| Bloodlines a întrebat:

Sa va spun cu ce ma confrunt eu zi de zi. Deci, de cateva luni, am observat multe, foarte multe schimbari la colegii mei. Toti, dar toti au devenit niste nesimtiti, imaturi, care-si bat joc si injura, iar ei cred ca acest lucru ii fac mai "tari" si mai "cool". Si ca esti copil mic daca nu injuri. Povestea vietii mele rolling eyes. Recunosc, si eu mai scot prostii pe gura cand sunt nervoasa, dar nu-mi bat joc de oricine si orice. Nu mai sunt acei colegi intelegatori, cu care poti vorbi, si care inteleg de vorba buna. Nu! Si niciodata nu voi mai fi cu acei colegi, acum trebuie sa-i am pe acestia. Aproape toti baietii isi bat joc de mine si de alte colege. Ne injura, ne spun cum vor ei si cateodata ne si lovesc. Cand ma lovesc pe mine, le dau si eu cateva si ei spun : "Ce dai tu, nu ti rusine?", in batjocura. De parca ei trebuie respectati si trebuie sa le vorbesti ca unui rege.
Am inceput sa ma enervez din orice, din cauza lor. Au stat atat de mult pe capul meu, iar o data chiar nu am mai suportat si le-am zis cateva. L-am luat pe unu mai mic de bluza si i-am zis sa se linisteasca si sa mai termine o data cu comportametul asta. Dar ei nu inteleg de vorba buna. Ei imi zic mie sa ma linistesc. Dar eu nu pot, din moment ce ma scot din sarite in fiecare zi. M-am saturat de toate. Imi e si groaza sa mai merg la scoala.
Mai am si doua colege, ce sa zic, doamne. Sunt mici, dar repede le sare tandara. Sunt atat de ingamfate, si atata rad, din orice ****. Ca profa are pantofi cu nu stiu ce, vai ce mai rad si-si bat joc. Injura, si ele ca niste proaste, de fapt asa sunt, nu le pot numii altcumva. Daca le contrazici, nu-i bine, daca faci cum nu vor ele, nu-i bine. S-au luat la cearta si cu diriginta. De fiecare data cand le zici sa fie atente la ora, pentru. ca numai gura lor se aude in toata clasa, si pentru. ca mai sunt si altii care vor sa invete ceva si le mai da si cate un 2 profesoara, tot nu termina. Lor nu le pasa de nimic altceva, in afara de a se distra. Se holbeaza la oameni de parca ele sunt diferite de toti, si vai ce sperietoare au vazut. O data au facut asta si cu mine, si-mi venea sa le spun multe, dar m-am abtinut, m-am uitat la ele, am zambit si le-am zis : "La ce va holbati?batting eyelashes". Dupa asta au luat exemplul meu x_X. Cum te uiti 2 secunde la ele si spun : "Te mai holbezi mult la noi? Da ce, na-i mai vazut vedete?" si incep sa rada, iar pe mine chestia asta ma scoate din sarite! Sunt la fel ca baietii.
M-am saturat sa-si bata joc de oricine si orice. Desi e ultimul an cu ei, multumesc Doamne, nu vreau sa se termine asa. Chiar as vrea sa ma inteleaga, pe mine, si pe multi altii. Nu stiu ce sa le mai zic, cum sa le mai fac.
P. S : Eu nu voi mai vorbi frumos cu ei, chiar nu merita. Nu vreau raspunsuri gen : vorbeste frumos cu ei si spune-le... Sau sa-i spun dirigintei, oricum nu se rezolva nimic.
Nu mai pot astepta pana in vara, chiar m-am saturat!
Imi puteti da niste sfaturi puppy dog eyes?
Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| ZeePinkStar a răspuns:

Bunăhappy așa sunt copii și în general oamenii din ziua de azi! Li se pare "tare" orice prostie scot pe gură, li se pare amuzant să râdă, înjure, etc. prin asta nu fac decât să-și etaleze prostia. Nicăieri nu o să mai găsești acum pe cineva în parc pe o bancă să citească o carte, în schimb o să vezi o gramadă mergând și scuipând coji de semințe... asta este. Încearcă să nu-i mai bagi în seama (chiar dacă e greeeu rolling eyes). Aș vrea să îți spun că o să se plictisească după o perioadă, dar nu-i așa. Nu prea știu ce sfaturi să îți dau. doar ca să-i ignori, gândește-te că cel mai destept cedează, că mai este puțin și vine vacanța. că așa e lumea și nu ai ce să-i faci, însă mai sunt și oameni care gândesc altfel și o sa îi găsești happy

