ei, de a-i desconsidera), pe frig, ploaie, etc, decit un avort?

| thealchemist a răspuns:

Pentru xena.
avortul e o problema sociala, nu de credinta. dpdv crestin nu e corect sa indemni oamenii sa faca sex inainte de casatorie, sau sa foloseasca orice tip de contraceptie. deci daca nu faci diferenta intre cele 2 tipuri de probleme, si te ghidezi exclusiv dupa ce spune Biserica, tu nu crezi in Dumnezeu. problema e who's stupid?

| Yang a răspuns:

The stupidity of the human race...cu toate metodele prin care te poti proteja in ziua de azi eu nu pot sa cred ca mai exista avorturi clar contra

| Yang a răspuns:

Orice persoana posesoare de constiinta fie femeie(suficient de ignoranta sa ramana insarcinata)fie barbat(suficient de idiot sa-si trimita sotia/prietena la avort) ar fi contra avortului. Daca nu ar fi avort ce s-ar face? si-ar strange copiii de gat? sa vezi atunci cat de responsabil ar deveni iresponsabilii e adevarat traim intr-o tara libera dar libertate fara reguli nu exista

| Yang a răspuns:

Eu nu-mi amintesc ca nimeni sa fi zis nu faceti sex faceti frate sex inainte dupa nunta la 10 ani la 50 nu conteaza din contra dar problema e de protejare ca sa nu se mai ajunga la atatia copii ai strazii la avorturi la sarcini nedorite si sa scapi de un copil pe mine ma ingrozeste asa cum ma ingrozeste faptul ca va dati cu parerea ca credeti in dumnezeu si sunteti de acord cu un avort laughingcum am spus mai sus the stupidity of the human race...

| Yang a răspuns:

Normal ca sunt de acord in cazurile in care este in pericol sanatatea ta, in cazul malformatiilor di diferitelor probleme.Eu sunt contra cand? Cand spui "ah vai sunt insarcinata hai sa fac un avort"cand ti se pare un lucru simplu si natural si nu este cand tratezi cu superficialitate chestia asta(asta cand isi foloseste vaginul in loc de materie cenusie) sunt femei care platesc sume enorme si nu reusesc sa conceapa un copil si altele nu stiu cum sa faca mai repede sa scape de ei

| ines a răspuns:

An ziua de azi cu cate metode de protectie. Chiar n-ar mai fi cazul sa se faca avorturi

| elyssa20 a răspuns:

O citez pe xena...sunt atatea metode de protectie ca dupa parerea mea nu ai cum sa ramai...sunt cu totul contra "uciderii" (avortului).

| oanamaria a răspuns:

. si eu sunt contrastraight face. fiecare are dreptul la viata. unii spun ca mai bine nu s-ar naste daca vor duce o viata grea dar sunt oameni care stiu ca vor muri in curand si le pare rau, cu atat mai mult unor suflete care ar prefera sa traiasca in orfalinate de 1000 de ori decat sa moara...

| cryss_1828 a răspuns:

Contra.Am ascultat melodia aceea si ma uns la suflet. Mi-am amintit de niste momente ft triste si ma bucur tare mult ca a fost alarma falsa.happy Chiar daca acum ceva timp am tras o mare sperietura crezand ca am ramas gravida nici atunci nu aveam in cap sa avortez desi stiam ce consecinte avea si prin cate trebuia sa trec iar acum sunt si mai sigura ca in cazul in care Doamne fereste as ramane insarcinata la varsta asta nu as avorta oricat de greu mi-ar fi.La cat iubesc copii pentru mine ar fi o tragedie.Si asa am probleme si sunt tare sensibila, nu as fi in stare sa imi omor propriul copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt nimic in lume nu pot accepta asta! Este cel m-ai crud lucru, nu concep cum o"mama"i-si poate omora propriul copil? Sunt atatea metode de contraceptie pe lumea asta.Eu sincer le-as jupui de vi pe "mamale"astea, daca se pot numi mame.Si animalele i-si apara puii...nu am cuvinte.Am vazut pe net cum se desfasoara un avort, pursisimplu ciopartesc un copil care are tot ce-i trebuie picioruse, manute, inimoiara:-(. Mamelor nu faceti asemenea barbaritati ganditiva bine! Eu am 24 de ani si am o comoara de fetita de 1 anisor, mi-as da viata pentru ea! Nu am facut avort niciodata si m-ai bine mi-as taia o mana decat sa fac asa ceva.Repet sunt multe metode de contraceptie, ganditiva BINE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

David Kinsella - Killing girls -" /? d=1CYG7T9V " on megaupload

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am nici un nume- Total

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se numeste mlodia din xena