| Iana90 a întrebat:

Recent am aflat ca am o sora din partea tatălui el mia făcut cunoștință cu ea noi suntem apropiate una de alta ea e mau mica ca mine eu am 21 de ani iar ea are 16 ani tata a părăsit-o pe mama mea pentru ca a cunoscut-o pe mama surori mele noi nu suntem surori bune suntem doar de tata dar suntem apropiate.Mama ei nu are nimic împotriva ca merg sa petrec timp cu sora mea a lăsat-o și sa doarmă la mine nici mama nu are nimic împotriva cu asta dar nu înțeleg de ce tata nu mi-a zis mai devreme de ea. Tata a părăsit-o pe mama când eu aveam 3 ani mama m-a crescut singura nu sa mai recăsătorit tata venea sa ma vadă doar de sărbători și chiar dacă eu și sora mea avem relație buna ca surori nu mi se pare normal ce a făcut tata și încă mă simt geloasa.Vi se pare normala situația asta? Credeți ca tata a făcut bine ce a făcut? Cum pot lamuri situația asta? Eu si acum cred ca el o iubește mai mult pe ea dar și eu sunt fata lui.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu-i probalema ta de ce a parasit-o taica-tu pe maica-ta, ca nimeni nu cunoaste adevarul.

| Cro1997 a răspuns:

Nu vei cunoaște niciodată motivul pentru care tatăl tău a părăsit-o pe mama ta, poate nu s-au înțeles, cine știe. Dacă tu simți această gelozie față de sora ta vitregă, analizează puțin comportamentul tatălui tău față de tine și față de ea, să vezi diferența. Nu cred ca tatăl tău te iubește mai puțin, având în vedere ca te a mai vizitat uneori, dacă nu te iubea, uita de tine și se concentra mai mult pe noua familia dar ești și tu inclusă în acest cerc. Privește puțin situația din ansamblu și poate îți va trece acest sentiment de gelozie.

| eliancodrut a răspuns:

Oare trebuie sa dezvelim trecutul? De ce tatal tau nu ti-a spus ca mai ai o sora? Poate fi o neintelegere la mijloc. Mama ta nu stia ca fostul ei sot are o fata? Nu cumva tatal tau se baza pe faptul ca mama ta ti-a spus?
Poti ca inr-o discutie sa-l intrebi pe tatal tau de ce nu ti-a spus ca mai ai o sora, dar nu ca repros.
Cat priveste iubirea tatalui, s-ar putea sa fie adevarat: sunt familii in care copiii mai mici sunt mai alintati de parinti. La 21 de ani nu mai trebuie sa fii geloasa pe sora ta.

Bula
| Bula a răspuns:

Copii simt atractie in mod diferit fata de parintii biologici si cei vitregi, in functie de cat- si cum au relatia cu ei.
Un sfert (sau chiar mai mult) din casnicii se "slabesc" dupa cativa ani, din diferite motive, multi ajungand sa si divorteze.
Iubire cu forta nu se poate.
Din acest motiv, in multe cazuri exista copii din mai multe relatii, care sunt frati/surori "vitregi".
Unele cazuri se cunosc ("sunt pe fata"), altele nu.
Dar viata merge mai departe,

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Tatal tau a platit pensie alimentara pentru tine, in toti anii in care ai fost crescuta doar de mama?
Tu nu ai nici o obligatie fata de fata asta, nu trebuie sa te simti obligata in nici un fel.
Vezi-ti de viata ta, onoreaza-ti mama si ai grija sa nu dai peste un barbat ca tatal tau.