17 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

E imposibil să se fi schimbat brusc toţi oamenii din jurul tău.
Eu cred totuşi că la tine e problema, nu la alţii.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

PinkBubble: Primul pas spre rezolvarea unei probleme este conştientizarea ei.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Faptul ca le raspunzi sau ca ii bagi in seama le da satisfactie. Orice ti-ar spune, orice ar gesticula, da-le ignore. Nici macar nu ii privi. In 2 saptamani, iti garantez, rautatile lor se vor injumatati. Peste o luna nici nu te vor baga in seama.

| katy a răspuns:

Nu le mai arata ca te dor cuvintele si gesturile lor pentru ca asta pentru ei nu e decat o satisfactie.u gandesti mult mai matur decat ei vad ca esti o fata desteapta.u ai sa ramai cu niste cunostinte generale si ei cu un zambet pe buze care o sa le piara la un moment dat,nu sunt maturizati nu ai ce sa le faci si eu cand eram in scoala chiar si in liceu am avut astfel de specimene. ignora-i vezi-ti de treaba ta. daca vin si se leaga de tine zambeste-le si atat dar nu ironic si la un moment dat o sa se plictiseasca oricum vor fi uimiti cum peste noaptea la bruscarile lor u vei zambi,se vor oftica si referito la acele doua fete,alea sunt niste pupeze,se alinta, nu le lua in seama si daca zici ca e ultimul an cu ei, incearca sa ii mai inghiti putin fi-i indiferenta ca se vor plictisi la un moment dat

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Tu te confrunti cu cativa,in schimb eu am numai tampitirolling on the floor
pana si asa zisa mea prietena e una din ei,traiesc si eu acolo,langa acei oameni atat de cinici! Ce sa le faci nu prea ai,dar eu cum am invatat cu timpul,nu-i bag in seama,o vorba buna asa cu demnitate sa-i faci sa taca.
Iar cu faza ca te uiti prea mult la ele,mergea zis ceva in gen"ma gandeam ca daca ma uit prea mult la voi picati"nu te mai enerva din cauza lor,ce rost are? daca spui ca e ultimul an,ultimele luni,
probabil vei merge la liceu,cam asta deduc.
Eu una sper, si sunt sigura ca si tu ca acolo sunt oameni mai civilizati, si ca nu orice stricaciune se da la tine cu speranta ca obtine ceva(in afara de un sut undeva)
uff...ce fac prostii astia din noi!

| Moonster a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te multi la alta scoala si sa iti faci alti colegi

| DragonFLoW a răspuns:

Gandeste-te ca tu te-ai maturizat si i-ai lasat pe ceilalti in urma, oamenii nu devin prosti peste noapte.
Stii vb aia : nu te cobora la nivelul prostilor, ca te vor omora cu experienta.

| Bogdanux a răspuns:

Stii.cu unii nu ai ce sa vorbesti, te poti cobori la nivelul lor si tot degeaba, ca tot ratati vor ramane.Cazuri din astea am si eu, dar nu cu colegii de clasa, ci cu altii mai mari din liceu.

SFATUL MEU(pe care-l si urmez): Stai calma mereu si nu ii baga in seama sau nu te lua la harta cu ei, asa vei arata ca te cobori la nivelul lor "superior".

Sper ca te-am ajutat! happy

| terts a răspuns:

Eu cred ca tu esti prea mica sa-ti dai seama ca asta e viata...

| Lovelysmilee a răspuns:

Nu stiu de ce vrei inca sa te intelegi bine cu ei.
Eu in locul tau i-as ignora total. I-as sterge din minte. Nu te mai gandi la ei. Lasa-i sa faca ce vor si tu vezi-ti de ale tale. Cand vorbesc cu tine, ignora`i. Daca au ceva sentimente in ei, isi vor schimba comportamentu`. Daca n`au. o sa dovedeasca inca o data ca nu merita osteneala. :*

| ChristinaO a răspuns:

