| Otilia444444444 a întrebat:

RefuzatăMama avea 17 ani când ma născut iar tata 20 când ma născut mama acum mama are 34 de ani și tata 37 de ani eu am 17 ani acum eu ma înțeleg bine cu părinți mei avem o relație buna poată e așa și din cauza ca ei sunt tineri ma bucur ca am părinți tineri.Cum sa păstrez acceasta relație bună cu ei?

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Daca ai reusit sa te apropii de sfarsitul adolescentei si totusi ati pastrat o relatie buna (multi adolescenti se rup total de parinti in aceasta perioada si evident ca incep problemele), una bazata pe incredere, sinceritate si respect, nu ma indoiesc ca pe viitor va fi la fel.

| ioana748 a răspuns:

Comunicand cu ei si tinand cont de sugestiile lor.
Aratandu le respect pentru tot ce au facut pentru tine.
Participand la viata de familie in primul rand in pofida vietii sociale care are si ea rostul ei dar cu masura, sa fie atat cat sa ti faca bine.
Sa le spui in fiecare zi ca ii iubesti.

| Miruna333 a răspuns:

Relatia este intre 2 persoane, ambele trebuie sa contribuie la ea, nu doar tu. Comunicarea e cheia

| Mindfulness a răspuns:

Trebuie și ei să simtă, sa te iubească și tu să îi iubești altfel e totul superficial.
Sa fii cuminte și așa le demonstrezi că ești un copil demn de iubit și să comunici cu ei, sa fii mai deschisa cu ei, și să te comporți frumos cu ei. Trebuie sa fie totul reciproc.

| adam7 a răspuns:

Simplu și natural, nu trebuie să faci ceva anume, doar să îi respecți și să îi iubești așa cum sunt ei, cu defecte și cu părți bune.