regis
| regis a întrebat:

Problema de etica:
Un cuplu aparent fericit, insa sotul are o relatie paralela de mai multi ani din care a rezultat si un copil, bineinteles fara ca sotia sa banuiasca ceva.
Intre timp cuplul emigreaza iar relatia paralela se transforma in una virtuala.
Intamplator o cunoasteti pe sotia inselata si aflati ca aceasta urmeaza in strainatate tratamente costisitoare pentru a ramane insarcinata, ba mai mult, se gandesc serios sa infieze un copil.
I-ati spune sau nu sotiei despre infidelitatea sotului?

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ce rezultat ar putea avea daca i-ai spune? Relatia paralela nu mai exista daca a devenit virtuala, face parte din trecut. Pe alta parte, tu stii un adevar pe care nu ar trebui sa il stii. Viata isi urmeaza cursul si fiecare plateste pentru greselile lui. Mi se pare incorect, insa nu mi-as permite sa ma bag. Problema de etica este sotului si a amantei, nu a mea. Fiecare e responsabil de deciziile lui, iar fidelitatea altui cuplu nu ar trebui sa fie in grija mea. Si cel putin pe termen scurt as face rau tuturor.

5 răspunsuri:
| abis a răspuns:

Nu i-as spune. Cine imi da dreptul sa ma amestec in intimitatea altui cuplu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intotdeauna solul are de suferit. Nu cred ca-i bine sa te bagi in viata altcuiva. Si apoi: ceea ce nu stii nu te doare.

auran
| auran a răspuns:

Si da si nu - este o hotarare greu de luat...
cel mai bine ar fi sa nu afle: daca sotul a fost un tip care a stiu sa-si rasfete sotia si aceasta nu a stiut, ba mai mult chiar o sustine in ideea de a avea un copil chiar si infiat...desi, pe de alta parte nu stii niciodata ce intorsatura poate lua relatia - sa plece sotul dupa cealalta "familie" sau peste ani sa vina copilul sa-si cunoasca tatal... dificil

| Linda a răspuns:

Poate femeia din tara isi gaseste pe altcineva si rezulta doua familii ok. Nu, nu i-as spune sotiei.

| csintalan a răspuns:

Fiecare cu casa lui, nu hotarat