| Florisa a întrebat:

Sa-mi spuna si mie cineva o definitie a dragostei, din perspectiva lui..nu copy-paste...cum definesti tu dragostea(daca ai avut parte de ea, trebuie sa stii cum)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea este trairea.
Dragostea se simte.
Si simti tot felul de senzatii.
Esti in bratele lui si tremuri, ai frisoane si te saruta, si brusc totul se schimba radical! Iti este cald si tot sangele alearga nebuneste prin vene.
Ai emotii cand trebuie sa te intalnesti cu el, tremuri toata si de abia poti sa iti stapanesti aceste emotii. Fluturasi in stomac si tot tacamul. Zambesti fara sa vrei cand te gandesti la el.

Cam asta e dragostea pentru mine happy.

15 răspunsuri:
| RoxYuuKikyo a răspuns:

Pai, nu exista cuvinte care sa o poata defini indeajuns de bine, sau, mai de graba inca nu au fost inventate...
Atunci cand ai parte de ea nici nu mai ai nevoie de cuvinte pentru ca o intelegi fara sa-ti dai seama.

| TM6524 a răspuns:

Ehh... E complicat, devii mai mult decat un om tinand la cineva mai mult decat la tine. Vrei sa ii fie bine mai mult decat sa iti fie bine si inseamna mai mult decat saruturi si intalniri. Nimeni nu o poate defini complet, decat Dumnezeu.

| NeimaginabilA a răspuns:

Dragostea este devotament.
Iar roadele devotamentului sunt sentimentele.

| Kyrie a răspuns:

Dragostea adevarata este un sentiment astral, o emotie indispensabila, oamenii adevarati care cunosc dragostea adevarata urasc din tot sufletul sexul, nu stiu cum as putea sa fiu mai explicit, dar oamenii care ii vezi tu cupluri, casatoriti cu copii sau care se saruta nu se iubesc adevarat, asta e teoria mea, sper ca ti-am fost de ajutor happy

| Kyrie a răspuns:

Nu helen, sentimentul asta e un chin, nu este unul vesel, e un sentiment egoist si trist ce controleaza nivelul psihologic al omului, fireste, se aplica la un procentaj de 1% din intreaga lume, 99% sunt doar maimute proaste (eu sunt printre acei 1%)

| helen45132 a răspuns (pentru Kyrie):

Imi pare rau pentru tine, eu n-am trecut inca prin asa ceva si-s happy, caci stii, dintr-o parte unii is fericiti nebuneste, insa altii sufera de doamne fereste, oo, rima, insa multi nici nu merita, ti-o spun eu sad

| Kyrie a răspuns:

Inseamna ca eu sunt Dumnezeu
Eu inteleg complet toate sentimentele fata de alexitimicii astia terestrii... (iubire, nostalgie, nihilism, tristete, deprimare, ura, gelozie, egoism, veselie, fericire)

Mai exista sentimentele metafizice care sunt mai presus de sentimentele psihologice, eu sunt printre putinii oameni cu sentimente metafizice, mai bine nu-ti explic, bafta big grin

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Eu cred că aceasta trebuia să sune a problemă nu a test pentru membrii TPU

| gazza01 a răspuns:

Dragostea nu se defineste, nu se spune, se simte si se traieste, cat mai intens cu putintza! blushing [ zau de nu's sora cu Eminescu] laughing Funda?batting eyelashes

| deliaa_5419 a răspuns:

E ca un drog ii prinzi gustul si devii dependent!big grin

| helen45132 a răspuns:

Nu, nu sunt intr-o love story, dar este un sentiment ce-ti invaluie inima cu bucurie, cu sentimente pozitive, e un sentiment unic, ceva incomparabil, ceva extrem de frumos si gingas, cand esti indragostit si aceasta dragoste e impartasita, sufletul tau e cel mai fericit, zâmbind, asa cerd eu ca e happy

| Bumbu89 a răspuns:

Dragostea din punctul meu de vedere este un sentiment unic, dragostea este cea mai mai nevoie a noastra indiferent ca este dragoste de patinte, fiu/fica, iubit, prieten....fiecare o simte diferit, adevaratul raspuns il vei afla atunci cand il vei simti big grin acum depinde si la ce fel de dragoste te referibig grin

| alexxu07 a răspuns:

Iubirea e din alta lume si se iveste din senin, fara ca sa stii de ce, se da pe fata, fara ca sa stii cum, si te duce fara ca sa stii unde e un citat care mie imi place foarte mult si pe care l-am luat dintr-un roman sper sa-ti placa

| AllDayAllNight a răspuns:

Mda. dragostea e ca matematica.Nu o inteleglaughing

| Onica_Cassy_1993 a răspuns:

Eu cred ca dragostea este un sentiment profund...careeste un razboi pentru. ca mereu se termina rau si iti va ramane in minte...
este evident ca nu exista om care sa nu simta acest sentiment...chiar si pentru. o singura secunda!