Mdeci...in primul rand, am si eu, aprozimativ aceeasi problema.Adica,asa sunt si ai mei, doar ca ne intelegem.Nu stiu,ca nu ai precizat in ce clasa esti, dar din moment ce ai zis ca e ultimul an, presupun ca e clasa a 8-a? ma rog, nu stiu.Ideea e ca la varsta asta toti sunt asa, fiecare se da mai grozav, sa atraga priviri.Adevarul e ca, cam toti baietii isi tachineaza colegele de clasa.Si eu am cativa colegi,care,se comporta ca niste animale,in sensul ca injura,isi bat joc,se dau grozavi,si cred ca pot face orice.Dar chiar si cu ei avem momente bune,adica,ne intelegem bine, povestim si radem impreuna, chiar daca sunt enervanti.Cand ma enerveaza chiar foarte tare unu;, imi scot si eu ghiarele(si la propriu si la figurat) si atunci vedem care-i mai tare.Si mie imi sare tandara usor,si cand chiar merita,atunci nu sfiesc sa dau(cel mai des,zgarii,ca am niste unghiute,a-ntaiabatting eyelashes ). Acuma,eu nu zic sa apelezi la violenta, neaparat, doar cand crezi ca nu ai alta solutie.Alte solutii nu pot sa-ti dau,adica,cu diriga nu vei rezolva nimic, asta e clar, si nici cu vorba buna.Ai doua variante:ori nu-i mai bagi in seama DELOC,ori te integrezi printre ei(nu neaparat sa te comprti ca ei,ci, sa le gusti si lor din glume, sa nu te aprinzi din prima la orice). Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-le tare! Si eu ma confrunt cu problema asta si o sa-ti dau cateva replici ca sa le raspunzi :
- Da' ce va uitati asa la tabla, daca nu stiati aia nu-i plasma sa va inceapa telenovelele
- NU spuneti prostii decat atunci cand vorbiti
-Ba da, am vazut vedete, dar credeam ca sunt mai frumoase
- Voi sunteti specimene foarte rare ...de aceea trebuie sa scapam si de voi
- Daca nu va puteti tine gura, atunci macar scutiti-ne de mutrele voastre
- Merge gura la voi zici ca sunteti cucoane de pe vremea lu Pasvante Chioru '
- Radeti ca niste capre, dar caprele au creier deci n-as spune ca sunteti chiar capre
- Voi nu va folositi creieru'? AaAAA am uitat ca nu aveti!
- Stiu ca sunteti proaste, nu trebuia sa recunoasteti
- Vai ce amuzant! Haha ...gluma de proaste. HAHA ce-mi place
- In seninatatea prostiei voastre nu zboara niciun nor de inteligenta
- Mai stii cand am zis ca sunteti proaste? Da, tot asa ati ramas!
- Doamna, daca le puteti spune la Madonna si Shakira sa taca, ma fac impresaru lor
- Doamna, stiu ca n-au creier, dar daca tot e sa vorbeasca, spuneti-le sa se duca sa faca spectacol in buda, ca oglinda abia asteapa sa le vada
- Scuze, nu s-a crapat oglinda din baie cand ati mers voi la ea? Aaaa, nu? Scuze inseamna ca a fost WC-ul. Papa

Cam astea sunt! Nu te lasa si impinge-le daca se iau de tine! ca?
Funda?

| Bloodlines explică:

N-ai* sorry! rolling eyes

| Bloodlines explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! kiss

| Bloodlines explică:

@server, unde sa ma mut? laughing sunt in clasa a 8-a si e al doilea semestru. Si chiar daca as fi in clasa a 5-a sau a 6-a, tot nu m-as muta. big grin

| Bloodlines explică:

@kongeriket, iti garantez 100% ca nu la mine e problema. Problema sunt ei, nu eu. Daca eram eu de vina, nu postam nimic si sunt sigura ca-mi dadeam seama ca sunt enervanta sau mai stiu euwinking.

| SkittlesSabina a răspuns:

Se pare ca acum incepi sa descoperi rasa umana.Sunt oameni si oameni.Nu putem fi toti la fel! Probabil tu esti afectata pentru ca isi bat joc de tine... daaaar gandeste`te cum ar fi sa isi bata joc de altele.Nu ai rade? Tu stii multa teorie, cu practica o dai in bara rau de tot.Probabil esti in clasa a 8-a.eu sunt a 7-a si totusi incerc sa ma trezesc la realitate.De mine nu isi bate joc nimeni pentru ca sunt de gasca.incearca sa iei totul sub forma de gluma, nu te enerva pentru ca le dai satisfactie, daca poti sa le razi in nas e si mai bine.Arata`le ca nu iti pasa de nimic din ce spun ei. Sper ca te-am ajutat! Ai grija de tine